Még felhasználói interakcióra nincs szükség hozzá: elég, hogy a rosszindulatú kódot tartalmazó üzenet megérkezzen az androidos telefonra.

Egy megfelelően összerakott multimédiás üzenet (MMS) elég a legtöbb androidos okostelefon meghekkeléséhez, elég hozzá ismerni az áldozat telefonszámát – állítják egy mobil biztonsági cég, a Zimperium kutatói. A sebezhetőségeket a Stagefright nevű Android-komponensben találták, amelyet a multimédiás fájlok feldolgozására, lejátszására vagy felvételére használnak. A most felfedezett hibák azonban lehetővé teszik a távoli parancsok futtatását (RCE) is, amihez ráadásul elég elküldeni egy MMS üzenetet, esetleg böngészőből letölteni egy preparált videót vagy egyszerűen csak megnyitni a megfelelő tartalmat beágyazó oldalakat.

Egy MMS kell a majdnem tökéletes bűntényhez

A számtalan lehetőségben az a közös, hogy az Android rendszerre érkező multimédiás anyagok mindenképpen kapcsolatba kerülnek a frameworkkel, és nem csak lejátszáskor. Ez a könyvtár generálja ugyanis a thumbnaileket, vagy bontja ki az olyan metaadatokat, mint amilyen a  hosszúság, a képméret vagy a lejátszási sebesség. Vagyis nem kell szükségszerűen megnyitni a kártékony tartalmakat, elég azokat bemásolni a fájlrendszerbe. Éppen ezért az MMS a legijesztőbb támadási vektor, hiszen ebben az esetben semmilyen felhasználói interakcióra nincs szükség: elég, hogy a rosszindulatú kódot tartalmazó üzenet megérkezzen a telefonra.

A Zimperium szakemberei szerint így aztán az is lehetséges, hogy mondjuk éjszaka küldözgessék szét az MMS-eket, amikor sokan alszanak, vagy ébren vannak ugyan, de lehalkítják a telefonjukat. A fertőzést követően a malware segítségével magát a gyanús MMS-t is le lehet törölni, így a felhasználó soha nem jön rá, hogy megfertőzték a készülékét. A kutatók egyébként nem tudták megmondani, hogy az androidos alkalmazások mekkora része épül a Stagefrightra, de véleményük szerint minden olyan app, amelyik médiafájlokat is kezel, valamilyen módon úgyis kapcsolatban van a sebezhető komponenssel.

Az újabb rendszer most is nagyobb biztonságot jelent

A Zimperium nem csak a hibákat fedezte fel, de a javító patch-eket is elkészítette hozzá, amelyeket még április végén és május elején elküldött a Google-nek. A cég állítólag nagyon is komolyan vette a figyelmeztetést, és a javításokat 48 órán belül implementálta saját belső androidos kódbázisán, megosztva azt a készülékgyártó partnerekkel is.

Az Android-frissítések már ismert tempója azonban azt feltételezi, hogy a használatban lévő eszközök nagyjából 95 százaléka ebben a pillanatban is sebezhető – állítják a Zimperium szakemberei. A javítások egyelőre nem jelentek meg az Android Open Source Project (AOSP) részeként, így azok a gyártók sem férnek hozzá, amelyek nem állnak partneri viszonyban a Google-lel.

Még a Nexus vonalon is, amely egyébként gyorsabban jut a frissítésekhez, eddig csak a Nexus 6 kapta meg a szükséges javításokat. A sebezhetőségek ráadásul az Android 2.2 vagy annál magasabb verziószámú rendszerek mindegyikét érintik, így lesz egy jó csomó okostelefon, amelyre sohasem jutnak el a szükséges patch-ek.

A Zimperium szerint a sebezhetőség a jelenlegi androidos készülékek 20-50 százalékán lesz valaha is kijavítva, ahol az 50 százalékot már egy egészen optimista, valószerűtlen becslésnek nevezték. Az is változó, hogy a fertőzött eszközökön mire juthat a rosszindulatú kód. Állítólag az érintett telefonok felén a Stagefright framework a legmagasabb szintű jogosultságokkal működik. A többi készüléken nem lehet majd külső alkalmazásokat telepíteni vagy hozzáférni a belső adatokhoz, de a külső tárolóegységekhez, a kamerához vagy a mikrofonhoz már igen.

A sebezhetőséget a legfrissebb PrivatOS verzióban vagy a Stagefright forkolt változatát használó Mozilla kiadásokban már javították, a Zimperium pedig az augusztus eleji Black Hat Security konferencián további részleteket oszt meg a közönséggel. A Google vonatkozó közleményéről és a gyártók folyamatosan érkező reakcióiról érdemes ezt a cikket vagy a hasonló, folyamatosan frissülő csatornákat figyelni.

Biztonság

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.