Az IDC első ízben közölt éves adatokat arról, a szerverekre, tárolókra és hálózati eszközökre költött pénzből mennyi ment a cloud szolgáltatások kielégítésére.

Az amerikai piackutató cég tavaly decemberben hozta nyilvánosságra először a negyedéves Cloud IT Infrastructure Trackerre épülő jelentését, amely azt vizsgálja, hogy az eladott szerverek, tárolók és hálózati eszközök közül milyen arányt képviselnek a kifejezetten cloud szolgáltatások ellátására szánt vásárlások. A mostani, második jelentésben már éves adatok is szerepelnek, amelyek híven tükrözik a szegmens erőteljes elterjedését.

Más sebességi fokozatban

Nem meglepő módon a cloudra szánt eladások éves szinten markáns, a teljes piacnál gyorsabb növekedést mutatnak. Az IDC számításai szerint tavaly 23,9 milliárd dollár értékben fejlesztették ezt a területet, ami közel 18 százalékos éves erősödést jelent. A cloudos infrastruktúra-vásárlások aránya a negyedik negyedévben már elérte a 30 százalékos szintet. Utóbbi arány egy évvel korábban 27 százalékon állt, tehát ha nem is varázsütésre, de igen szép tempóban terjeszkednek a felhő alapú szolgáltatások.

A téma terítékre kerül az idei CIO Hungary-n is. Ön már regisztrált?

A cloud mindkét nagy ága, a nyilvános és a privát rendszerek egyaránt húzzák a növekedést. Előbbiek 17,5, utóbbiak 20 százalék feletti növekedést produkáltak. Régiókra bontva már nem ennyire homogén a kép, hiszen a költések túlnyomó része (64%) az USA-ban realizálódott az elmúlt év utolsó három hónapjában. Nyugat-Európa csak 12 százalékkal részesedett, viszont ez a térség tudott a legdinamikusabban emelkedni, több mint 30 százalékos éves növekedéssel. Ez a tempó valószínűleg a későbbiekben is fennmaradhat, hiszen a globális szereplők sorra nyitják meg újabb és újabb európai központjaikat.

Copy: Copy: | Create infographics

A táblázatból jól látszik, hogy minden szereplő és kategória növelni tudta a bevételeit. Az egyetlen kivétel az IBM, amelynek x86-os üzletága októbertől már a Lenovo kasszájába hordja a bevételeket. A legnagyobb növekedést az úgynevezett ODM kategória adta. Ez a forgalom azokat az üzleteket tartalmazza, amikor a cloudszolgáltató nem az ismert márkák termékeiből szereli fel adatközpontját, hanem direktben keresi meg a jellemzően tajvani vagy kínai beszállítókat, és az igényei szerint kialakított eszközök közvetlenül érkeznek hozzá. A szegmens rakétázásán nincs is mit csodálkozni, hiszen a Google és társai már hosszú évek óta ezt az utat járják.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.