Platformfüggetlenség? Nagyon jó! Vagy mégsem? Ami jó a fejlesztőknek és a felhasználóknak, az sokszor jó a kiberbűnözőknek is. Bemutatjuk, miért.

Jó a HTML5? Nem kérdés. Platformfüggetlensége ugyanis sok szempontból egyszerűbbé teszi a mobil alkalmazásfejlesztést. Bár nyilván megvannak a maga hátrányai, egyre népszerűbb. Terjedését az is segíti, hogy tavaly a W3C (World Wide Web Consortium) véglegesítette és elfogadta a szabványt. Ennek meg is lett az eredménye: tavaly 200 százalékkal gyarapodott a HTML5-alapú alkalmazások száma.

De ami jó a fejlesztőknek – és a felhasználóknak – miért ne lehetne jó a kiberbűnözőknek? Ha a HTML5 alkalmas platformfüggetlen alkalmazásokhoz, akkor nyilván segíti platformfüggetlen kártékony programok készítését is – írja a Biztonságportál.

A Trend Micro szerint tavaly igencsak megugrott a HTML5-alapú ártalmas, illetve nemkívánatos programok száma. Ezeknek közel felét játékprogramoknak álcázták a készítőik.

Van két népszerű módszer

A Trend Micro blogbejegyzése szerint a vírusírók alapvetően kétféle módszert alkalmaznak.

A leggyakrabban teljesen ártalmatlan alkalmazásokon keresztül terjesztik. Az androidos WebView, valamint távolról letöltött HTML, JavaScript és CSS kódok felhasználásával olyan módon futtatják le a saját kódjaikat, hogy közben az eredeti program működőképes marad. Így a felhasználó a legtöbbször észre sem veszi, hogy a háttérben jogosulatlan műveletek zajlanak. Legalábbis addig biztosan nem, amíg egyszer csak hirdetések, reklámok nem jelennek meg a kijelzőn. A vírusírók nem egyszer Java kódokat is beszúrhatnak ártalmatlannak látszó alkalmazásokba. Arra azonban mindig vigyáznak, hogy az álcázásra szolgáló program használható maradjon.

Több fejlesztői ismeret igényel a másik módszer. Ehhez úgynevezett middleware keretrendszereket használnak fel, amelyekkel egyebek mellett elérik azt, hogy HTML, CSS és főleg JavaScript kódok segítségével olyan funkciókat, összetevőket fogjanak hadra, amiket máskülönben csak natív alkalmazásokkal tudnának megtenni. Jó példa erre, amikor JavaScript segítéségével kezdeményeznek SMS-küldést. Egyre több és fejlettebb keretrendszerek van, de a legnépszerűbb az Apache Cordova a vírusterjesztők körében.

A Trend Micro szerint a HTML5-ön keresztül történő támadások kivédésének kulcsa a fejlesztők kezében van. Például megfelelő kódvédelmet kellene alkalmazniuk. Bár tökéletes védelmet az sem biztosít, de látható, hogy nélküle a HTML5-alapú mobil alkalmazások nagyon könnyű prédát jelentenek a kiberbűnözőknek.

Biztonság

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.