A Google vezetője a Világgazdasági Fórumon elhangzott múlt heti beszédében azt mondta, hogy eltűnik a világháló. A látszólag furcsa kijelentés mögött nem az internet visszaszorulása, hanem éppen az elterjedése áll. Kérdés, szükségünk van-e erre?

Akik csak a szalagcímekből tájékozódnak, könnyen gondolhatták azt, hogy a Google elnöke meghibbant, hiszen az internet eltűnéséről beszélt a Davosban múlt héten rendezett 45. Világgazdasági Fórumon. Természetesen Eric Schmidt nem a világháló végét prognosztizálta, hanem éppen ellenkezőleg, annak az élet szinte minden területére való beszivárgását.

A hálózat mindent összekapcsol

Az intenetes óriás vezetője beszédében az eltűnés szót használta, de abban az értelemben, hogy az internetre csatlakozó világban egyszerűen elmosódnak majd a határok a felhasználóknál azzal kapcsolatban, hogy mikor is használják éppen a globális hálózatot. Tehát Schmidt az egyre többször emlegetett tárgyak internete (Internet of Things - IoT) témát vezette fel így. Az autóktól a fridzsiderekig internetképessé tett eszközök elszaporodása szerinte egy rendkívül érdekes, interaktív és nagyon személyre szabott világot teremt a nem is olyan távoli jövőben.

Példaként ő is az intelligens otthont hozta. Ugyanazt a témát, mint amelyet nemrégiben a Samsung vezérigazgatója hozott elő a CES-en, amikor is az IoT konkrét lehetőségeiről kérdezték. A mobilgyártó vezetője szerint természetes lesz, hogy az útközben a mobil fülhallgatóján élvezett zene azonnal átvált az otthoni hangszórókra, amint az ember hazaért. De említette az adást automatikusan szüneteltető tévét, amely figyeli, hogy a kanapéról mikor áll fel valamiért a gazdája.

Nem minden arany...

Az világos, hogy az internettel, hálózatokkal, adatforgalommal sáfárkodó cégek miért szeretnék ezt az utópiát minél hamarabb valóságként látni, attól viszont mindez még nem feltétlenül áll összhangban a valódi emberi szükségletekkel. Mi például nem látjuk szükségét, hogy a séta közben kikapcsolódásként hallgatott zeneszám automatikusan átváltson az otthoni hangszórókra – lehetséges, hogy inkább a családtagokkal váltanánk előbb néhány szót. Tökéletesen elboldogolunk a kőkorszaki távirányítóval is, és ha csak a konyhába akarunk kiugrani valamiért, nem feltétlenül vesződnénk azzal, hogy a kényelmünkre tervezett megoldás felülbírálatával bajlódjunk. Arról nem is beszélve, hogy inkább mi néznénk a tévét, és nem fordítva.

Visszatérve a Google-re: a cég már így is szinte mindent tud a szolgáltatásait használókról, legalábbis minden olyasmit, aminek nyoma van az interneten keresztül áramló adatfolyamokban. Képzeljük el, milyen értékes információtömeghez jutna a vállalat akkor, ha ezek mellé pontos kimutatást kapna a kocsink állapotától a hűtőnk tartalmán át a vérnyomásunkig. Nem véletlen, hogy Schmidt felvázolt jövőképe egy, az emberek normál életvitelébe teljesen belesimuló hálózati aktivitást igyekszik teljesen természetes evolúciónak beállítani. 

A gépek ébredése

Tény, hogy a hálózatba kapcsolt gépek elterjedése már nem lehetőség, hanem tény. A Gartner friss elemzése szerint idén közel 5 milliárd eszköz kommunikál majd a világhálón, ami 30 százalékkal több a tavalyinál. 2020-ra pedig 25 milliárd internetes gépet, köztük negyedmillió járművet vizionál a piackutató cég.

Az előrejelzés egyébként az elterjedést gátló tényezőkre is kitér. Ilyenek az egyelőre nem létező iparági szabványok, a hiányos vagy szintén nem létező nemzetközi és nemzeti jogszabályok ezeknek az eszközöknek a kezelésére, az ebből származó adatok felhasználási lehetőségeire stb.

Egy gátló tényezőt viszont nem említenek, ez pedig maga a felhasználó, aki jó esetben még beleszólhat abba, hogyan is képzeli el a szép új világot. Ne feledjük: attól, hogy valami újdonság, még nem feltétlenül viszi előre az életünket. Gondoljunk csak a "rendkívül sikeres" MMS-re.

Közösség & HR

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.