A Coinbase összegyűjtött néhány érdekes adatot. Aki az elején beszállt, nagyon jól járt.

Bár hosszabb távú befektetésnek sem rossz, mégsem ez a nagy hozadéka a bitcoinnak. A Coinbase, amely mára az egyik legjelentősebb bitcoinszolgáltatóvá nőtte ki magát (legutóbb februárban kapott jelentős befektetést), összegyűjtött néhány érdekes számot a bitcoinra épülő ökoszisztémáról.

A helyzetjelentésből két pozitívum egyértelműen kiolvasható: egyrészt a virtuális pénz minden veszélye ellenére hosszabb távon jó befektetésnek tűnik, másrészt egyre több alkalmazás épít a technológiára, különösen a tranzakciókat nyilvántartó rendszerben, a blockchainben látnak sokan komoly lehetőségeket. Az amerikai 21 Inc. nevű startap például idén márciusban kapott ilyen jellegű fejlesztéseire 116 millió dollárt. Azóta a Nasdaq-on is indult kísérleti projekt a technológia alkalmazására a tőzsdei kereskedésben.

Sokan fejlesztenek rá

A 21 Inc. vagy a Nasdaq terveihez hasonló volumenű fejlesztés persze ritkább, bár tervek folyamatosan születnek a technológia hasznosítására (legutóbb egy a zeneiparral kapcsolatban megfogalmazódott ötletet mutattunk be). A bitcoin körüli ökoszisztéma szárba szökkenését azonban jól mutatja, hogy míg a bitcoinra több mint hatezer hivatkozás van a GitHub repositorykban, addig a payPalre két és félszer kevesebb, 1300. Még jobban kijön a különbség, ha figyelembe vesszük hozzá azt is, hogy a payPalt 1998-ban alapították, míg az első bitcoin blokk 11 évvel később, 2009. január 3-án készült el (jelenleg egyébként közel 14,5 millió bitcoin van a rendszerben).

Csak a Coinbase szolgáltatásaira több mint 7000 appot írtak eddig.

A bitcoin a kockázati tőkebefektetők számára is egyre népszerűbb célpont. A Coindesk információi szerint 2015-ben a virtuális pénzhez kapcsolódó fejlesztésekre alapított startupok eddig összesen 392 millió dollár befektetést tudtak gyűjteni. Bár az összegen közel negyven cég osztozik, három cég elvitte a befektetések több mint felét. A 21 Inc. 116 milliót, a Coinbase 75-öt, a Circle Internet Financial 50 milliót. Jeletősebb összeget kapott még további további három cég: a Ripple Labs 28 milliót, az itBit 25 milliót, a BitFury pedig 20 milliót.

Idén már most több kockázati tőke áramlott ebbe az iparágba, mint tavaly egész évben. Akkor 361 millió dollár befektetésen osztozott mintegy száz kisebb-nagyobb startup. 2014-ben a legnagyobb befektetés 30,5 millió volt, amit a Blockchain kapott, a BitPay pedig 30 milliót. A listavezető azonban mégis a BitFury, mert két körben is sikerült 20-20 millió dollárt begyűjtenie. A Blockstreambe 21 milliót, a Xapo-ba pedig 20 milliót fektettek.

Trendszerűen nő és stabilizálódik az árfolyam

A bitcoinnal szemben az egyik legkomolyabb kifogás a megbízhatatlanság és az árfolyamingadozás volt. A virtuális pénzzel kapcsolatos félelmeken sokat javított, hogy egyre több globális vállalat tette lehetővé a használatát például az online kereskedelemben: többek között a Microsoft, a Dell és a payPal is támogatja.

A bitcoin árfolyamának és darabszámának alakulása, 2010-2015 | Create infographics

Mindez az árfolyam stabilitásának is jót tett. 2013 végén ugyan történt egy nagyobb kiugrás, amikor 1000 dollár fölé emelkedett az árfolyam – amit persze gyors zuhanás követett –, ám azóta viszonylag egyenletesen teljesít. Kétéves időtávot nézve az látszik, hogy az árfolyam mintegy háromszorosára emelkedett: 2013 júliusában 92 dollár körül volt, jelenleg pedig 288 dollár magasságában mozog. De igazán nagyot azok kaszálhatnának, akik az indulásnál beszálltak. Ha valaki 2010-ben októberében jutott egy bitcoinhoz, akkor most több ezerszeres hozamot tudna realizálni. Öt éve ugyanis 6-10 cent között mozgott az árfolyam.

Ráadásul mára az árfolyam-ingadozás is kezd kiegyenlítődni.

És ez utóbbi egyben válasz a másik kifogásra, hogy túlságosan volatilis a bitcoin. A Coinbase elemzése szerint a virtuális pénz mögött kialakuló egyre stabilabb infrastruktúra is hozzájárult ahhoz, hogy az árfolyam-ingadozás mértéke csökkenjen: szintén két éves időtávban éves összevetésben 130 százalékról 60 százalék alá csökkent ez a mutató.

Ez utóbbi valószínűleg azzal is összefügg, hogy az átlagos napi tranzakciók száma megduplázódott a tavalyi szinthez képest. 2014 júliusában átlagosan kevesebb mint 61 ezer tranzakció történt naponta, idén viszont már több mint 117 ezer.

A fiatalabb generációk fizetőeszköze

Emögött pedig a bitcoint használók gyarapodása áll. Jelenleg 5 és 10 millió közé teszik a használatban lévő bitcoin pénztárcák számát. Magának a Coinbase-nek 2,4 millió felhasználója van, akik összesen 3,1 millió bitcoin pénztárcát birtokolnak. Ezek többsége (53 százalék) még mindig az Egyesült Államokban van. A cég azonban külföldön is komoly növekedést vár. Az idei első félében főleg Hongongban sikerült nagy növekedést (283 százalék) elérniük: érdekes, hogy a legdinamikusabban a fejlődő országokban bővül a felhasználás. Az öt leggyorsabban bővülő nemzeti piacba egyetlen európai ország, Románia (106 százalék) került be a negyedik helyen. A második Tanzánia (154 százalék), a harmadik Fülöp-szigetek (108 százalék), az ötödik pedig Algéria (98 százalék). A listában csak olyan országok szerepeltek, melyekben tavaly év végén 1000 főnél többen rendelkeztek bitcoin pénztárcával.

A felhasználók kor szerinti megoszlása azt mutatja, a virtuális fizetőeszköz a fiatalabb, az új technológiákra nyitottabb korosztályé. A 45 évnél idősebb felhasználók aránya nem éri el a 14 százalékot. A legtöbben a 25-35 éves korosztályból kerülnek ki (37,78 százalék), tehát azok a fiatalok, akik már rendelkeznek komolyabb jövedelemmel. Magas az aránya a 15-25 év közötti korosztálynak is (28,47 százalék).

A Coinbase felhasználói táborának korosztályos megoszlása, 2015 július | Create infographics

Hosszú távon még jobb lesz

Azt a Coinbase elemzése is elismeri, hogy rövidebb időtávon a virtuális pénz árfolyama kiszámíthatatlan. Ugyanakkor hosszabb távon egyértelműnek látják a növekvő trendet. Az elemzés szerint a hagyományos pénzügyi rendszerek válságjelenségei, például a napokban is zajló görög válság fel fogja pörgetni a keresletet a virtuális és nem központosított fizetési rendszerek iránt. A virtuális pénz ugyanis szerintük jóval biztonságosabb, és egyértelműen globális fizetőeszköz.

Piaci hírek

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.