De ettől még érdemes lenne takarékoskodni a nyomtatással. A hazai vállalkozások jelentős része azonban nem figyel erre.

Sok részletre kiterjedő felmérést készíttetett nemrégiben a magyar vállalatok körében egy hazai kutatócéggel a Canon Hungária. (A felmérést a kkv-k és a nagyvállalatok körében végezték el, a mikrovállalkozásokra nem terjedt ki.)

Még nem nagyon használják az innovatív megoldásokat a hazai cégek

A kutatók nemcsak azt vizsgálták, hogy nőtt vagy csökkent a nyomtatópapír-fogyasztás, hanem arra is, hogy mennyire és milyen módon szabályozzák az irodagépek használatát, és milyen mértékben terjedtek el itthon a dokumentumkezelő rendszerek.

Kroó Győző ügyvezető igazgató a felmérés kapcsán megjegyezte, a hazai cégek még nem igazán tudtak elszakadni az árközpontú megközelítéstől, a tendereken még mindig ez a legfontosabb döntési tényező. A vállalkozások nem nagyon vannak tisztában az irodatechnika innovatív megoldásaival, így például az üzleti adatok biztonságát fokozottan szolgáló digitális vízjeles nyomtatással.

Egy tipikus magyar vállalkozásnál jelenleg nincs papírhasználat-nyilvántartás, így az alkalmazottak szabadon nyomtathatnak, az elhasznált papírok mennyiségét pedig dobozos kiszerelésben mérik. A vállalkozások háromnegyede így dolgozik, pedig a hálózati nyomtatókkal könnyen megoldható lenne a papírhasználat monitorozása, és még csak többletberuházás sem kell hozzá, mert van rá felhőalapú megoldás.

A cégek felénél havonta jellemzően 2-10 doboz papírt használnak fel, ami ezer-ötezer darab kinyomtatott papírt jelent, 18 százalékuknál ennél több, 11-50 doboz papír fogy, tehát akár havi huszonötezer lapot is felhasználnak egy átlagos hónapban.
Összességében ugyanakkor nem nőtt az üzleti szférában – sem a kkv-knál, sem a nagyvállalatoknál – a nyomtatott oldalak száma.

A cégek 28 százaléka spórolt a nyomtatással, indoklásuk szerint azért, mert a dokumentumok egy jelentős részét már elektronikusan tárolják. Azok aránya viszont, amelyek többet nyomtatnak a korábbinál még mindig eléri a 17 százalékot.

Kevesen használják a belépőkártyás azonosítást

Minél nagyobb a vállalkozás mérete – és minél több nyomtatója van –, annál tudatosabban ellenőrzik a nyomtatások számát. Közel felüknél ez persze csupán azt jelenti, hogy nyomon követik a printerek beépített lapszámlálóját. A tudatosabb vállalatoknak is csupán a harmada kötelezi alkalmazottait arra, hogy a belépőkártyáikkal azonosítsák magukat a nyomtató használatához.

Összességében a cégek 86 százalékánál próbálják valamilyen módon csökkenteni papírfogyasztást. A legnépszerűbb módszernek a kétoldalas nyomtatás számít, a vállalkozások 70 százalékánál pedig a másolás helyett inkább szkennelik a dokumentumokat. A még takarékosabb vállalkozások a rontott lapok hátoldalát is hasznosítják, van, ahol jegyzetelésre használják, de olyan is előfordul, hogy az üzleti adatok biztonságára nem ügyelve továbbadják firkapapírnak az óvodákba, így az is előfordulhat, hogy egy a nyomtatóban felejtett árajánlat vagy bizalmas szerződés kerülhet nyilvánosságra.

A vállalatok lézerrel dolgoznak

A magyar cégek körében a tintasugaras nyomtatók nem népszerűek, csupán 7 százalékuk használ ilyen technológiát. A háromnegyedüknél viszont alapfelszereltség az A/3-as méretű, monokróm nyomtatásra alkalmas lézernyomtató, és ugyanennyien rendelkeznek színes nyomatok készítésére is alkalmas típussal. 65 százalékuknál van  A/4-es monokróm lézernyomtató, 35 százalékuknál pedig színes.

A szakértők komoloy problémának tartják, hogy a megkérdezett hazai vállalkozások 59 százalékánál nem használnak semmilyen dokumentumkezelő rendszert, és a többségük nem is tervezi a bevezetését. A cégek többségének nincs is kellő információja sem a dokumentumkezelő, sem folyamatkezelő szoftverekről, nem tudják, hogy ezeket mire lehet használni.

Az elektronikus dokumentumkezelő rendszert már használók 40 százaléka öt évnél régebben vezette be a rendszerét, negyedük pedig 3-5 éve. Sokak nem is tudja, hogy milyen típusú rendszert használnak, akik a kérdésre tudtak válaszolni, szinte mindegyikük másfajta rendszert említett. Ebből a kutatók arra következtettek, hogy a dokumentumkezelők hazai piaca meglehetősen széttagolt.

Kátai Csaba marketingigazgató a felmérés apropóján beszélt a Canon átalakulásáról is. A társaság a korábbi eszközgyártóból egyre inkább megoldásszállítóvá kíván válni, egyebek mellett épp a dokumentumkezelő rendszerek piacán. A társaságnak világszerte már több ezer ilyen ügyfele van, ráadásul ezek egy részének klasszikus hardvert nem is szállít.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.