Több mint 2 millióan töltötték le azt a nagyjából kéttucat alkalmazást, amelyek hátterében egy reklámokra kattintgató kód bújt meg.

Bár a két uralkodó mobil operációs rendszer tulajdonosai igyekeznek mindent megtenni, hogy saját "kertjüket" kártevőktől mentesen tartsák, ez a jelek szerint nem minden esetben sikerül. Az Androidra különösen rájár a rúd ebből a szempontból, mert az elmúlt időszakban több kártékony kódot futtató alkalmazás is átcsúszott a Play Store védelmi rendszerén. Pár napja egy újabb ilyen incidensről érkezett hír, ahol a fertőzött appok féktelenül kattintgatták a felhasználónak meg sem jelenő hirdetéseket.

Bűnszövetségben elkövetett nagy mennyiségű kattintás

A Sophos Labs munkatársai publikálták múlt héten felfedezésük részleteit, amelynek során 22 androidos alkalmazás bukott le azzal, hogy fű alatt reklámokat klikkelget. A hivatalos Andorid appboltból elérhető programokat több mint 2 milliószor töltötték le, mielőtt a Google a biztonsági cég figyelmeztetétést követően kipurgálta azokat az App Store-ból.

Az Andr/Clickr-ad elnevezésű kártevőt a szakemberek jól felépített, ragaszkodó adware-nek titulálták, amely a hirdetési rendszerek üzemeltetői mellett maguknak a felhasználóknak is sok gondot okozhat azzal, hogy folyamatosan igénybe veszi a készülék erőforrásait. Arról nem is beszélve, hogy a telepített hátsó ajtó segítéségével akármilyen más, még ártalmasabb kódot is képesek lehetnek a felhasználók mobiljaira telepíteni a kártevő gazdái. Igaz, erre a jelek szerint nem került sor, mert utóbbiak megelégedtek azzal, hogy bankszámlájukat dagasztják a hamis hirdetési kattintások elkönyvelésével.     

 

Az egyik zavarosban halászó fejlesztő néhány alkalmazása (forrás: SophosLabs)

 

A Sophos részletes beszámolójából az is kiderül, hogy a kétes műveletek nyáron kezdődtek. Érdekes módon az inkriminált alkalmazások közül hármat jóval korábban, már 2016-ban, illetve 2017-ben indítottak, és ezeknél a korábbi verziók nem tartalmazták a felfedezett kártevőt. A 22 lebukott app néhány fejlesztőhöz köthető, de az egyelőre nem világos, hogy ezek a vállalkozások milyen kapcsolatban állnak egymással. Az is érdekes, hogy a fejlesztők néhány alkalmazásának iOS-változata szintén elérhető az App Store-ból, ám a kutatók ezekben nem bukkantak az Andr/Clickr-ad nyomára.

Agresszív kaméleon

A kód rendkívül agresszíven viselkedik, ami többek között azt jelenti, hogy folyamatosan kapcsolatban áll az utasításokat adó szerverével, és akkor is képes perceken belül újraindítani magát, ha a felhasználó esetleg külön letiltaná az appot. A nulla pixel méretű hirdetések így folyamatosan és gond nélkül termelhették a pénzt.

A készítőknek azonban ez nem volt elég, és egy extra trükköt bevetve újabb szintre emelték a csalást. A kártevő ugyanis hamis készülékadatokkal téveszti meg a hirdetési rendszereket, és az Apple mobilcsaládjának valamelyik verziójának adja ki magát. (A hirdetők ugyanis többet hajlandóak fizetni az iPhone-ról érkező kattintásokért.) Ráadásul ezt is elég körmönfontan teszi, mivel a hamis készülékadatokat kellően széles portfólióból választja ki a program: a kutatók az iPhone 5-től a 8 Plusig találtak hamis adatokat. A lebukást elkerülendő azért mindemellett volt még a kamu arzenálban majdnem 250 féle androidos készülék is 33 gyártótól, amelyeken az Android 4.4.2-től 7.x-ig "futott" egy sor különböző változat.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »

Biztonság

Több forgalmat bonyolítanak az amerikai postát utánzó kamuoldalak, mint az eredeti

Biztonsági kutatók szerint az adathalászatra kihegyezett oldalak általában is hatalmas látogatottságot generálnak, de a tavalyi ünnepi szezonban még az USA nemzeti postájának valódi forgalmát is sikerült meghaladni.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.