A rendszer új, M kódnéven futó verziója elsősorban az optimalizálásáról szól.

A Google éves fejlesztői konferenciája, illetve annak nyitóelőadása mindig nagy fontossággal bír az Android alakulására nézve. Az idei I/O fókuszában ezúttal is a rendszer következő, ezúttal M kódnevű verziója állt, bemutatkozott a teljesen átszabott Fotók alkalmazás, és azt is megtudtuk, hogy a dolgok internete a Google életére is nagy hatással lesz.

MegMberelték magukat

Az Android legutóbbi főverziója, a Lollipop még csak most jutott el oda, hogy a világ androidos mobiljainak 10 százalékát meghódítsa, de máris itt az M verzió fejlesztői verziója, ami a Nexus 5, 6, illetve 9 készülékekre telepíthető. A Lollipop elsősorban az új formanyelv, a Material Design bevezetéséről, a megjelenésről szólt, az M sokkal inkább a stabilitást, a megbízhatóságot növelő funkciókra, újításokra fókuszál.

Az egyik leghangsúlyosabb változás a telepített alkalmazások engedélyezési metódusával függ össze. Eddig ez úgy történt, hogy egy-egy új alkalmazás esetében a felhasználó egységesen elfogadta, hogy pl. a FB Messenger hozzáférést kaphat a névjegyzékhez, a kamerához, vagy a mikrofonhoz. Az M verzióban ennek menedzselése minden olyan alkalommal történik meg, amikor az appnak konkrétan elérésére van szüksége, de a telepítés után, egyenként is eldönthetjük, hogy mitől tiltjuk el az applikációt és mitől nem.

Android M Preview verzió (kép: Droid Life

A bejelentés másik hangsúlyos része a Google Now-val, azaz magyarosan Asszisztenssel függött össze. Az újítást Now on Tap névre hallgat és az benne a nóvum, hogy a Now információs, tájékoztató képességét kiemelték a kártyaformátumból és arról a felületről, ahol eddig használtuk. Az M-ben ha a rendszer bármely felületén, alkalmazásában hosszan megnyomjuk a Home gombot, akkor a Google Now a képernyőn található információkat figyelembe véve, azokkal kapcsolatos infókkal lát el bennünket. Ha például egy baráttal a Viberen azt tervezzük, hogy pizzázni megyünk, akkor a Now on Tap egy érintésre, külön szöveg begépelése nélkül ajánl pizzériákat a közelben.

Lesz saját Pay is

Az M újításai között kaptunk infót a Chrome Custom Tabs nevű funkcióról is, ami az alkalmazásokban megnyitott linkek problémakörét oldaná meg. A fejlesztők és a felhasználók közös problémája, hogy az appokban található linkek a Chrome-ban, az alkalmazáson kívül nyíljanak meg, elhagyva ezzel az appot, csökkentve az esélyét annak, hogy a felhasználó visszatérjen hozzá, vagy a tartalom ott nyíljon meg helyben, ezzel elvesztegetve azokat az előnyöket, amelyeket a Chrome nyújt. A Chrome Custom Tabs ezt úgy hidalja át, hogy nem nyílik külön böngésző, viszont az appban olyan kényelmi elemek is elérhetővé válnak, mint az elmentett jelszavak, vagy automatikus kiegészítés.

Android Pay működés közben

Az is lógott már egy ideje na levegőben, hogy az NFC alapú fizetéssel a Google kezdeni fog valamit, ami az idei I/O-n be is jött. A nem meglepő módon Android Pay nevű szolgáltatás szintén az M verzió része lesz a későbbiekben és hasonló módon működik, mint az Apple Pay. A Wallet appot leváltó szolgáltatás a KitKatnél régebbi mobilokban fog működni, sőt, az ujjlenyomat-olvasóval rendelkező telefonok is ki tudják majd használni az előnyeit. A boltokban történő vásárláson kívül az alkalmazáson belüli tranzakciók során is bevethető lesz, és USA-ban a nagy szolgáltatók (Verizon, T-Mobile, AT&T)  által értékesített készülékeken előre telepítve kerül forgalomba az Android Pay.

Amiről szó volt és amiről nem

A nagyobb jelentőségű újítások mellett érdekes részlet az Android M verziójának Doze funkciója, ami a telefonok energiafelhasználására lesz jótékony hatással. Az ötlet rendkívül egyszerű: a telefonok mozgásérzékelője információval látja el a rendszert arról, hogy a mobil mozgásban van-e és ha nem, akkor lekapcsolja azokat a folyamatokat amelyekre vélhetően nincs szükség.

Szó volt még arról, hogy az USB Type-C csatlakozót natívan támogatni fogja az Android, Brillo néven egy új, kifejezetten az IoT rendszerekre optimalizált oprendszert fejleszt a Google, aminek kommunikációs rétegét Weave-nek nevezték el. Lesznek a Chrome-nak és a Mapsnek is offline funkciói, illetve az Android Wear is több, új alkalmazással gazdagodik.

Az előzetes találgatásokkal ellentétben némileg meglepő, hogy az új Nexus készülékekről nem hallottunk semmit, ahogy a Google Fi, a Google Auto projektek is teljesen visszhangtalanok maradtak. Bemutatkozott viszont a Google új fotós alkalmazása, a Fotók, amivel – jelentősége és jellege miatt - egy külön cikkben foglalkozunk.

(Nyitókép: GettyImages)

Konzumer tech

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.