Impozáns neveket tudott megnyerni magának a Coinbase, amely a héten 75 millió dollár kockázati tőkét kapott a további fejlesztéseihez, a nemzetközi terjeszkedéshez, valamint a jogi háttér megerősítéséhez.
A befektetők névsorában kétségtelenül a New York-i tőzsde (NYSE) virít a legfényesebben, de ott van mellette egy jelentős spanyol bank, a BBVA befektetési alapja és az Egyesült Államok speciális, elsősorban a hadsereg egykori és jelenlegi tagjainak pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó cége, az USAA is.
Meg persze ott vannak a legjelentősebb kockázati befekekető társaságok: a Draper Fisher Jurvetson, melynek például a Baiduban és a Tesla Motorsban is van pénze, a Union Square Ventures, amely például a Foursquare-ben, a Kickstarter platformban és a MongoDB-ben is látott fantáziát, az Andreessen Horowitz. Mellettük már nem is kelt olyan feltűnést a Crypto Currency Partners, amely főleg a bitcoin-üzletben érdekelt cégekbe fektet, vagy Ribbit Capital, melynek egyik alapítója, Meyer "Micky" Malka szintén érdekelt a bitcoin-üzletben mint a Bitcoin Foundation egyik igazgatója.
Két év, három kör, egyre nagyobb nevek
A 2012-es alapítása óta a Coinbase összesen közel 107 millió dollár befektetést gyűjtött. A Crunchbase-en található információk indulása után mindjárt kapott 600 ezer dollárt (ebben a körben többek között az Y Combinator is beszállt), majd 2013 májusában 6,1 milliót, hét hónappal később 25 milliót, majd három napja 75 milliót.
Önmagában egy a pénzügyi szektorban mozgó cég esetében a 75 millió dolláros tőkeinjekció bár jelentős, nem kirívóan magas. Ami igazán figyelemre méltóvá teszi az eseményt, az az, hogy a pénzpiacokon jelentős szereplői álltak egy mind a mai napig inkább a szürke zónában mozgó virtuális fizetőeszköz mellé, aminek az árfolyama ráadásul hihetetlen mértékben hullámzik. Miközben 2013 végén 1000 dollár fölé emelkedett az árfolyam, jelenleg mindössze 226-227 dollárt ér.
Az is izgalmassá teszi a befektetők döntését, hogy a befektetés lezárásával gyakorlatilag egy időben kezdődött New Yorkban Ross Ulbricht pere, akit azzal vádoltak, hogy ő üzemeltette a bitcoinra épülő Silk Road nevű feketepiacot, ahol többek között kábítószerrel is kereskedtek. De nem csak az a probléma a bitcoinnal, hogy anonimitása miatt a feketekereskedelmet is segítheti. A biztonságával kapcsolatban is újabb és újabb hírek érkeznek. Legutóbb január elején az egyik legfontosabb európai tőzsde, a szlovén-angol Bitstamp állt le több napra, mivel elloptak róla 19 ezer bitcoint.
Több tízezer üzleti ügyfél
A 2012-ben alapított Coinbase a világ egyik legjelentősebb bitcoin-szolgáltatójává nőtte ki magát. 2,1 millió regisztrált egyéni felhasználója és közel 40 ezer üzleti ügyfele van. Vele dolgozik például a Dell, amelly tavaly júniusban kötöttek megállapodást, sőt a payPal rendszerébe is belekerültek, amióta az online fizetési szolgáltató lehetővé tette a bitcoinos fizetést.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak