A Canon már egyedüli ajánlattevőként tárgyal a Toshibával, a hírek szerint több mint 6 milliárd dollárt érne neki az eladósorba került üzletág.

A Canon exkluzív tárgyalási lehetőséget kapott a Toshibától a cég egészségügyi eszközgyártó üzletágának megvásárlásával kapcsolatban, miután igen kiélezett aukciós versenyben kerekedett felül a többi érdeklődőkön. A Reuters beszámolója alapján a Fujifilm Holdings, illetve a Konica Minolta és az európai Permira kettőse is érdeklődött a Toshiba Medical Systems iránt, a legjobb ajánlatot azonban a Canon tette 700 milliárd jen (nagyjából 6,2 miliárd dollár) értékben.

A hírügynökség értesülései szerint a Canon ajánlatát az is erősítette, hogy a két vállalat egészségügyi termékportfóliója viszonylag kevés átfedést mutat, így a felügyeleti hatóságok későbbi jóváhagyása ebben az esetben bukhat el a legkevésbé bármilyen trösztellenes kifogáson. A 700 milliárd jenes összeget hivatalosan egyik fél sem erősítette meg, de a hivatkozott források igen nagyvonalú ajánlatról beszélnek, mivel a szóban forgó részleg piaci értéke 400 milliárd jen körül lehet.

Pénzre van szükségük

Az elemzők szerint a híreben forgó vételár igen kedvező lenne a Toshibának, mivel a vállalatnak sürgősen meg kell erősítenie sajáttőke-bázisát, hogy megőrizze a befektetői bizalmat és hitelképességét. A tavaly kirobbant mérleghamisítási botrány következményeként a Toshiba komoly bírságoknak és kártérítési követeléseknek néz elébe, és a Reuters információi szerint éppen 200 milliárd jenes (1,8 milliérd dolláros) újabb hitelcsomaghoz próbál hozzájutni.

A Toshiba egészségügyi üzletága jelenleg a CT szkennerek második legnagyobb globális szállítója, de egyebek mellett röntgen- és MRI rendszereket is gyárt, legutóbbi pénzügyi évét pedig több mint 400 milliárd jenes forgalommal zárta. A Canon orvosi diagnosztikai termékei között ugyancsak megtalálhatók a röntgengépek, mint ahogy mondjuk a szemvizsgáló berendezések is.

Piacra van szükségük

A Canon hosszú ideje próbálja megvetni a lábát a magas haszonkulccsal értékesíthető orvosi eszközök piacán, ami eddig nem nevezhető kifejezett sikertörténetnek, az iparágat egyértelműen az olyan hagyományos szállítók dominálják, mint amilyen például a Siemens. A Canon ugyanakkor kénytelen előre menekülni, mióta az okostelefonok térhódítása alaposan megroggyantotta az alaptevékenységét jelentő kamerabizniszt.

A kommentárok kiemelik, hogy az esetleges üzlet a Canonnak is előnyös lehet. A megszellőztetett ajánlat több mint nagyvonalú, azonban a Toshiba egészségügyi eszközöket gyártó részlege már a legelső időszakban is profitot termelhet az új tulajdonosnak, hosszabb távon pedig kulcsfontosságú lehet a cég stratégiáját illetően, csakúgy, mint az előző évben 2,8 milliárd dollárért megszerzett svéd Axis és a videokamerás megfigyelő rendszerek.

Piaci hírek

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.