A közösségi oldal már a befektetők kötelező negyedéves tájékoztatásában is megemlíti a Flash-alapú alkalmazások biztonsági rizikóit.

Nemrég a Facebook biztonsági vezetője esett neki a Flash-t fejlesztő Adobe-nak: a múlt hónapban egy Twitter-üzenet szólította fel a szoftvercéget, hogy jelölje ki a Flash életciklusának utolsó napját, és állapodjon meg a böngészők gyártóival, hogy azok úgynevezett killbitekkel még ugyanazon a napon végleg vonják ki a forgalomból a Flash-t. A közösségi oldal azóta már a befektetőknek szóló negyedéves tájékoztatójában is megemlítette a Flash-alapú alkalmazások biztonsági rizikóit, amelyek érdemi bevételi kockázatot jelentenek a vállalat számára.

Bármikor beüthet a következő incidens

Nem mai felfedezés, hogy az időről időre felbukkanó exploitok jelentős része a Flash technológiához kapcsolódik, és a legtöbben abban is megyegyeznek, hogy a böngészőkben alkalmazott sandboxing technikák legőbb feladata, hogy enyhítsék a Flash-alapú támadások vagy összeomlások hatásai. Miután a Hacking Team rendszereinek júliusi feltörése óta több nulladik napi Flash-sérülékenység is felbukkant, a Mozilla és a Google is a Flash Player korábbi verzióinak időleges blokkolása mellett döntött, felhasználói engedélyhez kötve a Flash automatikus futtatását a böngészőkben.

A Facebook múlt pénteken az amerikai szabályozóhoz eljuttatott bejelentésében már a bevételeit veszélyeztető tényezők között jelölte meg a Flash sérülékenységeit. A tőzsdei társaságként negyedévente kötelezően összeállított, a befektetők tájékoztatását célzó dokumentum szerint a hasonló ügyek a jövőben negatívan befolyásolhatják a Facebook fizetési szolgáltatásának forgalmát. Mivel ez utóbbi majdnem teljes egészében a Flash-alapú közösségi játékokra épül, a figyelmeztetés azzal együtt is az Adobe szoftveréről szól, hogy azt csak példaként említik a külső gyártótól való technológiai függőségre.

A beadvány a hatalmas mennyiségű adat tárolása, visszaküldése, feldolgozása vagy kezelése kapcsán emeli ki a harmadik féltől származó szoftverek előre nem látható hibáit, legyen szó sérülékenységekről vagy tervezési hibákról. Ez a Facebook szerint – tekintettel a rendszerek összetettségére – a szolgáltatások részleges vagy teljes kimaradását okozhatja, illetve mérési és számlázási hibákhoz, adatszivárgásokhoz vezethet. A vállalat ennek megfelelően arra figyelmeztet, hogy az olyan ügyek, mint a Flash blokkolása a népszerű böngészőkben, az anyagi veszteség mellett a felhasználók elvesztésével és a vállalat reputációjának sérülésével járhatnak.

Jobs ma is megírhatná az öt évvel ezelőtti levelét

A Facebook mindennek ellenére sem vet véget a Flash támogatásának, és erre a közeljövőben sem kell számítanunk. Az játékfejlesztők jelentős része ma is ezeken az alapokon dolgozik, és az elemzők szerint az iparágban sokan vannak, akik ragaszkodnak az Adobe platformjához. A Flash egyelőre a legelterjedtebb böngésző-pluginok között van, és ezen az sem változtat sokat, hogy a weboldalak mind nagyobb arányban támogatják az alternatív megoldásokat (HTML 5, JavaScript), sőt maga a Facebook is rendelkezik HTML-támogatással vagy mondjuk Unity SDK-val.

A tőzsdefelügyeleti bejelentés szóban forgó bekezdését sem a Facebook, sem az Adobe nem kommentálta, amivel valószínűleg nem vesztettünk semmit. Az mindenesetre biztos, hogy ez az első eset, amikor egy globális dotkom cég konkrét befektetői figyelmeztetést fogalmaz meg a Flash kockázataival kapcsolatban – leszámítva mondjuk az Apple-t, ahol annak idején Steve Jobs senkit sem figyelmeztetgetett, hanem 2010-ben egyszerűen kihajította a Flash-t a mobil Apple-eszközökről.

Az Apple akkor a készülékek fogyasztásának szembetűnő növekedésére, a szoftver mobil környezetben mutatott gyenge teljesítményére, a kritikán aluli biztoságra és az érintőképernyős felhasználás támogatásának hiányára hivatkozott, hozzátéve, hogy nincs kedve egy harmadik féltől származó szoftverréteget ékelni saját platformja és a fejlesztők közé. Jobs szerint már akkor sem volt szükség a Flash-re a webes videózáshoz vagy bármilyen multimédiás tartalom használatához.

Akkor a kritikusok az Apple érveit azonnal ízekre szedték, több tekintetben is képmutatással vádolva a vállalatot, az Adobe vezérigazgatója pedig egy hasonlóan csípő válaszlevélben reagált a kifogásokra. Bár az Apple viszonylag hamar enyhített a Flash teljes korlátozásán, az öt évvel ezelőtt felsorolt problémák némelyike máig napirenden van, mint az kiderül a Facebook néhány napja közzétett figyelmeztetéséből is.

A Flash-től nem lesz egyszerű megszabadulni

A Flash eltüntetése persze több okból sem életszerű, így a közösségi oldal befektetői még jó ideig kénytelenek lesznek beérni a figyelmeztetésekkel. A műtéthez egy valószerűtlenül széles körű iparági összefogásra lenne szükség, ráadásul a "nyílt web" eszményének megvalósításához sokkal több kellene a Flash kihipózásánál. Ha el is fogadjuk, hogy a közösségi szolgáltatások esetében a Flash már pénzügyi kockázatokat jelent, akkor mi a helyzet mondjuk a Java-alapú alkalazásokkal?

A legfontosabb szempont azonban az, hogy a szoftverszolgáltatások és mobil alkalmazások felfutásának kellős közepén senki sem kívánja összerúgni a port a fejlesztői közösség egy jól behatárolható részével – a Flash tehát még jó ideig velünk marad, és a Bitportnál is könnyebb dolgunk lesz, hogy a nyári pangásban friss exploitokról szóló hírekkel töltsük meg IT-biztonsági tovatunkat.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.