Ugyanúgy, mint a Google és a Qualcomm. Magasabb teljesítmény, alacsonyabb fogyasztás, szebb jövő.

Az ARM is most mutatta be első Dynamiq processzortervét, ami egy egész termékvonal legelső darabjaként a mesterséges intelligenciával kapcsolatos számítási teljesítményt emelné a jelenlegi másfélszeresére a következő három-öt évben, miközben választ adnak az AI technológiák biztonsgát érintő fenntartásokra is. A bejelentés szerint az ARM partnereihez 2018-ra érkeznek meg az új dizájnok.

A vállalat egyik blogbejegyzése szerint azért váltak szükségessé az alapvető architekturális változtatások, hogy elősegítség az AI-khoz kapcsolódó feldolgozás gyorsabb, hatékonyabb és mindenek előtt jobban elosztott működését a hálózatra kapcsolódó eszközök (mint az okostelefonok vagy a noteszgépek) és a felhős adatközpontok között.

A Cambridge-i központú ARM már tavaly márciusban a nyilvánosság elé állt a különböző magokat integráló, mesterségesintelligencia-alkalmazásokra és cloud megoldásokra optimalizált DinamIQ technológiával, amely a cég várakozásai szerint a TrustZone hardveres biztonsági készségeivel kiegészülve az autonóm járművekben is megjelenik majd.

Az Apple sem üldögél tétlenül

Az Apple, ahol a Siri asszisztens 2011-es bemutatkozásával viszonylag korán benyomultak a konzumerizálódó AI-felhasználások területére, szintén saját tervezésű chipekkel próbálja a következő szintre emelni az AI technológiák lehetőségeit, mielőtt minden előnye elolvadna az Amazon és a Google digitális asszisztenseivel szemben. A Bloomberg értesülései alapján az Apple Neural Engine néven hivatkozott chip az olyan feladatokat tenné hatékonyabbá az Apple eszközein, mint amilyen például az arc- és hangfelismerés.

Ez azt jelenti, hogy a központi és a grafikus processzort egy olyan dedikált modul egészíti majd ki, amely nagyrészt átveszi a mesterséges intelligenciával összefüggő, erőforrásigényes feldolgozási feladatokat, amivel nem utolsósorban az eszközök üzemidejét is növeli. A Bloomberg forrása arról is beszámol, hogy az új készségekhez a külső fejlesztők is hozzáférhetnek, vagyis a harmadik féltől származó appok is kihasználhatják a tehermentesítés lehetőségeit.

A lap által megszólaltatott elemző szerint a vállalat jövőképe két olyan területre is koncentrál, ami lényegében az AI-ról szól: a kiterjesztett valóságra és az önvezető járművekre. A chipeket, illetve a szóban forgó komponenseket már javában tesztelik, és állítólag az sem zárható ki, hogy már az idén be is mutatják.

Mindenki ilyen chipeket tervez

Minderről legkorábban az Apple júniusban esedékes fejlesztői konferenciáján hallhatunk hivatalosan is, ahol elvileg az iOS 11 lesz a fő attrakció. A társaság egyébként már 2010 óta használ saját tervezésű chipeket az iPhone és utóbb az iPad készülékekben, utóbb pedig az Apple Watch és néhány Mac-es kiegészítő is felkerült a listára; a hírek szerint egy olyan chipen is dolgoznak, amely a Mac-eket hajtaná energiatakarékos módban.

Az ARM és az Apple lépései nem előzmény nélküliek, korábban a Google és a Qualcomm is elindult ebbe az irányba. Utóbbi a legújabb Snapdragon mobil chipek között már olyan termékekkel is előállt, amelyeket a fentiekhez hasonló, az AI-kat támogató modullal látott el, a Google pedig 2016-ban jött ki az évek óta fejlesztett Tensor Processing Unittal (TPU).

A TPU-k a vállalat adatközpontjaiban már jó ideje sikeresen működnek a keresőszolgáltatás felgyorsításában és a képfelismerés hatékonyabbá tételében, a legutóbbi I/O konferencián pedig kiderült, hogy az immár második generációs technológiát (Cloud TPU) a Google felhőszolgáltatásait igénybe vevő ügyfeleinek is rendelkezésére bocsátják. Hasonó megoldást egyébként az Nvidia is szállít a felhős adatközpotokba, az új Tesla Volta GPU-k nem sokkal a Cloud TPU előtt mutatkoztak be.

Konzumer tech

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.