Amióta megszűnt az operációs rendszer támogatása, megszaporodtak az ATM-ek elleni támadások.

Bár a bankautomatát traktorral kiszakítók száma nőtt, az igazi problémát a kibertámadások megszaporodása okozza. Az EC3 központ (European Cybercrime Center) és a TrendMicro közös felmérése szerint a trend marad is.

Több mint hétezer támadás egy év alatt

Az elmúlt évben 15 százalékkal több kibertámadást intéztek ATM-ek ellen, mint egy éve. Európában több mint hétezer megközelítőleg 7000 ilyen támadást regisztráltak, melyek összességében minden eddiginél komolyabb anyagi kárt is okoztak. A valódi károkat csak becsülni lehet, mivel az európai pénzintézetek nem kötelesek bejelenteni az ilyen incidenseket – hívja fel a figyelmet a European ATM Security Team.

A szervezet adatai szerint az eurozóna 10 tagállamának pénzintézeteit érte már veszteség ilyen támadás miatt, világszerte pedig további 53 országból jelentettek incidenseket: a legtöbbet az USA-ból, Indonéziából és a Fülöp-szigetekről. (A European ATM Security Team statisztikáiban az összes ATM-es csalás sokkal nagyobb számot mutat: 2015-ben például csak az első félévben közel 8500 ilyen támadás történt, melyek összesen 156 millió euró kárt okoztak.)

Nem csak az Windows XP a bűnös

Mint arról korábban írtunk, a Microsoft 2014. április 8-án adott ki utoljára biztonsági frissítést az okkal népszerű, de valójában mára elavult Windows XP-hez, az operációs rendszer Embedded verziójának támogatását idén január 12-éig kitolta. Ez érthető, hiszen a beágyazott rendszereket nehezebb átállítani, még tavaly is az európai ATM-ek 95 százalékában ez az operációs rendszer futott.

A kutatás szerint egyébként ez globálisan is igaz. Világszerte több mint 3 millió ATM működik, és ezek túlnyomó többségének operációs rendszere jelenleg is az XP. Kézenfekvő lenne például Windows 7-re átállni. Csakhogy ez sokszor nem lehetséges mivel az ATM-ek mögött működő szoftverek egy része nem kompatibilis az újabb operációs rendszerekkel.
 


Create your own infographics

De közel sem csak az XP okoz problémát. Az ATM-beszállítók újabban elkezdtek köztes szoftvereket (midware) alkalmazni, arra, hogy biztosítsák az alkalmazások közötti kommunikációt és az adatkezelést. Az egyik legismertebb az XFS (eXtensions for Financial Service), amelyen keresztül a szoftverek elérhetik a bankautomata különféle hardveres összetevőit, például a PIN-kód megadására szolgáló billentyűzetet és a bankjegyek kezeléséért, kiadásáért felelős komponenseket.

Tavaly Mexikóban okozott súlyos incidenst a GreenDispenser, amelyet az XFS-nek megfelelően alakítottak ki, hogy ki tudjanak fosztani bankautomatákat.

Sokat költenek, mégis veszélyben vannak

A bankszektor sokat áldoz az informatikai biztonságra, amire törvényi előírások is rászorítják. Ennek ellenére népszerű célpontjai a kiberbűnözőknek, hiszen az elérhető nyereség nagyon nagy lehet. A kutatók szerint érdekes, hogy az ATM-ekre specializálódott malware-eket a támadók saját használatra fejlesztik, és egyelőre nem jelentek meg ilyen károkozók a feketepiacon – ahol egyébként szinte minden beszerezhető. Ez azonban csak idő kérdése.

A támadások egyébként a régiónkban is jelen vannak. Az első ATM-re specializált malware, a Skimer 2009-ben bukkant fel. A Padpin fenyegetést 2014-ben fedezték fel. Tavaly fedezték fel az első platfromfüggetlen, azaz bármilyen típusú ATM-en működő károkozót, Suceful (Backdoor.ATM.Suceful) nevű malware-t.

Ezek azonban egyedi támadások voltak. A kutatók szerint a következő lépcsőfok a a hálózati szintű támadás lesz. Ha a támadók bejutnak egy bank hálózatába, távolról kezdeményezhetnek ATM-ből készpénzfelvételt, vagy SWIFT átutalásokat indíthatnak, mint ahogy az a bangladesi nemzeti banknál meg is történt.

Biztonság

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.