A vállalat elsősorban felhős bevételeire büszke a december 31-én zárult negyedév eredményeiből.

Egyelőre nem tett hozzá számottevő mértékben a Microsoft bevételeihez a Linkedin. Redmond fennhatósága alá hivatalosan tavaly december 8-án került közösségi oldal ugyanis a nem egészen egy hónapos időszak alatt csak némi aprópénzt tett hozzá a vállalat 26,1 milliárd dolláros nettó bevételéhez.

A teljes bevétel 1 százalékkal (változatlan árfolyam 3 százalékkal), a működési bevétel és a nettó profit viszont már 8 százalékkal (változatlan 11, illetve 12 százalékkal) nőtt az előző üzleti év azonos időszakához viszonyítva.

A Microsoftnál is a felhő nő a leggyorsabban

Ahogy a hagyományos szoftveriparból átnyergelő cégek többségénél, úgy a Microsoftnál is a felhő a jövő reménysége. Ez a szegmens nő a legdinamikusabban. Az Intelligent Cloud szegmens összességében csak 8 százalékot tudott bővülni; összességében 6,9 milliárd dollár bevételt termelt. Ha azonban csak az Azure-üzletet nézzük ebből, sokkal szebb a kép: az ugyanis közel megduplázta egy év alatt a bevételét: 93 százalékkal nőtt. Bár a Microsoft nem részletezi a felhős bevételeit, de azt állította, hogy ha a decemberi foglalásokat egy évre vetíti, akkor a bevétel 14 milliárd dollár körül alakul.

A szervertermékek és felhős szolgáltatások bevételei 12 százalékkal nőttek, ellenben a vállalati szolgáltatások 4 százalékkal kevesebbet hoztak, mint egy éve.

Elemzők azt valószínűsítik, hogy a Microsoft stabilan tartja a második helyét az Amazon Web Services mögött, és messze megelőzi az Alphabetet. Utóbbi cégnek ugyanis továbbra is a hirdetések hozzák a nagy pénz, az összes többi – a Play áruház, a különböző hardverek és egyéb kezdeményezések, például a felhő – 3,4 milliárdot.

A legnagyobb szerzemény, a LinkedIn ugyanakkor még nem látható, de ez érthető is, hiszen csak egy töredékhónappal szerepel a bevételi soron. Mindösszesen 228 millió bevételet hozott, ami mellé társult 201 millió működési veszteség is. A Microsoft egyelőre türelmet kért a befektetőktől, hogy integrálhassa a szerzeményt a szervezetébe. Satya Nadella vezérigazgató ezzel kapcsolatban konkrétumokról is beszélt: az első lépés az lesz, hogy integrálják valamilyen szinten a közösségi oldalt és a Microsoft CRM-rendszerét, a Dynamicsot.

Már semmi sem a régi

A Microsoft bevételeinek egy jelentős részét továbbra is a jól bevált termékei hozzák. Mindenekelőtt az irodai szoftverek. A "Productivity and Business Processes" név alatt futó egység összesen 7,4 milliárd dollárt hozott, 10 százalékkal többet, mint egy éve. Ide tartozik az Office licencértékesítése és a felhős szolgáltatás is.

Ennek vállalati szegmense összességében 5 százalékkal, benne az Office 365 viszont 47 százalékkal nőtt egy év alatt. A végfelhasználói szegmens viszont 22 százalékkal bővült. Jelenleg 25 millióhoz közelít az Office 365 végfelhasználói változatára előfizetők száma.

 
Microsoft bevételek, 2016 Q2
Create your own infographics

A szintén ebbe az egységbe sorolt Dynamics termékek és felhős szolgáltatások bevételeit 7 százalékkal sikerült növelni, és természetesen itt is a Dynamics 365 hajtja a növekedést.

Még mindig szenvedik a telefonos kalandot

A legnagyobb bevételi tételt adó Personal Computing részleg – ide tartozik a Windows, a mobil és a gaming üzlet is –  bevétele összességében 5 százalékkal csökkent a tavalyihoz képest. Ezt elsősorban a telefonüzlet visszaesésével magyarázza a cég.

A PC-piacról Nadella – ellentétben a piackutatókkal – pozitívan nyilatkozott. Szerinte ez a piac stabilizálódott. A Windowsok értékesítéséből száramzó bevétel egyébként növekedett is. Az OEM operációs rendszerek és a vállalati termékek és szolgáltatások is 5 százalékkal hoztak többet, mint egy éve.

Ugyanakkor a gaming szegmens 3 százalékkal csökkent. Ez főleg annak tudható be, hogy kevesebb Xboxot értékesített a vállalat. Ennek hatását némileg ellensúlyozta az, hogy ugyanakkor az Xbox-hoz kínált szoftverek és szolgáltatások értékesítéséből több jött be.

Piaci hírek

Az amerikaiak elzavarnák az MI-t az atomfegyverek környékéről

Az Egyesült Államok szerint legalább az ENSZ BT állandó tagjai világossá tehetnék, hogy nem bízzák mesterségesintelligencia-rendszerekre a nukleáris fegyverek bevetéséről szóló döntéseket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.