A szebb napokat látott japán cég a 2015-ös könyvelési botrány óta komoly gondban van. A túléléshez szükséges pénzt a divíziói teljes és részleges áruba bocsátásával próbálja előteremteni.

Szegény céget még az ág is húzza. A Toshiba több mint két éve cipeli a nagy visszhangot kapott könyvelési botrány terhét, ráadásul most az Egyesült Államokban több milliárd dollár leírást elszenvedő nukleáris üzletág miatt újabb forrásokhoz kell jutnia. A pénzt ezúttal a memóriachipeket gyártó egység ötödének eladásával próbálják előteremteni.

Lenne rá vevő

A Reuters belső forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy a flash memóriachipekért felelős divízió részvényeinek 19,9 százalékáért több ajánlat is befutott 200 és 400 milliárd jen közötti értékben. Ez a jelenlegi árfolyamon 1,8-3,6 milliárd dollárnak felel meg.

A japán vállalat előzetesen 300 milliárd körüli összeget tervezett kapni a részvénycsomagért, így minden bizonnyal nem lesz akadálya a megállapodásnak a legjobb ajánlattevővel. Annyi azonban világos, hogy a Toshiba számára az összeg nagyságánál is fontosabb, hogy a lehető legrövidebb időn belül pont kerüljön az ügyre, és így a számlára érkezzen a pénz.

A fentiek miatt lehet, hogy a közvetlen vetélytársaktól érkező ajánlatokat akkor is elvetik, ha azokon magasabb szám szerepel, mivel ez esetben a versenyhatósági jóváhagyást meg kellene várni. A kérők között említik egyéként a riválisok közül az SK Hynix és Micron Technology cégeket, de felmerült a Western Digital neve is. A pénzügyi befektetők közül a Bain Capital lett nevesítve, amely a korábban említett tényezők miatt igen jó eséllyel pályázik a nyertes ajánlattevő címére.

Csapás csapás hátán

A Toshiba lejtmenete 2015 tavaszán kezdődött. Akkor lehetett olvasni először arról, hogy a cég egy két hónappal korábbi hatósági adatigénylés nyomán maga számolt be bizonyos szabálytalanságokról. Nyáron aztán ebből komoly botrány kerekedett, miután kiderült, hogy a japán óriásvállalatnál csakugyan mérleghamisítást követhettek el. Emiatt a társaságnak az előző pénzügyi évét sem sikerült lezárnia, és az osztalékok kifizetését is felfüggesztette, miközben a vezérigazgató és a felső szintű vezetők egy része lemondott. Az ügy egyértelmű következményeként a részvényárfolyam fokozatos esésbe kezdett. Majd 2015 végén a tőzsdefelügyelettől is érkezet egy rekordméretű bírság, plusz egy csomó részvényes is aktivizálta magát és kártérítési perek sokasága indult a történtek miatt.

A megroggyant vállalat újabb hitelekkel és bizonyos üzletágak értékesítésével igyekezett úrrá lenni a helyzeten. Ennek részeként tavaly a Canon 5,9 milliárd dollárért megvette a Toshiba egészségügyi berendezéseket szállító részlegét. Ekkor úgy tűnt, az intézkedések eredményesek voltak. A 2015 márciusán még 500 jen felett járó, tavaly februárban azonban már 150 jen közelébe eső részvényárfolyam fokozatosan emelkedni kezdett és két hónappal ezelőtt már ismét 450 feletti tartományban járt.

Az utóbbi hetekben azonban ismét megszaporodtak a negatív hírek a cég körül. A Toshiba ekkor közölte, hogy több milliárd dolláros értékcsökkenési leírást kell majd eszközölnie az amerikai nukleáris üzletágnál. Néhány nappal később már újabb könyvelési visszaélések felbukkanásáról lehetett hallani, miközben a cég igyekezett megbízható bankgaranciákat szerezni, amivel csillapíthatná az újra magasan lobogó tüzet. Pénzügyi szereplők ma már azt sem tartják kizártnak, hogy a tokiói tőzsdén a Toshiba papírjait a "második ligába" sorolják vissza, vagy akár teljesen fel is függesztenék a részvények listázását.

Az sem különösebben jó előjel, hogy arról pletykálnak, miszerint a cég eltolná aktuális negyedéves eredményeinek nyilvánosságra hozását. Ebben fog szerepelni a már említett nukleáris üzletágat érintő leírás, ami jól értesült források szerint elérheti a 700 milliárd jent is, azaz a veszteség több mint 6,2 milliárd dollár lehet. A cég papírjai a legfrissebb események hatására 7 százalék körül estek a csütörtöki kereskedés során, és jelenleg mindössze 225 jent érnek.

Piaci hírek

Az egész Zuckerberg-birodalomban felcsavarják az MI-t

A Facebooktól a Ray-Ban Meta napszemüvegekig mindenhol munkába áll a közösségi polip nagy nyelvi modelljének harmadik generációja, amely többek között valós időben, gépelés közben generál képeket.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.