Bár hosszabb távú befektetésnek sem rossz, mégsem ez a nagy hozadéka a bitcoinnak. A Coinbase, amely mára az egyik legjelentősebb bitcoinszolgáltatóvá nőtte ki magát (legutóbb februárban kapott jelentős befektetést), összegyűjtött néhány érdekes számot a bitcoinra épülő ökoszisztémáról.
A helyzetjelentésből két pozitívum egyértelműen kiolvasható: egyrészt a virtuális pénz minden veszélye ellenére hosszabb távon jó befektetésnek tűnik, másrészt egyre több alkalmazás épít a technológiára, különösen a tranzakciókat nyilvántartó rendszerben, a blockchainben látnak sokan komoly lehetőségeket. Az amerikai 21 Inc. nevű startap például idén márciusban kapott ilyen jellegű fejlesztéseire 116 millió dollárt. Azóta a Nasdaq-on is indult kísérleti projekt a technológia alkalmazására a tőzsdei kereskedésben.
Sokan fejlesztenek rá
A 21 Inc. vagy a Nasdaq terveihez hasonló volumenű fejlesztés persze ritkább, bár tervek folyamatosan születnek a technológia hasznosítására (legutóbb egy a zeneiparral kapcsolatban megfogalmazódott ötletet mutattunk be). A bitcoin körüli ökoszisztéma szárba szökkenését azonban jól mutatja, hogy míg a bitcoinra több mint hatezer hivatkozás van a GitHub repositorykban, addig a payPalre két és félszer kevesebb, 1300. Még jobban kijön a különbség, ha figyelembe vesszük hozzá azt is, hogy a payPalt 1998-ban alapították, míg az első bitcoin blokk 11 évvel később, 2009. január 3-án készült el (jelenleg egyébként közel 14,5 millió bitcoin van a rendszerben).
Csak a Coinbase szolgáltatásaira több mint 7000 appot írtak eddig.
A bitcoin a kockázati tőkebefektetők számára is egyre népszerűbb célpont. A Coindesk információi szerint 2015-ben a virtuális pénzhez kapcsolódó fejlesztésekre alapított startupok eddig összesen 392 millió dollár befektetést tudtak gyűjteni. Bár az összegen közel negyven cég osztozik, három cég elvitte a befektetések több mint felét. A 21 Inc. 116 milliót, a Coinbase 75-öt, a Circle Internet Financial 50 milliót. Jeletősebb összeget kapott még további további három cég: a Ripple Labs 28 milliót, az itBit 25 milliót, a BitFury pedig 20 milliót.
Idén már most több kockázati tőke áramlott ebbe az iparágba, mint tavaly egész évben. Akkor 361 millió dollár befektetésen osztozott mintegy száz kisebb-nagyobb startup. 2014-ben a legnagyobb befektetés 30,5 millió volt, amit a Blockchain kapott, a BitPay pedig 30 milliót. A listavezető azonban mégis a BitFury, mert két körben is sikerült 20-20 millió dollárt begyűjtenie. A Blockstreambe 21 milliót, a Xapo-ba pedig 20 milliót fektettek.
Trendszerűen nő és stabilizálódik az árfolyam
A bitcoinnal szemben az egyik legkomolyabb kifogás a megbízhatatlanság és az árfolyamingadozás volt. A virtuális pénzzel kapcsolatos félelmeken sokat javított, hogy egyre több globális vállalat tette lehetővé a használatát például az online kereskedelemben: többek között a Microsoft, a Dell és a payPal is támogatja.
Mindez az árfolyam stabilitásának is jót tett. 2013 végén ugyan történt egy nagyobb kiugrás, amikor 1000 dollár fölé emelkedett az árfolyam – amit persze gyors zuhanás követett –, ám azóta viszonylag egyenletesen teljesít. Kétéves időtávot nézve az látszik, hogy az árfolyam mintegy háromszorosára emelkedett: 2013 júliusában 92 dollár körül volt, jelenleg pedig 288 dollár magasságában mozog. De igazán nagyot azok kaszálhatnának, akik az indulásnál beszálltak. Ha valaki 2010-ben októberében jutott egy bitcoinhoz, akkor most több ezerszeres hozamot tudna realizálni. Öt éve ugyanis 6-10 cent között mozgott az árfolyam.
Ráadásul mára az árfolyam-ingadozás is kezd kiegyenlítődni.
És ez utóbbi egyben válasz a másik kifogásra, hogy túlságosan volatilis a bitcoin. A Coinbase elemzése szerint a virtuális pénz mögött kialakuló egyre stabilabb infrastruktúra is hozzájárult ahhoz, hogy az árfolyam-ingadozás mértéke csökkenjen: szintén két éves időtávban éves összevetésben 130 százalékról 60 százalék alá csökkent ez a mutató.
Ez utóbbi valószínűleg azzal is összefügg, hogy az átlagos napi tranzakciók száma megduplázódott a tavalyi szinthez képest. 2014 júliusában átlagosan kevesebb mint 61 ezer tranzakció történt naponta, idén viszont már több mint 117 ezer.
A fiatalabb generációk fizetőeszköze
Emögött pedig a bitcoint használók gyarapodása áll. Jelenleg 5 és 10 millió közé teszik a használatban lévő bitcoin pénztárcák számát. Magának a Coinbase-nek 2,4 millió felhasználója van, akik összesen 3,1 millió bitcoin pénztárcát birtokolnak. Ezek többsége (53 százalék) még mindig az Egyesült Államokban van. A cég azonban külföldön is komoly növekedést vár. Az idei első félében főleg Hongongban sikerült nagy növekedést (283 százalék) elérniük: érdekes, hogy a legdinamikusabban a fejlődő országokban bővül a felhasználás. Az öt leggyorsabban bővülő nemzeti piacba egyetlen európai ország, Románia (106 százalék) került be a negyedik helyen. A második Tanzánia (154 százalék), a harmadik Fülöp-szigetek (108 százalék), az ötödik pedig Algéria (98 százalék). A listában csak olyan országok szerepeltek, melyekben tavaly év végén 1000 főnél többen rendelkeztek bitcoin pénztárcával.
A felhasználók kor szerinti megoszlása azt mutatja, a virtuális fizetőeszköz a fiatalabb, az új technológiákra nyitottabb korosztályé. A 45 évnél idősebb felhasználók aránya nem éri el a 14 százalékot. A legtöbben a 25-35 éves korosztályból kerülnek ki (37,78 százalék), tehát azok a fiatalok, akik már rendelkeznek komolyabb jövedelemmel. Magas az aránya a 15-25 év közötti korosztálynak is (28,47 százalék).
Hosszú távon még jobb lesz
Azt a Coinbase elemzése is elismeri, hogy rövidebb időtávon a virtuális pénz árfolyama kiszámíthatatlan. Ugyanakkor hosszabb távon egyértelműnek látják a növekvő trendet. Az elemzés szerint a hagyományos pénzügyi rendszerek válságjelenségei, például a napokban is zajló görög válság fel fogja pörgetni a keresletet a virtuális és nem központosított fizetési rendszerek iránt. A virtuális pénz ugyanis szerintük jóval biztonságosabb, és egyértelműen globális fizetőeszköz.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak