Új irányelveket fogalmazott meg az igazságügyi minisztérium, az FBI pedig létrehozott a kirptovaluta-visszaélésekkel foglalkozó egységet.

Nem egészen két hete 3,6 milliárd (mások szerint 4,5 milliárd) dollárnyi, a hongkongi Bitfinex kriptovaluta-tőzsdéről öt éve ellopott bitcoinra csaptak le az amerikai hatóságok. Február elején több mint 300 millió dollárnyi ethert szereztek meg hekkerek le a Wormhole blokklánchídon keresztül, tavaly csak az észak-koreai rezsim irányította hekkerek 400 milliónyi kriptovalutát nyúltak le.

És ez csak néhány példa arra, hogy mennyire sebezhető a legális-illegális közötti szürke zónában mozgó kriptovaluta-ökoszisztéma. Úgy tűnik, az amerikai igazságügyi minisztérium (DoJ – Department of Justice) megelégelte, hogy a kiberbűnözők lényegében akadálytalanul vihetnek bármit ebből az ökoszisztémából, ami a kezük ügyébe akad.

Speciális részleggel bővül az FBI

Az amerikai helyettes főügyész, Lisa O. Monaco egy müncheni kiberbiztonsági konferencián beszélt arról, hogy módosítanak a kiberbűnözők elleni fellépés irányelvein. Ennek fontos része, hogy létrehoznak az FBI-on belül egy különleges egységet, melynek feladata, hogy összefogja és támogassa a virtuális pénzeszközökkel kapcsolatos akciókban a szövetségi nyomozó hatóságot. A VAXU (Virtual Asset Exploitation Unit) néven futó központi egységnél kriptovaluta-szakértők dolgoznak majd. Feladatuk az lesz, hogy blockchainelemzéssel, eszközökkel stb. segítsenek például olyan akciókat, mint a virtuális pénzeszközök lefoglalalása. Emellett képzőközpont is lesz a többi részleg munkatársai részére.

Az FBI-on belül 2021 végén már létrehoztak egy kriptovaluta-visszaélésekkel foglalkozó részleget, az NCET-t (National Cryptocurrency Enforcement Team). A csoportban azonban ügyészek dolgoznak, igaz, a részleget irányító igazgatót a helyettes főügyész úgy jellemezte, hogy számítógépes bűncselekmények terén tapasztalt szakember. A VAXU, amely a nyomozó részleg mellett működik majd, ennél átfogóbb feladatokat kap, egyfajta technikai támogatást is biztosítani kell.

A részleg felállítását a The Register összefüggésbe hozza azzal, hogy az FBI a közelmúltban letartóztatott egy New York-i házaspárt: Ilya Lichtenstein technológiai vállalkozót, befektetőt (ezeket ő állítja magáról) és Heather Morgant, aki magát szürrealista művésznek, rappernek és divattervezőnek nevezi. A két embert a fentebb már említett 2016-os kriptovaluta-lopással, illetve az akcióban szerzett pénz tisztára mosásával vádolják. A hongkongi Bitfinex kriptovaluta-tőzsdéről jelenlegi értékén 3,6, mások szerint 4,5 milliárd dollárnyi bitcoint vittek el és mostak tisztára. (Tegyük hozzá, hogy a kirptovaluta-szubkultúrában erősen kétlik, hogy a házaspár képes lett volna végrehajtani egy ilyen, szerintük magas technológiai képzettséget kívánó akciót.)

Monaco Münchenben ezzel az üggyel is példálózott a VAXU tevékenységének bemutatásakor. Mint mondta, a páros egy nagyon régi bűnüldözési technika modern adaptációjával sikerült elkapni: követték a pénz nyomát. Ez azonban a kriptovaluták esetében közel sem kézenfekvő, ezért is kell a VAXU segítsége.

Finomítják az alapelveket is

A VAXU felállítása mögött a DoJ egy komolyabb stratégiaváltása áll. A jövőben a minisztérium nagyobb hangsúlyt kíván fektetni a megelőzésre. Még akkor is felmerülhetnek ilyen akciók egy potenciális támadás esetén, ha azok miatt kisebb lesz például a letartóztatás és a vádemelés esélye.

Monaco azonban utalt arra is, hogy önmagában a DoJ fellépése kevés, ha nem tudja bevonni az intézkedéseibe nemzetközi és magánszektorbeli partnereit. A minisztérium szerint fontos lenne, hogy olyan szervezetekkel is szorosabb legyen az együttműködés, mint az amerikai kiberparancsnokság, illetve fontos lenne egy olyan új nemzetközi megállapodás is, ami megkönnyítené a virtuális valuták nyomon követését.

A prioritás továbbra is az, hogy letartóztathassák és vádat emelhessenek a kiberbűnözők ellen, de a taktikán módosítani kell: a kiberbűnözők ugyanis sokszor találnak menedéket más országokban, egyesek pedig kifejezetten külföldi kormányok megbízásából tevékenykednek. Mint a helyettes főügyész mondta, ritka az olyan kibernyomozás, amelynek nincs nemzetközi dimenziója, ezért a jövőben az ilyen nyomozásokba bevonják a DoJ nemzetközi szakembereit is.

Biztonság

Bezárja dolgozós Facebookját a Meta

A cég szerint a lépés elengedhetetlen ahhoz, hogy megfelelően tudjanak koncentrálni a mesterséges intelligenciával és a metaverzummal kapcsolatos fejlesztésekre.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.