Több hónapos vizsgálat után elhárultak a nemzetbiztonsági akadályok az USA-ban az IBM és a Lenovo 2,3 milliárd dolláros x86-os szerverügylete körül.
Hirdetés
 

Az IBM megszerezte a szükséges nemzetbiztonsági jóváhagyást az év elején bejelentett kínai üzletéhez, amelynek keretében az ottani Lenovo csoportnak adja el x86-os szerverüzletágát. A 2,3 milliárd dolláros ügylet most kapott zöld jelzést a Committee on Foreign Investment in the United States (CFIUS) elnevezésű szervezettől, amelynek feladata, hogy részletekbe menően vizsgálja a nemzetbiztonsági aggályokat felvető üzleteket.

Győztek az üzlet melletti érvek

Mint korábban megírtuk, a vizsgálatot azért tartotta szükségesnek az említett szervezet, mert a szóban forgó x86-os szervereket nagy számban használják az amerikai kormányzati szervek, egyebek között a Pentagon is. Felmerült, hogy ha ezek karbantartása a kínai cég kezébe kerülne, az komoly biztonsági kockázatot jelentene az Egyesült Államoknak. Egy távoli frissítéssel a kínaiak akár kémprogramokat is juttathatnának kritikus rendszerekbe. A világ két gazdasági nagyhatalma amúgy már jó ideje kölcsönösen vádolja egymást kiberkémkedéssel.

A 150 napot igénybe vett CFIUS-vizsgálat elindulása előtt az IBM és a Lenovo számos érvet hozott fel amellett, hogy miért nem veszélyezteti az ügylet Amerika biztonságát. Az egyik nyomós érvük, hogy az x86-os szerverek technológiai szempontból a low-end kategóriát képviselik. Ezeket a szervereket szinte minden gyártó amúgy is kínai üzemekben állítja elő, az IBM x86-os szervereinek a többségét például a dél-kínai Sencsenben gyártják.

A karbantartással sem lehet gond, mivel azt a már telepített gépekre az USA-ban egy ideig még az IBM végzi, legfeljebb onnantól a Lenovo megbízásából. Hasonlóan jártak el az IBM PC-részlegének a 2005-ös eladásakor is. Akkor az amerikai cég öt évre vállalta a már leszállított gépek karbantartását, ráadásul ezt a szerződést azóta többször meg is hosszabbították.

A jóváhagyás megágyazhat a Motorola-üzletnek is?

A dologhoz tartozik, hogy mindezen óvintézkedések ellenére a PC-üzletet követően, amihez ugyancsak kellett a CFIUS jóváhagyása, az amerikai minisztériumok és kormányzati szervek többsége kitiltotta a Lenovo gépeket a saját rendszereiből. Hasonló reakciótól szakértők szerint az x86-os szerverek esetében is lehet tartani.

A CFIUS a tervezett szerverüzlet kapcsán is szabott feltételeket, ezek azonban az ügyhöz közelállók szerint lényegesen nem befolyásolják a két cég közötti megállapodást. Ezekből a feltételekből azonban egyelőre semmit nem hoztak nyilvánosságra.

A nemzetbiztonsági vizsgálat pozitív végkifejlete megágyazhat a Lenovo tervezett másik amerikai üzletének is. Mint ismeretes, a kirobbanó formát mutató kínai vállalat januárban a Google Motorola Mobility részlegére is kinyilvánította vételi szándékát.

Gyengülő hardver láb, erősödő szoftver- és felhőbiznisz

Az már 2005-ben, a PC-s üzletág eladásakor egyértelmű volt, hogy az IBM folyamatosan szabadulni fog a hardver alapú termékeitől. Ez alól azok a szerverek sem menekülhettek, amelyek egy ideje már felelősek voltak a cég romló pénzügyi eredményeiért. (Ez azonban nem azt jelenti, hogy a nagyvállalat megválna a teljes hardverüzlettől, a Unix-szerverek, tárolók és a mainframe-k továbbra is az IBM termékportfoliójához tartoznak majd.) 

A legutóbbi IBM-Lenovo üzlet részét képezi egyébként a teljes x86-os skála, a System x, a Blade Center, a Flex System szerverek, a NeXtScale, valamint iDataPlex gépek, és az összes ehhez tartozó szoftver, hálózati eszköz, valamint karbantartási szolgáltatás. A szerverekkel kapcsolatos szoftverfejlesztés viszont továbbra is házon belül marad. Az x86 platformmal összefüggő Windows, illetve Linux alapú megoldásokat az IBM a jövőben sem adja ki a kezéből. A megállapodás részét képezi az is, hogy a Lenovo viszonteladóként fogja értékesíteni az IBM belépő- és középkategóriás Storwize tárolóegységeit, de ide tartozik még a General Parerell File System szoftver és egyéb alkalmazások értékesítése is.

Az IBM mindeközben egyre inkább a felhő alapú megoldások felé fordul. Az év elején jelentették be, hogy 1,2 milliárd dollár értékben összesen 15 új adatközpontot hoznak létre, így a korábbi egységekkel együtt már negyven, felhőszolgáltatást nyújtó data centerrel rendelkezik a cég. Az új adatközpontok létesítése kapcsán a Bitportnak közelmúltban interjút adó Veres Zsolt, az IBM Magyarország vezérigazgatója nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy egyszer majd Magyarországon is megvalósulhat hasonló fejlesztés. "Szerintem jól tudok érvelni amellett, hogy az ország miért jó terep egy ilyen beruházásnak. Ez persze még nem ígéret" – mondta. Az x86-os szerverüzlet hazai hatásáról pedig azt közölte, hogy a magyarországi szervezetben mindez nagyon kevés alkalmazottat érint.

Piaci hírek

Kikupálódott a szingapúri dohányosokra vadászó MI

A szigorú törvényeiről és magas technológiai szintjéről ismert városállam a tilos helyen dohányzókat is automatikus megfigyeléssel igyekszik tetten érni.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.