Legalábbis akkor, ha Chrome-ot használunk - a Google HTTPS-erőfeszítései kezdenek beérni.

Hosszú út vezetett idáig, de megérte: a Google az elmúlt évtizedben komoly energiákat mozgósított a web biztonságosabbá tételéért. Ahogy a Microsoft a Windows XP megjelenése után pár évvel, úgy a keresőóriás is rádöbbent, mekkora felelőssége és érdekérvényesítő képessége van ezen a téren.

Nem ma kezdték

Ennek az erőfeszítésnek egyik fontos célpontja a HTTPS protokoll elterjesztése. A projekt 2010-ben indult, amikor a Google-t is sújtó támadások annyira felkavarták az érintett cégek biztonsági szakembereinek mindennapjait, akik úgy határoztak, hogy további lépéseket tesznek annak érdekében, hogy saját rendszereik valamint a felhasználóik is nagyobb biztonságban lehessenek. A Google a szigorításokat a levelezőszolgáltatásán kezdte, és bejelentette, hogy az intézkedéssorozatának egyik lépéseként ezentúl alapértelmezésként HTTPS kapcsolaton keresztül teszi lehetővé a Gmail elérését.

2014-ben aztán a vállalat kiterjesztette a titkosított protokoll előtérbe helyezését keresőoldalára is. Több hónapnyi teszt után vált nyilvánossá, hogy a HTTPS protokollt támogató weboldalak előnyt élveznek a keresőalgoritmusban. Azt azonban hangsúlyozta, hogy az algoritmus nagyon sok tényezőt figyel, mindenekelőtt a releváns tartalmakat részesíti előnyben. Maga a titkosított kapcsolat kevesebb mint egy százaléknyi súllyal szerepel a találatok rangsorolásában.

Mindez nem volt elég, idén szeptemberben bejelentette az amerikai vállalat, hogy a Google Chrome hamarosan figyelmeztetésekkel fogja bombázni használóit abban az esetben, ha nem biztonságos weboldalon adják meg jelszavaikat vagy hitelkártya-adataikat.

Jönnek az eredmények

Három weboldalból, amit a keresőóriás böngészőjével látogatnak meg, kettőt már HTTPS-en keresztül keresnek fel, közölte a Google. Adrienne Porter és Emily Schechter, a vállalat két biztonsági szakértője szerint az asztali rendszereken használt Chrome-ok többségében már a biztonságosabb protokollt alkalmazó site-okkal találkoznak. „A betöltött oldalak több mint fele és az összes eltöltött idő kétharmada HTTPS segítségével zajlik, és a trend további erősödését várjuk” - nyilatkozták.

Az ingyenes SSL-tanúsítványszolgáltatások – például a Let’s Encrypt, a Cloudflare vagy az Amazon által nyújtottak – az egyre növekvő igényekkel karöltve fokozzák a protokoll befogadásának tempóját. Segíti a jelenséget az is, hogy a Google szolgáltatásait – DoubleClick, AdWords, AdSense – nem érintik a néha nehézkesen végbe menő SSL migrációk.

Komoly mérföldkő lesz 2017 októbere: az amerikai keresővállalat Certificate Transparency kezdeményezésének keretei között a Google Chrome ettől kezdve megbízhatatlanként jelöli majd a HTTP-t használó site-okat. A tájékoztató információ szerint utóbbiak nem megbízható tanúsítványokat alkalmaznak és így jelszóhalász támadások vagy malware fertőzések otthonául szolgálhatnak.

Mi a gond a HTTP-vel?

Egy website webszerveren tárolt tartalmának elérését az úgynevezett Hypertext Transfer Protocol (HTTP) technológia biztosítja, melyet még Sir Tim Berners-Lee alkotott meg 1990-ben. Titkosított kommunikációra viszont ennek biztonságos változatát, a HTTPS-t kell(ene) használni. Ahhoz, hogy utóbbi használata felé mozdítsák a website-ok fejlesztőit, a Google azt tervezi, hogy idővel minden, csak HTTP-t alkalmazó site esetében figyelmeztetni fogja az internetezőket.

Jelenleg a Chrome semleges módon jelöli a HTTP-kapcsolatokat. Ez ugyanakkor nem jelzi megfelelően a HTTP-kapcsolatokkal szemben meglevő biztonsági aggályokat.” – nyilatkozta korábban a Chrome biztonsági csapatának egyik tagja, Emily Schechter – „Amikor a felhasználó betölt egy weboldalt HTTP-n keresztül, egy rosszindulatú támadó a hálózaton keresztül meg tudja tekinteni azt, és kellő akarat és tudás esetén akár meg is változtathatja, még mielőtt az a felhasználó monitorán megjelenne.

Biztonság

Az amerikaiak elzavarnák az MI-t az atomfegyverek környékéről

Az Egyesült Államok szerint legalább az ENSZ BT állandó tagjai világossá tehetnék, hogy nem bízzák mesterségesintelligencia-rendszerekre a nukleáris fegyverek bevetéséről szóló döntéseket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.