A gyorsolvasást lehetővé tevő alkalmazásra valószínűleg gyorsan lecsap a Facebook vagy a Google.

Unalomig ismételgetett közhely, hogy mennyi olvasnivaló, digitális tartalom zuhan még egy átlagfelhasználó nyakába is, ha megnyitja bármelyik közösségi oldalt, vagy hírportált. A hírdömping feldolgozására számtalan, a tartalmat előtérbe helyező megoldás született már eddig is, de a szövegek fogyasztása, olvasása a mai napig a megszokott módon történik. A Spritz alkalmazást fejlesztő csapat tudományos alapokon szeretné megoldani a problémát úgy, hogy mindenkiből gyorsolvasót farag.

Gyorsangyorsangyorsan!

A gyorsolvasás képessége minden emberben megvan, ennek ellenére nem, vagy rendkívül ritkán használjuk, mivel az elénk kerülő szöveg csak elvétve alkalmas az ilyen módon történő befogadásra. A Spritz alapötlete az, hogy a szöveget egyetlen apró ablakban, szavanként jeleníti meg, így a szem egy helyre fókuszál, amivel jelentős időt és fáradtságot kímélhetünk meg, nem mellesleg pedig az olvasás sebessége is radikálisan nő. A Spritz alkotói szerint a megoldásuk azért jobb a meglepően nagy számú konkurenciánál, mert a szövegolvasó ablak számtalan felületen (képek, térképek, videók, weboldalak) alkalmazható, elősegítve ezzel a kommunikációt.

A Sprizt egy okosóra felületén

Miközben szinte az összes hírolvasást segítő alkalmazás azon van, hogy minél látványosabb, képekkel, vizuális elemekkel dúsított módon kapjuk készen az olvasnivalót, addig úgy tűnhet, hogy a Spritz teljesen szembe megy ezzel a trenddel. Ezzel a készítők is tisztában vannak és nem is a táblagépes környezetben használt alkalmazásokkal konkurálnának, hanem inkább a mobilok képernyőjén, illetve olyan speciális, kis felületű eszközökön jelennének meg, mint az okosórák. Ennek tesztelése el is indult, hiszen a Spritz már ott volt a Barcelonában bemutatott Gear órák és a Galaxy S5 képernyőin.

Az alkalmazás alapötlete a Rapid Serial Visual Presentation (RSVP) módszeren alapul, amit kifejezetten a gyorsolvasás fejlesztésére találtak ki a Stanfordi Egyetem kutatói. Az eljárás lényege, hogy az olvasás nem sorról, sorra, bekezdésről bekezdésre történik, hanem szavanként, mégpedig úgy, hogy minden egyes szó egy rövid ideig jelenik meg, majd annak ugyanabba a pozícióba jön a következő. Ennek alapját nem valami szuper képesség képezi, hanem egyszerűen az, ahogy az emberi szem és agy feldolgozza az írott szöveget.

Valószínűleg gyorsan elkelnek

Kutatások kimutatták, hogy olvasás közben a szem egyetlen helyre, az úgynevezett Optimális Felismerési Pontra (Optimal Recognition Point, ORP) fókuszál, és amikor ez megvan, az agy ennek segítségével kezdi meg a leírt szöveg megértését és kontextusba helyezését. A felmérések arra is rámutattak, hogy az olvasási folyamat közben az idő mindössze 20 százalékát fordítjuk arra, hogy megértsük a szöveget, a többi 80 arra a fizikai folyamatra megy el, ahogy a szem tovább mozog és megkeresi minden feldolgozandó szóban az ORP-t.

 

Így pörög a szöveg 250/350/500 szó per perces sebesség mellett

A Spritz ennek a 80 százaléknak a megtakarításáról szól úgy, hogy kis zárójelekkel, illetve piros kiemelésekkel segítik a szemet és az agyat az olvasásban. A szoftver algoritmusa minden egyes szónál képes azt a bizonyos felismerési pontot kiemelni, azokat egy sorba rendezni, és az olvasónak már csak az a dolga maradt, hogy beállítsa, percenként hány szót szeretne befogadni. A hagyományos, 220 szó/perces értékhez képest a szoftverrel lehetőség van akár 600 szó/perces sebességgel is próbálkozni, amikor a szavak valóban csak egy-egy pillanatra villanak fel (a cég nyitoldalán ez kipróbálható). 

A Spritz alapítói már egy ideje tárgyalásokat folytatnak a Facebook, a Google és a Yahoo vezetőségével és azt igyekeznek kitalálni, hogy ez a technológia hogyan segíthetné a különböző tartalmak továbbítását a felhasználók felé. A végleges alkalmazás még nem készült el, a cég jelenleg is azon dolgozik az Android és iOS fejlesztőkkel, hogy milyen formában és főleg milyen áron lehetne mindezt a tudást a felhasználók rendelkezésére bocsátani. Frank Waldman, a Spritz egyik alapítója és CEO-ja úgy nyilatkozott, hogy elsőként közösséget szeretnének építeni a szolgáltatás köré és csak azután jöhet szóba az árazás. Az app hivatalosan a barcelonai Mobile World Congress keretein belül startolt el, elsőként pedig az áprilisban megjelenő Galaxy termékek alkalmazásai között lesz kipróbálható.

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.