Bár egy ideje szinte biztosra lehetett venni, mivel rukkol elő az Apple a ma kezdődő fejlesztői konferenciáján, a Sony Mucis vezetője már vasárnap megerősítette a pletykákat.

Az elmúlt hetekben egy sor forrásból lehetett hallani arról, hogy az iPod és az iTunes "feltalálója" kezdi megelégelni, hogy zenei fronton más szolgáltatók meglehetősen nagy hatalomra tettek szerint. Utóbbiak közül elsősorban az előfizetéses modeljével nagy sikereket elérő Spotifyt érdemes kiemelni, amely másfél éve már az itthoni zenekedvelő közönség számára is elérhető.   

Biztosan jön

A pletykákat aztán tegnap a Sony Music vezére, Doug Morris gyakorlatilag ténnyé változtatta. Az elnök-vezérigazgatót egy Cannes-ban zajló zeneipari konferencián kérdezték az Apple új szolgáltatásáról, a válasz pedig az volt, hogy "holnap érkezik". Azaz a magyar idő szerint ma késő délután San Franciscóban kezdődő fejlesztői konferencia egyik nagy bejelentése valóban a beharangozott zenei szolgáltatás elindítása lesz.

A névról egyelőre nincsenek kiszivárgott információk, de a struktúráról igen. A hírek szerint kétféle változatban hallgathatnak majd a felhasználók zenéket. Az egyik egy alap, ingyenes változat, amely elsősorban rádiós csatornák műsorait tenné elérhetővé, és a meglévő iTunes Radio szolgáltatás egyfajta kiterjesztéseként működne. A lényegesebb részt a fizetős változat jelenti, amelyet havi 10 dollárért lehet majd igénybe venni, és a Spotifyhoz hasonlóan igény szerinti korlátlan hozzáférést biztosítana.

Utóbbihoz persze nem árt a széles repertoár, amelyet természetesen a nagy kiadókkal kötött egyezségek biztosíthatnak. Jól értesültek szerint a Sony mellett a Warner Music és a Universal Music képviselőivel is megvoltak már a tárgyalási körök, és ha még nem is került tinta a szerződésre, ez immár csak formalitás.

Mindenkinek jó lesz

A szolgáltatás ékezését "elkotyogó" Morris egyébként bővebben is beszélt a témáról. Szerinte a zeneipar rendkívül pozitív időszaknak néz elébe, amelyet az Apple lépése indíthat el. Véleménye szerint Cupertino annyiban hozhat újat mondjuk a Spotify-hoz képest, hogy az Apple-nek gyakorlatilag feneketlen a pénztárcája, így nyugodtan költhet a népszerűsítésre. A szolgáltatás a Sony Music vezetője szerint hatalmasat fog szólni, ami összességében is hasznos lesz a streaming zeneszolgáltatások számára. Egyfajta dagályt vizionál, amely a teljes iparágat, így a zenei kiadókat is felemelheti. 

Az mindenesetre biztosnak látszik, hogy a hagyományos CD-piac eljelentéktelenedésével, ez a fajta digitális terjesztés jelentheti a kiutat a technológiai fejlődés miatt válságba került zeneipar számára. Ez persze már most valósággá vált, hiszen a globális iparági szövetség (IFPI) adatai szerint tavaly már ugyannyi pénzt folyt be a digitális csatornákból, mint a fizikai hordozókból. Innentől kezdve pedig már csak az a kérdés, hogy milyen sebességgel nyílik majd a másik irányban az éppen bezárult olló. Ha az Apple-ön múlik, akkor a lehető leggyorsabban.

Konzumer tech

A Microsoft piacra dobta hordozható vékonykliensét

A fekete doboz összeköti a felhasználót a vállalati Windows 365-tel. A laptopot azonban nem váltja ki.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.