Kéretlen ajánlattal kopogtatott be hazai riválisához az amerikai Broadcom. A chipgyártó 103 milliárd dolláros ajánlatot tett a Qualcomm összes részvényére, de a végszámla elérheti a 130 milliárdot, ha a kiszemelt cég adósággállományának átvállalását is beszámoljuk. Amennyiben létrejön az üzlet, az a valaha volt legnagyobb fúziót jelenthetné a technológiai szektorban.
Gondolkodnak rajta
A Qualcomm egyelőre udvarias távolságtartással reagált az invitálás nélküli vásárlási ajánlatra. A vállalatnál azt közölték, hogy tanulmányozák a javaslatot és azt az utat fogják követni, amely a tulajdonosoknak a legjobb. Belsős informátorokra alapozva viszont már most sejteni lehet, hogy a Qualcomm igyekszik kihátrálni ebből a nem kívánt frigyből. Az okok között nem csak a versenyhivatali pecsét kétséges megszerzése szerepelhet, hanem - kapaszkodjunk meg - a túl alacsony ár is. Ez ugye a fentebb leírt 130 milliárd dolláros összeget nézve furcsának tűnik, de az is igaz, hogy bár messze nem a legjobb periódusát futja, a cég piaci kapitalizációja ma sem sokkal marad el a 100 milliárdtól. Kérdés, hogy a részvényeseket meg tudják-e majd győzni arról, hogy hosszabb távon a Broadcom ajánlatánál többet remélhetnek.
A mostani ügynek előzménye is van. Tavaly már hivatalosan is megkezdte a "násztáncot" a Broadcom, ám a lehetséges összeolvadásról szóló akkori tárgyalások végül nem vezettek sehová. A hétfői, részvényenkénti 70 dollárt jelentő ajánlat közzététele előtt pedig egyáltalán nem értesítették a Qualcommot - állítják jól értesült források.
A Broadcom nem véletlenül lépett most határozottan, hiszen a Qualcomm helyzete ingataggá vált például attól, hogy komoly jogi perpatvarba keveredett az Apple-lel. Ez utóbbi ügyet pedig érthetően aggódva szemlélték a befektetők, hiszen nem jelent sok jót, ha az ember a világ egyik legfontosabb alkatrész-vásárlójával rúgja össze a port. Ha nyernek is, hosszabb távon az üzleti kapcsolat elmérgesedése akár több kárt is tud okozni.
Nem eszik olyan forrón
Amennyiben létrejönne a felvásárlás, azzal a vezeték nélküli kommunikáció két legnagyobb chipgyártója állna össze, amely jelentős ellenpólust teremtene például az erre a területre is egyre inkább benyomakodni szándékozó Intelnek. De a két cég együtt a teljes, mostanában egyre jobb formában lévő félvezetőipari szektorban is igen komoly tortaszeletet birtokolhatna.
A sok feltételes mód azonban nem véletlenül szerepel az előző mondatokban. A versenyhivatali eljárás bizonytalanságát már említettük, de úgy tűnik, a piac sem túl bizakodó az ügylet létrejöttében, hiszen a Qualcomm papírjai a bejelentést követően ugyan emelkedtek, de még ezzel együtt is csak 63-64 dolláros szinteken forognak a papírok. Ez pedig mélyen alatta van a beígért 70-nek.
Ráadásul maga ez a 70 dolláros ajánlat sem biztos, hogy elég a részvényeseknek, hiszen 2016 végén még ennél drágábban cseréltek gazdát a cég részvényei. Ha sikerül valahogy megegyezni az Apple-lel, és például megnyugtatóan levezényelni a tavalyi év gigaüzletét, ahol a Qualcomm volt a felvásárló, akkor idővel akár a 2014-ben elért 80 dolláros árszintet is meg tudnák ugrani a papírok.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak