Az Apple szabadesésének köszönhetően ismét a Microsoft a világ légértékesebb vállalata. A helyzet fonákságát jól mutatja, hogy idén az utóbbi is 15 százalékot vesztett értékéből.
Hirdetés
 

Megtették a hatásukat Donald Trump unorthodox gazdaságpolitikai intézkedései: az amerikai tőzsdéken hatalmas az élet, a technológiai óriások pedig egymást cserélgetik az élen. Apró szépséghiba, hogy a szó szerint az egész világot megsarcolni igyekvő amerikai elnök lépései miatt nem felfelé, hanem lefelé tart minden. A helyzet annyira rossz, hogy aki kicsit lassabban zuhan, az rögtön PR-győzelmet ünnepelhet.

Estükben jutottak a csúcsra

Így járt a Microsoft is, amelynek papírjai az elmúl napokban csak mérsékelten gyengültek, miközben az egyre csak eszkalálódó amerika-kínai vámháború következményeiben vastagon érintett Apple részvényei teljes mélyrepülésbe kezdtek. A kedd délutáni tőzsdezáráskor így az eddig a világ legértékesebb vállalataként ismert almás cég kénytelen volt ismét átadni a helyét a Microsoftnak. Cupertino piaci kapitalizációja ugyanis 2,59 billió dollárra esett, míg a Redmondból irányított szoftveróriást aktuálisan 2,64 billióra taksálják a befektetők. 
 

Az Apple és a Microsoft részvényeinek idei teljesítménye (forrás: Google Finance)


Csak az elmúlt négy kereskedési napon mintegy 23 százalékot estek az Apple-részvények, január elejétől nézve pedig már megközelítőleg a harmadával kevesebbet érik a cég papírjai. És mivel a jelek szerint egyelőre sem Peking, sem Washington nem hajlandó félrekapni a kormányt, vélhetően nem ez lesz a gödör alja.

Kereszttűzbe kerültek

Az Apple számára a kölcsönösen kivetett, horribilis mértékű vámtételek és az ezek mentén hozott egyéb szigorítások duplán fájnak, hiszen a jellemzően Ázsiában, jórészt Kínában gyártott iPhone-ok, Macek és egyéb hardverek behozatala meredeken drágítja az egyesült államokbeli értékesítést, miközben a cég második legfontosabb piacának számító Kínában drámaian beszűkülnek a lehetőségei. 

A Microsoft ebből a szempontból kicsit jobb helyzetben van, hiszen bevételei nem eszközértékesítésből, hanem zömmel szoftverekből és szolgáltatásokból származnak, Kínában pedig amúgy sincs komolyabb jelenléte. 

A trumpi gazdaságpolitika ugyanakkor rövidtávon még bevételnövekedést is generál az Apple-nek, hiszen az áremelkedésre számító hazai fogyasztók megrohamozták a cég üzleteit, hogy még a drágulás előtt hozzájussanak egy-egy új modellhez. Mindezt valószínűleg jól teszik, mivel egyes szakértői becslések szerint az iPhone 16 Pro Max ára például akár 350 dollárral is emelkedhet az USA-ban az elnök büntetővámjai miatt.

Az Apple ugyan az elmúlt években igyekezett diverzifikálni ellátási láncát, de ez a folyamat messze nem ért a végére, ráadásul most az sem sokat segítene, ha nem Kínában, hanem a szintén hatalmas vámokkal sújtott Vietnámban állítanák elő a legtöbb almás terméket. A hazai gondokat az természetesen megoldaná, ha az Apple belföldi üzemekben állítaná elé termékeit, ám ahogy azt a cég vezérigazgatója Tim Cook, korábban elmondta: Kína gyártási szakértelme és kapacitásai világszinten páratlanok. 

Piaci hírek

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.