A pénzügyek és a mobiltechnológia évek óta egyre erősebb kapcsolatban vannak, egyre többen kínálnak mobilos fizetési megoldásokat, lásd Apple Pay (Wallet), Android Pay, vagy a hazai Mobiltárca megoldás. Ezek minden esetben a bankkártya társaságok, bankok és pénzintézetek szolgáltatásaira, számláira épülnek, eddig egyik gyártó, vagy szolgáltató sem próbálkozott meg saját jogon pénzügyi szolgáltatásokat nyújtani.
Hiteles mobilgyártó
A már most is több lábon álló Xiaomi lehet az első ilyen mobilgyártó, ha hinni lehet a DigiTimes hírének. A lap úgy tudja, hogy a kínai cég belépne a pénzügyi területre és személyi kölcsönök nyújtására alapítana egy leányvállalatot. Az eddigi információk szerint a Xiaomi 50 millió dolláros befektetéssel hozna létre egy 100 százalékban saját tulajdonú vállalkozást, aminek a személyi kölcsönök nyújtása lenne az elsődleges tevékenységi köre.
A kölcsönök igénylése, illetve az egész folyamat vezérlése okostelefonok segítségével történne, de azt még nem lehet tudni, hogy ez a lehetőség kizárólag a Xiaomi készülékek tulajdonosai számára állna-e nyitva, vagy bárki igénybe vehetné a szolgáltatást.
A jelenlegi infók alapján kezdésnek maximum 30 ezer jüan, azaz körülbelül 5000 dollárnyi összeg igényelhető a szolgáltatáson keresztül. A DigiTimes úgy tudja, hogy a Xiaomi 2015-ig 322 millió dollárnyi kihelyezett kölcsön állománnyal számol, ami 2017 végére elérheti a 12 milliárd USD-t is.
Itthon is próbálkoznak
A telekommunikációs és a pénzügyi szolgáltatások összehozására hazai példa a tavaly decemberben bejelentett Telenor MyCard és MyWallet. A rendszer egy fellogózott hitelkártyából, illetve egy ahhoz szervesen kapcsolódó, de más kártyákkal is együttműködő mobilfizetési alkalmazásból áll. A Telenor a Budapest Bankkal partnerségben kínál az ügyfeleknek hitelkeretet, valamint egyéb, az operátor szolgáltatásaira vonatkozó kedvezményeket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak