A vállalat újabb európai szerverfarmot létesít Hollandiában, miközben a a versenyügyi EU-biztos rekord büntetést helyezett kilátásba a keresőóriásnak.

A Google kedden jelentette be, hogy 600 millió eurós beruházás keretében építi fel új, 120 megawattos adatközpontját a hollandiai Eemshavenben. A 44 hektáros létesítmény, amelynek alapkőletételén a holland gazdasági miniszter is részt vett, a tervek szerint 2017-re készül majd el, és 150 új munkahelyet teremt. A vállalat jelenleg Írországban, Belgiumban és Finnországban rendelkezik saját európai adatközpontokkal, és egyebek mellett Eemshavenben is bérel egy 20 megawattos szerverfarmot, amelyről továbbra sem mond le.

A cég szerint a hollandiai helyszín fejlesztése mellett szólt a régió stabil energiaellátása – ezen belül is a megújuló energiaforrásokhoz való közvetlen hozzáférés –, a helyi klíma gazdaságosabbá teszi az adatközpont hűtését, nem utolsósorban pedig innen indul egy nagy kapacitású, tengerfenéken futó transzatlanti adatkábel. Nem véletlen, hogy a hírek szerint az Apple is pont Eemshavent szemelte ki egyik új adatközpontja helyszínének.

Az Európai Bizottság elrontja a bulit

A Google-nek állítólag nem csak azért lesz szüksége az európai kapacitásbővítésre, mert ki kell szolgálnia az online videók miatt gyorsan növekvő adatforgalmat, hanem az NSA-ügy nyomán a vállalati ügyfelek aggályai is erősödnek az Egyesült Állmok területén hosztolt szolgáltatásokkal kapcsolatban. Az uniós szabályozás egyébként valószínű, hogy másféle befektetésre is ösztönzi majd a Google-t, miután Joaquin Almunia versenyügyi biztos kilátásba helyezte a cég elleni vizsgálatok kibővítését.

A régóta húzódó ügyben az EU azokat a panaszokat vizsgálta, amelyek szerint keresési eredményeiben a Google saját termékeit helyezi előtérbe, illetve online hirdetési piacon is visszaél erőfölényével. Almunia most újabb aggályokról, nevezetesen az internetes forgalom tudatos irányításáról beszélt, ami a keresőóriás más szolgáltatásai, például a Google Plus vagy a YouTube forgalmát lenne hivatott növelni.

Ezek most nem a keresőhöz köthető praktikák, így az Unió egy újabb, az előzőektől független vizsgálatot indíthat a helyzet tisztázására. Az EU-biztos szerint a dolog vége akár egy olyan rekord büntetés is lehet, amely meghaladja a korábban a Microsoftra több körben kiszabott, összesen 2,2 milliárd eurós bírságot is. A Google hivatalos válaszában ezúttal is megismételte, hogy a társaság az eljárás során mindenben együttműködik majd az Európai Bizottsággal.

Közösség & HR

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.