Kisebbségi tulajdonos volt a Deutsche Telekom mellett. Most eladja a 49 százalékos tulajdonrészét a németeknek.

A néhány napja vásárolta meg a Deutsche Telekom cseh leányvállalatának kisebbségi részvénycsomagját, és már itt is van az új trófea, ami a DT ölébe hull: a Slovak Telekom kisebbségi tulajdonrésze, melyet a szlovák állam birtokolt.

Eredetileg a pozsonyi Pravda közölte a hírt, miszerint szlovák kormány ugyanis még az idei év végéig eladja a Slovak Telekom távközlési vállalatban birtokolt 49 százalékos részvénycsomagját a többségi tulajdonos DT-nak. Az értesülést Tomáš Malatinský szlovák gazdasági miniszter is megerősítette: a tranzakcióról szóló megállapodást csütörtökön írták alá a Deutsche Telekom képviselőivel. Egyelőre azonban a részletek, így a lehetséges vételár sem ismert. A szlovákiai Új Szó ez utóbbival kapcsolatban felidézi egy tavaly nyári cikkében, hogy az előző gazdasági miniszter, Juraj Miškov 1 milliárd euróra becsülte a szlovák állam tulajdonolta csomag értékét, melyet az állam részben a gazdasági tárcán (34%), részben a vagyonalapon keresztül felügyelt.

A szlovák nemzeti távközlési vállalat, az akkori nevén Slovenské Telekomunikácie, többségi résztulajdonát még Mikulás Dzurinda első kormánya idején, 2000 nyarán privatizálták. A cég 51 százalékos részvénycsomagjáért akkor mintegy 900 ezer eurónak megfelelő összeget fizetett a DT, amely a privatizációs szerződés alapján elővásárlási jogot is szerzett a vállalat fennmaradó tulajdonrészére.

Tomáš Malatinský: az év végére a DT lesz az egyedüli gazda

A Slovak Telekom még állami kézben maradt részvénycsomagjának eladása – maley most némi politikai vihart is kavart északi szomszédainknél – már évek óta terítéken van, az arról szóló tárgyalásokat még Iveta Radicová kormánya kezdte meg 2010. és 2012. között.

Határozott pozícióerősítés a régióban

Mint arról korábban a Bitport is írt, az amerikai piacról való kivonulási tervekkel párhuzamosan erősíti európai pozícióit. Ennek egyik fontos lépése volt a prágai központú GTS Central Europe felvásárlása, majd pedig a cseh T-Mobile kisebbségi tulajdonrészének megvásárlása. A cseh T-Mobile felvásárlása kapcsán a Portfolio.hu arról írt, hogy elképzelhető a Magyar Telekom közkézhányadának felvásárlása és kivezetése a tőzsdéről. A befektetők is ebben bíznak. A hírek hatására a Magyar Telekom papírjai is erősődtek.

A régióban a DT több országban is jelen van többségi tulajdonosként. A Crnogorski Telekomban és a Makedonski Telekomban a Magyar Telekomon keresztül birtokol 76,5, illetve 51 százalékos tulajdonrészt. A Romtelekomban 54 százalék, a Hravatski Telekomban 51 százalék, a brit piacon működő Everything Everywhere Limitedben 50 százalék tulajdonrésszel bír. A görög OTE-ben csupán kisebbségi tulajdonos, de német sajtóhírek szerint szeretné növelni 40 százalékos tulajdoni hányadát.

Mobilitás

Az orosz kiberkémek már a szomszéd irodában vannak

A szakértők szerint a Kreml-támogatását élvező hekkercsoport egy teljesen újszerű megközelítéssel tudott adatokat lopni a kiszemelt hálózatról.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.