Két, százszázalékig megújuló energiára alapozó adatközpontot húz fel az Unió területén az Apple. A Dániában és Írországban megvalósuló projektek tervezett összértéke eléri az 1,7 milliárd eurót.

Az európai ügyfelek online kiszolgálására két hatalmas adatközpontot fog felhúzni az Unió területén az Apple. A cég Dániában és Írországban összesen 1,7 milliárd eurót (azaz jelenlegi árfolyamon több mint 520 milliárd forintot) tervez elkölteni.

Történelmi projekt

A hivatalos bejelentés kihangsúlyozza, hogy ez lesz a vállalat eddigi legnagyobb beruházása a térségben, amely nem csupán új munkahelyek százait teremti meg, de a legfeljettebb környezetbarát technológiákat alkalmazva százszázalékosan megújuló energiával működik majd. Ez utóbbi egyébként gyakorlatilag vállalati standardá vált az utóbbi időszakban.

Az írországi Athernyben és a Jütland-félsziget középső régiójában, Viborgban megépülő központokból fogják az Apple európai ügyfeleinek igényeit kiszolgálni többek között az iTunes Store, az App Store, az iMessage, a Maps vagy éppen a Siri szolgáltatások használata során. Az adatközpontok egyenként 166 ezer négyzetméteresek lesznek, és várhatóan már 2017-ben elkezdik az aktív működést.

Európai szerepvállalás

Az amerikai vállalat számításai szerint jelenleg több mint 670 ezer európai állás létezését támogatja a cupertinói cég működése. Ezek közül 530 ezerre tehető azok köre, akik a cég mobil operációs rendszerére fejlesztenek alkalmazásokat. Az Apple adatai alapján 2008. óta összesen több mint 6,6 milliárd eurót tehettek zsebre az itteni fejlesztők az eladott appok, illetve az alkalmazáson belüli fizetési megoldások után nekik járó részesedésből.

A közvetett szerepvállalás mellett a közvetett sem elhanyagolható. Jelenleg 19 országban 18 300 főt foglalkoztat az almás cég, és ezek közül több mint a tizedét az elmúlt egy évben vették fel. Szintén az Apple tájékoztatása alapján az európai partnerek 7,8 milliárd euró értékben kaptak a cupertinói ökoszisztémához kötödő megbízást az elmúlt esztendőben.

Köszönjük, Snowden!

Nem az első és valószínűleg nem is az utolsó cég az Apple, amelyik nagyszabású adatközponti beruházásokat jelent be az Unió területén. Ez többek között a 2013-ban kirobbant lehallgatási botránynak az egyenes következménye, hiszen mind a tagállamok, mind maguk az ügyfelek elkezdték jobban félteni adataikat, és egyre jobban odafigyelni rá, hogy ha egy mód van rá, az ne kerüljön olyan központokba, amelyek fizikailag az USA területén vannak.

A Google például alig néhány hónapja, tavaly ősszel jelentette be, hogy Hollandiában új adatközpontot létesít, összesen 600 millió euróból. A 44 hektáros létesítmény a tervek szerint szintén 2017-re készül majd el, és 150 új munkahelyet teremt. De nem csupán az amerikai vállalatok építik szorgosan az itteni központokat. A Deutsche Telekom például nyolcszorosára bőviti németországi kapacitását. Ezt részben azon kormányzati igények kiszolgálása is indokolta, amelyeket tavaly még az amerikai Verizon végzett, ám idén az állami szervek már inkább a hazai versenyzővel üzletelnek.

Cloud & big data

Sikeres volt a számítógéppel irányított kiborgcsótányok bevetése

Az új megközelítés megoldaná a több robotból álló rendszerek navigálásának olyan problémáit, mint amilyen a robotok ütközése, az ismeretlen környezethez való alkalmazkodás vagy az energiahatékonyság.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.