Az elemző cégek előrejelzései, jóslatai azt ígérik, hogy a következő évek nagy durranását az úgynevezett viselhető elektronikai eszközök valamelyike szállítja majd. Próbálkozások már most is vannak, de a termékek egyelőre kimerülnek az okostelefon funkcióinak kiegészítésében, hiába annyira sikeresek, mint a Pebble, vagy kapnak akkora felhajtást, mint a Galaxy Gear.
Annyira új, hogy még kész sincs
Az iparág keresi a következő nagy dobást, és egyre több jel mutat arra, hogy a fitnesz termékek, illetve megközelítés lehet az egyik fontos momentum a következő időszakban. A felhasználók szabadidős tevékenységét nyomon követő, a helyes táplálkozást elősegítő, azt monitorozó alkalmazások töretlen népszerűsége azt mutatja, hogy van egy olyan terület (az egészségünk), ahol a hajlandók vagyunk költeni és új termékeket beszerezni.
Az AllThingsD egy ilyen projektre igyekszik felhívni a figyelmet, ami akkor is érdekes, ha a fejlesztő csapat még nagyon az út elején jár és egyelőre működőképes prototípust sem tudnak felmutatni. A terméknek neve viszont már van: az Airo egy karperec, ami képes figyelemmel követni és elemezni a táplálkozással a szervezetbe bevitt anyagokat, figyeli az alvási ciklusainkat, a bennünket ért stressz szintjét, és persze a sportolás során is gyűjti, illetve rendszerezi testünk működésével kapcsolatos adatokat.
A legnagyobb újdonság az elfogyasztott ételek, illetve azok összetevőinek elemzésében rejlik, hiszen az alkalmazások segítségével ezt eddig csak úgy lehetett nyomon követni, ha a felhasználó maga adta meg, hogy mit evett, esetleg lefotózta az élelmiszert, ami sokszor a tévedés és a pontatlanság veszélyét hordozza magában. (Arról az emberi tényezőről nem is beszélve, ha egy szelet dobos tortát csak úgy „elfelejtünk” betáplálni az az alkalmazásba.)
Vérképelemzés karkötővel
Egy kis kanadai startup, az Airo Health által feltalált termék még nincs is teljes egészében feltalálva, jelenleg is gőzerővel dolgoznak az első működő terméken. Az Airo működési elve szerint a karkötő belső részén elhelyezett apró LED-ek figyelik a véráramot, aminek összetételét színképelemzéssel képes vizsgálni. A szenzorok figyelik a vérbe kerülő cukor, fehérje és szénhidrát szintet, amihez képest a szívritmus, valamint az egyéb életfunkciók alapján a stressz szint megfigyelése már igazán gyerekjátéknak tűnik.
Abhilash Jayakumar, az Airo Health alapítója és vezérigazgatója, tavaly végzett a Waterloo Egyetemen, és jelenleg négytagú csapatával azon dolgozik, hogy decemberre működő termékkel kezdhesse meg a befektetők keresését. Annak ellenére, hogy még csak papíron létezik az Airo, a termék weboldala már működik, sőt előrendelést is le lehet adni a 149 dolláros karkötőre, az első termék megjelenését pedig 2014 őszére ígérik. A vállalkozás az egyetemtől a kezdéshez kapott 85 ezer kanadai dollárból gazdálkodik, így nem csodálkoznánk, ha a termék, illetve az ötlet hamarosan feltűnne valamelyik közösségi finanszírozással foglalkozó oldalon.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak