A Google kedden jelentette be, hogy 600 millió eurós beruházás keretében építi fel új, 120 megawattos adatközpontját a hollandiai Eemshavenben. A 44 hektáros létesítmény, amelynek alapkőletételén a holland gazdasági miniszter is részt vett, a tervek szerint 2017-re készül majd el, és 150 új munkahelyet teremt. A vállalat jelenleg Írországban, Belgiumban és Finnországban rendelkezik saját európai adatközpontokkal, és egyebek mellett Eemshavenben is bérel egy 20 megawattos szerverfarmot, amelyről továbbra sem mond le.
A cég szerint a hollandiai helyszín fejlesztése mellett szólt a régió stabil energiaellátása – ezen belül is a megújuló energiaforrásokhoz való közvetlen hozzáférés –, a helyi klíma gazdaságosabbá teszi az adatközpont hűtését, nem utolsósorban pedig innen indul egy nagy kapacitású, tengerfenéken futó transzatlanti adatkábel. Nem véletlen, hogy a hírek szerint az Apple is pont Eemshavent szemelte ki egyik új adatközpontja helyszínének.
Az Európai Bizottság elrontja a bulit
A Google-nek állítólag nem csak azért lesz szüksége az európai kapacitásbővítésre, mert ki kell szolgálnia az online videók miatt gyorsan növekvő adatforgalmat, hanem az NSA-ügy nyomán a vállalati ügyfelek aggályai is erősödnek az Egyesült Állmok területén hosztolt szolgáltatásokkal kapcsolatban. Az uniós szabályozás egyébként valószínű, hogy másféle befektetésre is ösztönzi majd a Google-t, miután Joaquin Almunia versenyügyi biztos kilátásba helyezte a cég elleni vizsgálatok kibővítését.
A régóta húzódó ügyben az EU azokat a panaszokat vizsgálta, amelyek szerint keresési eredményeiben a Google saját termékeit helyezi előtérbe, illetve online hirdetési piacon is visszaél erőfölényével. Almunia most újabb aggályokról, nevezetesen az internetes forgalom tudatos irányításáról beszélt, ami a keresőóriás más szolgáltatásai, például a Google Plus vagy a YouTube forgalmát lenne hivatott növelni.
Ezek most nem a keresőhöz köthető praktikák, így az Unió egy újabb, az előzőektől független vizsgálatot indíthat a helyzet tisztázására. Az EU-biztos szerint a dolog vége akár egy olyan rekord büntetés is lehet, amely meghaladja a korábban a Microsoftra több körben kiszabott, összesen 2,2 milliárd eurós bírságot is. A Google hivatalos válaszában ezúttal is megismételte, hogy a társaság az eljárás során mindenben együttműködik majd az Európai Bizottsággal.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak