Az adattudósok (data scientist) a high-tech munkaerőpiac sztárjai: magas fizetés és a legjobbakat nemzetközi karrier várja.
A Budapest Data Fórum konferencia előestéjén, június 2-án kedden, 17 és 20 óra között rendezik meg egy meetuppal egybekötve az első magyar big data állásbörzét, a Data Job Fairt. Az állásbörze teljesen nyitott, előzetes regisztráció sem szükséges, de akik az esemény Facebook-oldalán vagy a Budapest Big Data Meetup oldalán jelzik részvételi szándékukat, ingyenes belépőt nyerhetnek a konferenciára is.
Az állásbörzére elsősorban adattárház-fejlesztőket, adatmodellezőket, DW-architecteket, BI-specialistákat, adatbányász elemzőket, big data mérnöket és data scientisteket várnak a szervezők.
Magyarország is felzárkózik
Miközben mindenki a big data lehetőségeit kutatja, óriási hiány van szakemberekből. Mint azzal a Bitport is több alkalommal foglalkozott, a probléma világszintű. A Gartner szerint például néhány éven belül mintegy 4,4 millió új munkahelyet generál a big data üzlet, de csak az állások harmadát tudják majd betölteni megfelelő tudású szakemberrel.
Bár hallottunk olyan véleményt is, hogy a magyar piac a fejlett üzleti analitikai megoldások alkalmazásában akár 5-10 éves lemaradásban is lehet a legfejlettebb piacokhoz, elsősorban az amerikaihoz képest, itthon is láthatók a haladás jelei. Egyrészt vannak sikeres hazai cégek. Ilyen volt például a Dmlab spin-off cégeként indult Radoop Kft., melyet egy éve vásárolt fel a RapidMiner.
A közelmúltban pedig Hortonworks lépett be a magyar piacra hasonló módon: az alig egy éves SequenceIQ-t vásárolta fel. A magyar cég felhőalapú Big Data környezetek menedzselését segítő nyílt forráskódú szoftvereket fejleszt – továbbra is Budapesten. A Radoop sem költözött el, sőt a SequenceIQ-hoz hasonlóan jelentősen bővíti létszámát.
De nem csak felvásárlások révén lépnek piacra a big data ipar jelentős szereplői. Az egyik legjelentősebb Hadoop-szállító, a Cloudera Budapesten nyitja meg első európai fejlesztő- és support központját, amelyet néhány év alatt 100 fősre tervez növelni. A Cloudera Magyarország hivatalosan április óta működik, és már meg is kezdte a toborzást.
Nem csak a fejlesztő cégek keresnek szakembert
A Hortonworks és a Cloudera is azért választotta Magyarországot, mert kiemelkedőnek ítélte meg a magyar szakemberek felkészültségét. (Persze a helyzet ettől még nem feltétlenül rózsás, amint az az IVSZ oktatási munkacsoportjának vezetőjével, Horváth Ádámmal a közelmúltban folytatott beszélgetésünkből is kiderült.)
Kétségtelen ugyanakkor, hogy egyre több magyar startup fejleszt globális piacra szánt adatalapú termékeket és szolgáltatásokat. A Secret Sauce Partners például a webes ruházati áruházaknak szállít analitikai megoldásokat, az Enbrite.ly pedig, amely a múlt hónapban kapott 750 ezer eurós befektetést a bővüléshez, pedig online csalások felderítéséhet fejleszt adatalapú megoldásokat. (A Bitport is beszámolt arról, hogy a cég tavaly a finnországi Slush startupversenyen fémillió eurót nyert.)
De nem csak a BI-piacon mozgó cégek keresnek big data és data scientist szakembereket, hanem olyan cégek is, melyek jellemzően nem ezen a területen dolgoznak. A Balabit például a viselkedéselemzésen alapuló Blindspotterének fejlesztéséhez vett fel Hadoop-szakértőket. Ugyanakkor a hazai pénzügyi, távközlési és logisztikai vállalkozások, valamint a belföldi és külföldi ügyfeleket egyaránt kiszolgáló tanácsadó cégek is egyre nyitottabbak a big data megoldások iránt.
Az állásbörze részletes programját a rendezvény weboldalon olvashatják.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak