A tajvani gyártó egyik készüléke védelem nélkül tárolja az ujjlenyomatokat.

Lassan ott tartunk, hogy minden hétre jut valami komoly mobilbiztonsági ügy, ami miatt veszélyben lehetnek a személyes adataink. Elsőként a StageFright borzolta a kedélyeket, utána az úgynevezett Certifi-gate következett, most pedig egy gyártó, a HTC miatt irányulhat ismét nagyobb figyelem a biometrikus azonosításban rejlő veszélyekre.

Itt van, vigyétek!

Az eddigi, rendszerszintű biztonsági hibákkal ellentétben most egy konkrét gyártó egy bizonyos telefonjáról van szó. A FireEye kutató felfedezték, hogy a HTC One max a felhasználó ujjlenyomatát minden különösebb (értsd: semmilyen) védelem nélkül, egy képfájlban tárolja, ami (akár távolról is) minden probléma nélkül kiolvasható, ami így egy sor visszaélésre ad lehetőséget.

A biztonsági cég munkatársai a jelenleg is zajló, Las Vegas-i Black Hat konferencián számoltak be a HTC hanyagságáról. A mobil az ujjlenyomatról készült fájlt a /data/dbgraw.bmp útvonalon tárolja úgy, hogy ahhoz a rendszer, illetve bármelyik app speciális engedély nélkül hozzáférhet. A szakemberek azt is közölték, hogy az ujjlenyomatokban található apróbb hibákat is észlelték, azaz egy tökéletesen részletes, kinyerhető adatról van szó.

A HTC One max ujjlenyomat szenzora: hanyag kezelés

És lehet még ennél is rosszabb. A FireEye azt is felfedezte, hogy az előbb említett fájl nem az első alkalommal beszkennelt lenyomatot tárolja, hanem minden azonosítás után frissíti magát. Vagyis folyamatosan egy friss adatbázist hoz létre a felhasználó éppen aktuális biometrikus azonosítójáról. De mielőtt a HTC-t teljes mértékben eltemetnénk ez ügyben, a kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy az ujjlenyomatok mobilon való tárolása a többi gyártónál sem problémamentes, mivel az erre rendszeresített megoldások (TrustZone, Secure Enclave) is számos sebezhetőségi ponttal rendelkeznek.

Nagy a kockázat

A jelenség azért is nyugtalanító, mert a gyártók egyre nagyobb számban alkalmaznak ujjlenyomat-olvasó szenzorokat a mobiloknál, sőt, a Google legutóbb bejelentette, hogy az Android rendszerszinten is támogatni fogja ezt a fajta azonosítást, amire a hamarosan érkező Android Pay is épülni fog. A kockázat pedig jóval nagyobb, mint a jelszavaknál, hiszen míg azok megváltoztathatók, addig az ujjlenyomat nem, sőt, ezért az utóbbi megszerzése egy állandó fenyegetést jelent a „tulajdonosának”.

Az aktuális ügy kapcsán a HTC szóvivője annyit közölt, hogy ismerik a FireEye jelentését, tudnak a problémáról, dolgoznak is rajta, és kizárólag a HTC One max modell érintett, az összes többi típus mentes ettől a hibától.

Biztonság

A bűnözőket is nagyon érdekli, hogy kinek van kiberbiztosítása

Egy éve elején közölt kutatás szerint ma már utánanéznek a dolognak, és a biztosított szervezetektől az átlagosnál jóval magasabb váltságdíjakat próbálnak bevasalni.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.