Az idei WWDC nem a meglepetésekről és a szenzációról, hanem a csiszolgatásról szólt.

Kifejezetten sok hasonlóság és párhuzam fedezhető fel az Apple most zajló és a Google korábbi fejlesztői konferenciája között. Az Apple is alapvetően a meglévő rendszerek frissítésével, finomhangolásával, egyes alkalmazások újragondolásával, vagy inkább csomagolásával volt elfoglalva, ami során ismét több olyan „forradalmi” megoldást láttunk, amit már ismerünk máshonnan. Viszont az idei WWDC nyitóelőadásának végén visszatért a híres „One more thing”, de az Apple Music sem rengette meg különösebben a világot.

Itt egy 9-ces

Nem volt nagy meglepetés, hogy az iOS legújabb verziója is készülőben van. A 9-ces verzió egyik kiemelt újítása a Siri következő szintre emelése, proaktívvá tétele. A Google nemrég bemutatott Now On Tap, illetve a Microsoft Cortana összegyúrásának tűnő új Siri a felhasználó szokásaihoz, a napszakhoz, vagy az éppen végzett tevékenységhez igazodva ajánl appot, ad tanácsot, vagy készít be zenét lejátszásra. A Siri a jövőben arra is képes lesz, hogy az e-mailben érkezett megbeszélés időpontját beemelje a naptárba, vagy akár egy ismeretlen számról érkező hívás esetén igyekszik egy korábbi kontakttal összepárosítani a számot.

A multitasking rendszer is sok újítást kapott, ami az iPad tulajoknak (vagyis kizárólag nekik) lesz inkább érdekes. Egyrészt a futó, vagy korábban megnyitott appok áttekintő nézete ugyanolyan kártya formátumot kapott, mint a Lollipop esetében, másrészt lehetőség van az appok egymás mellett futtatására. Ennek egyik verziója (Slide Over), amikor a kiválasztott alkalmazást rögzítjük a kijelző szélére, a másik lehetőség pedig az (Split View), amikor a két app aktívan fut egymás mellett, akár egyszerre scrollozhatók maradnak, és párhuzamosan lehet velük dolgozni. Ezek a funkciók kizárólag iPadre érhetők el, a Split View azon belül is csak az iPad Air 2 kiváltsága lesz.

A további újdonságok közül talán az Apple Maps tömegközlekedési hálózatok integrálása emelhető ki leginkább. Ez ugyanazt jelenti, mint a Google Térképekben 2011 óta: a térképen megjelennek a buszok, villamosok, metróvonalak rendszere, a megállók pozíciója, a kijáratok pontos helyzete, amit a Maps fel tud használni a navigációhoz is. Ez egyelőre a nagyobb amerikai és kínai városokban, Londonban és Berlinben lesz elérhető, de a helyszínek köre folyamatosan bővülni fog.

Említést érdemel még a megújult, és a Flipboardra hasonlító News app, a Walletre átnevezett Passbook, ami mostantól a hűség és pontgyűjtő kártyákat is támogatja, a több új funkcióval gazdagodó billentyűzet, a szintén felfrissített Notes alkalmazás, illetve a már vezeték nélkül is működő és a nagyobb felbontású kijelzőket is támogató Car Play. Az iOS 9 már most a fejlesztők rendelkezésére áll, a következő hónapban érkezik a publikus béta verzió, majd ősszel az ingyenes frissítés mindenki számára. Jó hír, hogy a 8-cas verzióhoz képest ez csak 1,3 GB szabad tárhelyet igényel, valamint kapott egy olyan energiatakarékos üzemmódot, amivel plusz három óra sajtolható ki az akkuból.

El Capitan

Az Apple OS X rendszerének újításai olyan területekre fókuszálnak, amivel elsősorban a felhasználó életét könnyítik meg. Ilyen például a Safari, ahol a számunkra fontos fülek fixálhatók, így azokat akkor is megtaláljuk, ha az egész böngészőt bezárjuk, majd újra megnyitjuk Hasonló kényelmi dolog a hangoskodó, azaz zenét lejátszó tab gyors felkutatása és némítása. A Spotlight az új verzióban már képes a komplexebb kereső kifejezéseket is feldolgozni, és időjárással, meccsekkel összefüggő infók közt is keres.

Az OS X, vagy az iOS is több olyan újdonsággal jön, ami más rendszerekben már megszokott: ilyen az El Capitano Split View képessége, ami lehetővé teszi, hogy a képernyőt két, párhuzamosan futtatott és használt alkalmazással ellátott ablakra ossza meg. Ezen kívül új fontot használ a rendszer, illetve rengeteg olyan fejlesztést, finomítást végeztek el rajta, ami tovább gyorsítja a folyamatokat. Az OS X 10.11, azaz az El Capitan kiadás máról elérhető a fejlesztők számára, ősszel pedig a Mac tulajdonosok ingyen frissíthetnek rá.

És még mindig van

A másik nagy és fontos terület az Apple számára a Watch szoftverének új verziója, ami hivatalosan watchOS 2 néven érkezik a következő hónapokban. Az OS egyre inkább függetlenítené az órát a vele párban álló iPhone-nal, ezért érkezik a natív appok futtatásának lehetősége, vagy az, hogy ha a közelben ismert WiFi hálózatot talál, akkor arra önműködően és automatikusan csatlakozik. Ezzel a megoldással az Apple azt éri el, hogy a fejlesztők hozzáférjenek az óra hardver elemeihez, amivel egy sor új és valóban hasznos app születhet.

Az előadás végén a nagy dobás, azaz a „One more thing” ezúttal a régóta pletykált streaming szolgáltatás lett, ami Apple Music néven mutatott be a cég. A már napokkal az előadás előtt kikotyogott szolgáltatás lényege, hogy ingyenes rádióműsort, illetve havi 10 dollárért a Spotify és társaihoz hasonló zenei streaminget nyújt, ami az első három hónapban ingyenesen kipróbálható. Az Apple itt elsősorban arra helyezte a hangsúlyt, hogy a felhasználók számár készülő ajánlatokat nem egy algoritmus, hanem valós személyek végzik, illetve a későbbiekben várhatóan exkluzív megjelenésekkel, kiadványokkal próbálják majd a vetélytársakhoz képest különlegesebbé, vonzóbbá tenni a Music kínálatát.

Végül figyelemre méltó hír még az Apple részéről, hogy a Pay rendszere első ízben lép ki az USA területéről. A mobilos fizetési megoldás júliusban az Egyesült Királyságban is elindul, ahol a megszokott banki és kereskedelmi partnereken kívül a tervek szerint a tömegközlekedésben is használható lesz, ami viszont azért különleges, mert ugyanerre az USA-ban még nem került sor.

Konzumer tech

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.