Két súlyos nulladik napi sérülékenység is elszabadult a hackerek jóvoltából. Az egyikre már van javítás.

Napok óta a Hacking Team elképesztő bénázásán pörög a biztonsági sajtó: hackerek törtek be a céghez, és elvittek 400 gigabájtnyi adatot.

Az nem számít különösebben ritkaságnak, hogy biztonsági cégekhez is betörnek hackerek, hiszen tökéletes védelem nincs. Az azonban mégis különleges – és ha nem érintene gyakorlatilag mindannyiunkat, még vicces is lehetne –, hogy épp egy hackertechnológiát fejlesztő cégtől lopnak el mindent, de tényleg mindent. Ráadásul ugye a cég ügyfele volt 70 másik országgal együtt Magyarország is: mint azt az Index megírta, a magyar szolgálatok több százmilliót fizettek ki a Hacking Teamnek a tőle vásárolt szoftverekért.

És most az is kiderült, hogy nem csak a titokszolgák (és a kormányok) sírhatnak, hanem mindenki. A hackerek ugyanis a nem csak a megszerzett infókat publikálták. Mellesleg rászabadítottak a világra két súlyos nulladik napi sérülékenységet is.

Ezen talán még a hackerek is röhögnek

Néhány napja feltörték a Hacking Team rendszerét, és a hackerek megszeretek a cégtől minden belső adatot. A 400 gigabájtnyi adatban minden fontos benne volt: könyvelés, levelezés, személyes adatok, szerződések, ügyféllisták, forráskódok, titkos információk és így tovább. Eltart egy ideig, amíg a nyilvánosságra került információkat teljes egészében feldolgozzák, de azt már most lehet tudni, hogy a cég a legalapvetőbb biztonsági szabályokat sem tartotta be: internetre közvetlenül kapcsolódó rendszerben tároltak kulcsinfókat, primitív jelszavakat használtak – egyes információk szerint volt olyan kritikus rendszer, amelyhez passw0rd volt a jelszó –, nem alkalmaztak titkosítást stb.

A biztonsági cégek és a hackerek is nagy erőkkel elemzik az interneten közzétett információkat. Őket azonban elsősorban nem a titkos dokumentumok, sokkal inkább a technikai leírások, forráskódok érdeklik – írta a Biztonságportál. A gyors munka pedig sokat ér: két olyan sérülékenység is megjelent a kiberbűnözők arzenáljában, ami bizonyíthatóan a Hacking Teamtől került ki.

Mindkettő ún. nulladik napi sérülékenység. A Trend Micro és a Malwarebytes kutatói is azt is kiderítették, hogy az elterjedt exploit kitek – például az Angler, a Neutrino és a Nuclear Pack – már tartalmazzák a két hiba kihasználását segítő kódokat.

A Widows kernel és a Flash Player a ludas

Bár az egyik sérülékenység a Windows kerneljében van, a másik pedig a Flash Playerben, mindkettő köthető az Adobe-hoz.

A Windows sebezhetősége ugyanis azt a betűtípusok kezeléséért felelős, kernel módban futó ATMFD.dll modult érinti, amely eredetileg az Adobe-tól származik. A támadók a hiba kihasználásával megemelhetik a jogosultsági szintet, illetve megkerülhetik a sandboxot. A biztonsági rést egyébként már a Microsoft is vizsgálja. Egylőre az az álláspontjuk, hogy a hiba összességében korlátozott hatást gyakorolhat a felhasználók rendszereire, mert nem ad lehetőséget az érintett számítógépek feletti teljes irányítás átvételére. Legalábbis önmagában nem. Komplexebb támadásokat azonban nagyon is elősegíthet.

A másik sérülékenység a Flash Player 18.0.0.194-es és korábbi verzióit sújtja. Az Adobe gyorsan reagált a biztonsági rés hírére, és már be is foltozta. Aki telepíti a Flash Player 18.0.0.203-as verzióját, megszabadul a biztonsági réstől.

Az arra felkészített böngészők – például a Chrome és Windows 8/8.1 alatt az Internet Explorer – automatikusan beszerzik a szükséges hibajavításokat.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.