A hagyományos iparágak jelentős részében nagy a félelem, hogy az automatizáció, digitalizáció elveszi a munkahelyeket. Hogyan néz az átalakulás kihívásai elé egy klasszikus gazdasági tanácsadó cég? A KPMG-nél folyamatos létszámnöveléssel.

"Lassabban ismertük fel, hogy mekkora érték rejlik azokban az adatokban, amikkel az ügyfeleink kapcsán már évtizedek óta dolgozunk, de mára változott a helyzet. A klasszikus tanácsadás átalakulásával mi is egyre több szoftvereszközt fejlesztünk az ügyfeleink igényei szerint" – emelte ki Robert Stöllinger, a KPMG vezérigazgatója, az ágazati innovációt és digitalizációt központba állító sajtóbeszélgetésen.

Az ügyviteli munka egy részét már robotok végzik

Hozzátette, változnak a feladatok, a korábban elhanyagolt nyers adatokból üzletileg hasznos információt lehet létrehozni. A feldolgozott információ iránti kereslet óriási, így a cégnél ma nem kevesebben, hanem jóval többen dolgoznak, mint korábban.
A KPMG-nél úgy látják, hogy a digitalizáció és a már az irodai munkában is megjelenő robotok munkaerő-egyenlegre gyakorolt hatása inkább pozitív.

A legutóbbi (szeptemberrel zárult) üzleti évben mind bevételben, mind létszámban 10 százalékot nőttek. Előbbiben 22 milliárd forintot könyvelhettek el maguknak, míg a létszám egy év alatt 120 fővel 1200 fölé bővült, beleszámítva az automatizálható munkálatokra üzembe állított két robotot is. A fő profilt jelentő könyvvizsgálati részlegen megszűnt a kézi adatfeldolgozás, mégis jóval többen dolgoznak, mint néhány évvel korábban.

Az új álláshelyek a vezérigazgató szerint épp a digitalizáció nyomán keletkező új igények felismerésének, a fejlesztéseknek, a technológiai fejlődésnek és az erre épülő innovációnak köszönhetőek. Az automatizáció terjedésével csökken a manuális munkák szerepe, az új területeken viszont továbbra is szükség van az emberi agy kreativitására, az általa végrehajtott magasabb hozzáadott értékű és komplexebb munkára. A több feldolgozott adat ugyanis lehetőséget teremt további, eddig nem létezett szolgáltatás beindítására is.

Magasabb szinten szervezhetőek ki az üzleti folyamatok

Rózsai Rezső, a KPMG auditrészlegének vezető partnere is hasonló tapasztalatról számolt be. "Régen a pontos adatrögzítés adta a könyvelők munkájának nagy részét, sok ezer ember végezte az ehhez hasonló rutinfeladatokat. Minimális volt a technológiahasználat, korlátozottan lehetett az adatokat elemezni, szinte kizárólag csak az alapfunkciók valósultak meg, de nem is volt valódi ügyféligény ennél többre. A digitalizációval a könyvelési rutinfeladatokat már gépek végzik, ideális esetben az adatok soha nem is léteznek fizikai formájukban, lásd számla." A szakértő a folyamatok automatizálásában, nem önmagában a robotizációban hisz, mint mondja a robotlicencek ma még meglehetősen drágák, nagyon meg kell fontolni, hol vetik be őket.

A változások utat nyitnak az üzleti folyamatok magasabb szintű kiszervezése előtt. A leíró jellegű adatbázisok mellett megjelennek a trendelemzések és prediktív analitikák is, mivel a gazdaság egyre gyorsuló növekedésében egyre nagyobb az igény a magas hozzáadott értékű, döntés-előkészítő információkra.

Saját példájukat hozta Beer Gábor, a KPMG adó- és jogi részlegéért felelős partnere, aki elmondta, hogy anyavállalati és hazai fejlesztésű szoftvereikkel  egy év alatt megduplázták az elkészített adóbevallások számát, miközben a bevallásokra fordított idő ötödével csökkent.

A tanácsadás mellett a digitalizáció jelentős változásokat hoz a jogban és a bankszektorban is. Utóbbi kapcsán Taksz Ildikó, a KPMG pénzügyi szektorért felelős partnere a közismert érvet emelte ki. A bankvilág konzervatív, ahol a folyamatokat a biztonságra való törekvés és az erős állami szabályozás határozza meg. A bankrendszertől ezért nem gyors technológiai átalakulást, hanem szisztematikus, de lassabb fejlődést várhatunk el.

Messze vagyunk még a robotjogásztól

A banki trendek közül az egyik legfontosabbnak ítélte, hogy a számlainformáció összesítő (AISP) és innovatív fizetési szolgáltatók (PISP) megjelenésével és fejlődésével elindul a szektor "közművesedése". A technológiai fejlődés a hamarosan érvénybe lépő PSD2 szabályozással megnyitja a bankvilágot a fintech cégek előtt. Elhangzott, hogy a nyitás nem vonatkozik automatikusan a könyvvizsgáló, tanácsadó cégekre, amelyek amúgy beleláthatnak az ügyfeleik pénzügyeibe. Ahhoz, hogy a banki ügyféladatokhoz is hozzáférjenek, a Magyar Nemzeti Bank engedélye szükséges majd.  

A jogi szakmában nem megy olyan gyorsan a robotizáció, digitalizáció. Ezen a területen még nincs igazán használható mesterséges intelligencia megoldás, robotjogász, amely a komplexebb emberi munka teljes mértékű kiváltására lenne képes. Ezt már Tóásó Bálint, a KPMG ügyvédiirodájának irodavezető partnere mondta, hozzátéve, hogy a változásokkal sem lesz azonban kevesebb dolguk a jogászoknak. Itt van mindjárt a jövő tavasszal életbe lépő, minden korábbinál szigorúbb adatvédelmi szabályozás, a GDPR. Erre a szakértő szerint nálunk jelenleg kevés vállalat van igazán felkészülve.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.