Még az idén megjelennek a Csipkerózsika álmából ébredő vállalat legújabb modelljei – fényképezésben ismét nagyot villantanak.

Májusban jelentette be a Nokia, hogy a szintén finn HMD Globallal kötött exkluzív megállapodásnak köszönhetően utóbbi fogja készíteni az egykoron faiparban is érdekelt vállalat okostelefonjait és táblagépeit a következő 10 évben. Ezzel bizonyossá vált, hogy az egykor a mobiltelefonos piacot domináló skandináv cég hosszú távra tervez, persze a jövőkép valóvá válásához az első készülékeket jól kell, hogy fogadják a vevők.

Állják a sarat

Hamarosan ki is derülhet, mekkora ereje van még a Nokia márkanévnek. A NokiaPowerUser értesülései szerint a vállalat két, csúcskategóriás Android 7.0 okostelefonnal tér vissza az év végén, vagy, ha kis csúszás történik, akkor a jövő év első negyedében. A „megbízható forrásokra” hivatkozó site szerint a két, egyelőre nem megnevezett készüléktípus jó minőségű fémes designt kap, mely eleget tesz az IP68-as minősítésnek, azaz por- és vízálló lesz. Remélhetőleg nem követ el olyan fiaskót a gyártó, mint amiről a Samsung Galaxy S7 Active kapcsán mi is beszámoltunk.

Jelentsen bármit is, a szivárogtató szerint a vásárlók nem csak egy újabb okostelefont kapnak majd, hanem a "jól ismert Nokia-érzést" is. Erről egyelőre több információ nem látott napvilágot, a hardveres jellemzőkről viszont igen. Várhatóan egy 5,2 és egy 5,5 inches kijelzővel rendelkező modell jelenik majd meg, melyek ujjlenyomat-ellenőrzőt is kapnak.

A fényképező és videorögzító funkcióikról egyelőre csak annyit lehet tudni, hogy számos fejlesztés történt ezen a téren. Figyelembe véve, milyen eredményeket tudott a Nokia felmutatni a Microsoft felvásárlás előtt, ez alapvetően bizakodásra ad okot. "Úgy tudjuk, hogy a legérzékenyebb szenzortechnológiát alkalmazzák rajtuk, ami valaha is megjelent okostelefonban, köszönhetően a Nokia kiterjed, grafénalapú kutatásainak" – árulta el a névtelen forrás.

Amint azt említettük, a Nougat változatot használja operációs rendszerként a két új Nokia telefon. Ezzel minden olyan tudást a magukénak tudhatnak, amivel a platform rendelkezik, beleértve az osztott képernyős módot, a fejlett értesítési rendszert és a feljavított játékélményt. Míg ezekről a Vulkan API gondoskodik, addig a finnek saját, Z-Launches szoftvere ráül az Androidra, a Nokia N1 táblagéphez hasonlóan. Emellett az is igen valószínű, hogy 3D Touch-szerű technológiát is támogat majd.

Nagyjából ennyit lehet most tudni az új modellekről; illetve, a Gizmodo China jelentése szerint a Qualcomm Snapdragon 820 lapkája dolgozik majd bennük. Szintén innen származik az az értesülés, hogy a nagyobb, drágább modell – szolgáltatóhoz kötöttség nélkül - valahol 500 dolláros áron válik elérhetővé.

Nokia-sztori dióhéjban

A csődközeli állapotot is megjárt Nokia 1960-tól kezdett tudatosan közeledni a telekommunikáció felé, és innentől kezdve az összes, nem ezzel a területtel összefüggő divíziót visszaépítették. A 80-as évekre elkészültek az első mobilkészülékek is, a tömeggyártás a digitális hálózatok elterjedésével, a 90-es években indult be igazán. A 1998-ra a Nokia eladta 100 milliomodik készülékét, és innentől kezdve hosszú évekig a piac legjelentősebb szereplője volt. A hanyatlás az első iPhone 2007-es megjelenésétől volt érzékelhető, mivel a cég nem tudta, vagy akarta lekövetni az érintőképernyő készülékek iránti igényeket.

A Nokia 5800 volt az első, teljes érintőképernyővel szerelt mobilja a Nokiának, ami csak 2008 végén került a piacra, de a lemaradás ekkorra tetemes volt. Az elavult Symbian leváltására is csak 2011-ben, az első windowsos mobil, a Lumia 800 bemutatásakor került sor. A Lumia sorozattal a Nokia jelentősége és piaci részesedése alaposan visszaesett, a sztori pedig végül azzal zárult, hogy a Microsoft 2013 szeptemberében bejelentette, hogy felvásárolja a Nokia mobilos részlegét.

Akkor egy rövid ideig úgy tűnt, hogy főleg Redmond járt jól az üzlettel. Az azóta eltelt idő egészen mást hozott, és a két cég közül a Nokia az, amelyik sokkal jobb állapotban várja, hogy újra beléphessen a ringbe. Utóbbi azóta egyébként főként a hálózati megoldásaira, illetve a térképüzletére koncentrált.

Konzumer tech

Az egész Zuckerberg-birodalomban felcsavarják az MI-t

A Facebooktól a Ray-Ban Meta napszemüvegekig mindenhol munkába áll a közösségi polip nagy nyelvi modelljének harmadik generációja, amely többek között valós időben, gépelés közben generál képeket.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.