Ha jövőre nem jönnek az eredmények, akár meg is válhat a cég a mobilos üzletágtól.

Az örökbecsű, „Nem zörög a haraszt, ha a szél nem fújja” közmondásnak minden további nélkül helye van cikkünk elején, ez jellemezné legjobban a Sony és mobilos üzletágának viszonyát. A japán vállalat fogcsikorgatós megszorításokon, optimalizálási folyamatokon van túl, amely során végig az volt a jelszó, hogy a Mobile divíziót minden körülmény között megtartják.

Alternatív lehetőségek

Tech cégek távol-keleti felsővezetői nem egyszer nyilatkoztak már kissé meggondolatlanul stratégiai ügyekben, most is valami hasonló történhetett. A Sony elnök-vezérigazgatója, Kazuo Hirai újságíróknak adott nyilatkozatában úgy fogalmazott a mobilokkal kapcsolatos kérdésre, hogy „Egészen addig folytatjuk a szokásos üzletmenetet, amíg meg nem történik a jövő évre tervezett áttörés. Ellenkező esetben nem zárhatjuk ki az alternatív lehetőségek mérlegelését.”

Bármennyire is talányos, illetve diplomatikus a közlendő, a sorok között olvasva ez nagyjából annyit tesz, hogy egy éve van a mobilos divíziónak pozitívba fordulnia. Ha nem a Sony-ról beszélnénk, akkor az „alternatív lehetőségek” több dolgot is jelenthetnének, de a PC (Vaio) üzletág száműzése után itt is felmerül az, hogy a vállalat megszabadulna az eredményeket alaposan lerontó okostelefonoktól.

Kazuo Hirai: a mobillal egyelőre nem bírnak (Fotó: Britta Pedersen/AP Photo)

Ez némileg ellentmond a pár hónappal ezelőtt tett nyilatkozatokkal, amikor a Sony vezetősége elképzelhetetlennek tartotta ezt a forgatókönyvet. Azóta az történhetett, hogy a dolgok továbbra sem úgy mennek, ahogy a cég szeretné. Az Xperia márka a szakmai elismerések ellenére nem tud szóhoz jutni az Apple, a Samsung és a feltörekvő kínai gyártók árnyékában. A készülékek az anyaországban összehoztak ugyan 17,5 százalékos részesedést, de legfontosabb piacnak tartott Észak-Amerikában az 1 százalékot sem érik el.

Egyébként kösz, jól vagyunk

Miközben a legutóbbi előrejelzés szerint a tervezettnél jóval nagyobb veszteséget fog termelni a Sony Mobile, a cég az egyéb termékkategóriákkal kapcsolatban elégedett. A képalkotással összefüggő technológiák, szenzorok mellett a PlayStation is jól teljesít, ami arra utal, hogy az agresszív költségcsökkentés, valamint a betervezett létszámcsökkentés egyenesbe hozhatja a Sony-t.

A vezér nyilatkozata elég gyorsan megmozgatta a Sony kommunikációs gépezetét, mivel azt követően nem sokkal be is futott a szóvivő, Yoshinori Hashitani kommentárja az ügyet illetően. A Reuters által publikált közlemény szerint a „A mobilos üzletág átszervezése a tervek szerint és megfelelően halad, mi pedig azon vagyunk, hogy nyereségessé tegyük a területet. Jelenleg nem tervezzük a mobilos divízió elengedését.”

Ez utóbbi megszólalás ebben a helyzetben és pillanatban inkább tűzoltásnak tűnik, ezért most inkább az tűnik valószínűnek, hogy ketyeg az óra és egy év múlva eldől, mi lesz a Sony Mobile sorsa.

Mobilitás

A politikai felfordulás az MI-piacon is lerombolja az eddigi stratégiákat

A BCG friss tanulmányában vizsgálja, hogy a generatív MI hogyan formálja át a globális versenyt, és a geopolitikai változások milyen kihívásokat vagy lehetőségeket támasztanak az egyes nemzetek a vállalkozások előtt.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.