A két vállalat közös memóriabiznisze miatt pattant ki a szájkarate, amit most a japánok elégeltek meg.

Megakadályozza memóriaüzletágának értékesítését, erre hivatkozva indított gigapert a japán vállalat az amerikaiak ellen. A mintegy 1 milliárd dollár értékűre taksált jogi eljárást ráadásul azzal is megfejelte a Toshiba, hogy a két cég közös vállalatának Jokkaicsiben (Yokkaichi) található flashmemória-gyárából kizárta a Western Digital kötelékébe tartozó szakembereket. Érdekesség, hogy a létesítménynek 50-50 százalékát tulajdonolja a két fél, de az üzembentartó szerepet a japán elektronikai konszernt vállalta fel.

Nem enged a WD

Nincsen két hete, hogy a bajba került Toshiba előtt megnyílt a menekülőút: egy, a japán kormányzat bábáskodásával létrejött kormányzat 18 milliárd dolláros vételi ajánlatot tett a memóriagyártó részlegre. Az Innovation Network Corporation of Japan, a magánbefektetésekkel foglalkozó Bain Capital csoport és a Japán Fejlesztési Bank társulása az amerikai Broadcom és a leginkább az Apple beszállítójaként dolgozó Foxconn ajánlatait múlta felül. A Toshiba szerint nem csak az érték számított, hanem a munkahelyek és a szellemi tulajdonjog Japánban tartása is fontos szerepet játszott a döntésben. Így már érthető, hogy miért nem a tajvani Foxconn 27 milliárd dolláros ajánlata lett a befutó.

Mint írtuk, sok ideje és tere nem maradt a manőverezésre a japánoknak. Az üzletet ugyanis legkésőbb 2018 márciusáig nyélbe kell ütni, ha a vállalat papírjait a nyilvános tőzsdei kereskedésben akarja tartani. A megállapodás nélkül ugyanis a Toshiba várhatóan rekordnegatív sajáttőke-veszteséget lesz kénytelen elkönyvelni, vagyis kötelezettségei meg fogják haladni eszközei értékét. A jelenleg hatályos szabályok szerint, ha egy cég két egymást követő évben produkálja ezt, akkor törölni kell részvényeit a nyilvános kereskedésből.

Ebbe tenyerelt bele a Western Digital, mely már az első, eladásról nyilvánossá került tervek bejelentésekor megszellőztette, hogy nem fog hozzájárulni az üzletből való kiszorításához. A SanDisket felvásárló amerikai vállalat, a közös memóriaüzlet másik tulajdonosa ugyanis korábban már exkluzív tárgyalási jogokat követelt magának. Emellett azzal fenyegetőzött, hogy a vállalkozás Western Digital engedélye nélküli eladása az ő olvasatában a két fél által kötött korábbi megállapodás felrúgását jelenti. A mostani eseményeket követően pedig közölte, hogy a SanDisk nem adta áldását semmilyen tranzakcióra, és tovább folytatja érdekei védelmét és fenntartja jogát mind a jogorvoslati kérelemre, mind a választottbírósági eljárásra vonatkozóan.

Kölcsönös perek egymás ellen

A Toshiba állítása szerint a WD hozzáállása, az eladás többször megtorpedózási kísérlete megsérti a japán tisztességtelen versenyt megelőző törvényt. Erre hivatkozva döntött úgy, hogy bíróság előtt rendezi a vitás ügyet. A távol-keleti szigetországból származó multinacionális vállalat azt is sérelmezi, hogy a Western Digitallal eredetileg nem állapodott meg senki a részükről, az amerikai cég a SanDisk felvásárlásával került csupán képbe. Erre alapozva azt állítja a Toshiba, hogy a WD nem rendelkezik tulajdonosi részesedéssel, beleszólási lehetőséggel a SanDiskkel közösen alapított TMC (Toshiba Memory Corporation) értékesítésével kapcsolatban.

És, ha már lúd, legyen kövér. A japánok azzal is vádolják a Western Digitalt, hogy jogtalanul szereztek hozzáférést a Toshiba félvezetőkhöz kötődő kereskedelmi titkaihoz azzal, hogy a SanDisk egyes, ezen információkkal rendelkező alkalmazottait egyszerűen a WD alkalmazásába rakták át. Emiatt döntött végül úgy a távol-keleti cég, hogy blokkolni fogja az amerikaiak hozzáférését az ilyen jellegű információkhoz.

A Toshiba alig pár nappal azután indította a pert, hogy a WD beperelte őket egy amerikai bíróságon, megpróbálván leállítani a közös memóriagyártó részleg japán kormányzati konzorciumnak történő eladását. Emiatt egyelőre meg is akadt a TMC értékesítésének folyamata.

Piaci hírek

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.