Kína már magasan a legnagyobb exportőre a mesterséges intelligenciára épülő arcfelismerő rendszereknek, amelyeket egyébként a liberális demokráciák telepítgetnek a legnagyobb lelkesedéssel.

Ma már világszerte egy nagy csomó országban alkalmaznak a mesterséges intelligenciára épülő, kínai megfigyelő technológiákat, értve ez alatt elsősorban a kínai fejlesztésű arcfelismerő rendszerek részben vagy teljes egészében megvalósított telepítéseit – derül ki a Carnegie Endowment for International Peace ősszel kiadott jelentéséből. A legtöbb helyen kombinálják a Kínából vásárolt és az amerikai technikát, ami magára Kínára és az Egyesült Államokra is igaz, de ilyen rendszerek működnek Indiában, Ausztráliában, Brazíliában és több európai országban is.

Sokfelé, elsősorban Latin-Amerikában, Afrikában és a Közel-Keleten, teljes egészében a kínai eszközökre és technológiákra támaszkodnak ezen a területen, párhuzamosan a sokat emlegetett Egy Övezet Egy Út programmal, de a fejlett országok között is ott van Japán, ahol szintén bevezettek minden elemében onnan származó megoldásokat. Kína ezzel nem csak az MI alapú megfigyelő- és arcfelismerő technológiák egyik prominens felhasználójává, de egyik legnagyobb exportőrévé is vált, ami tovább gerjeszti az aggodalmakat a disztópikus társadalmi kreditrendszerrel kapcsolatban is.

Könnyen leküzdjük az aggályainkat

A kutatás felhavja rá a figyelmet, hogy a kínai szállítók állami beágyazottsága ezen a területen különösen aggasztó lehet. Ha az 5G hálózati eszközöket kizárják bizonyos piacokról a beépített hátsó kapuk egyelőre sehol sem bizonyított gyanújára hivatkozva, hozzátáve mindehhez a kínai beszállítói függőség kockázatait és az ottani gyártók szoftveres minőségbiztosítási vagy támogatási gyakorlatainak hiányosságait, akkor mi a helyzet az arcfelismerő alkalmazásokkal és a hozzájuk való (persze egyelőre szintén csak vélelmezett) hozzáférésekkel.

A jelentés szerint az amerikai-kínai kereskedelmi háború frontvonalában álló Huawei maga is világszerte 50 országba ad el vagy adott el ilyen mesterséges intelligenciára épülő megfigyelő rendszereket, miközben az amerikai IBM, a Palantir és a Cisco rendre 11, 9 és 6 országban kötött üzleteket. Ahogy a statisztikából kiderül, a sokszor mefogalmazott kritikák ellenére a liberális demokráciák is egyre nagyobb kedvvel használják a szóban forgó technológiákat: az ide sorolt országok 51 százalékban már sor került hasonló telepítésekre, szemben a zárt autokratikus államok 37 százalékos és az illiberális demokráciák 41 százalékosarányával.

Érdekesség, hogy a dokumentum Magyarországot azok között az országok között említi, amelyekben közvetett vagy nem hivatalos bizonyítékok utalnak az MI-támogatott megfigyelő rendszerek alkalmazására, de az indexben való szerepeltetésükhöz nem állnak rendelkezésre igazolható és ellenőrizhető adatok. Az uniós iBorderCtrl határvédelmi rendszert Görögország és Lettország mellett ugyancsak Magyarországon tesztelték, egész pontosan a tompai határátkelőnél. Fontos megjegyezni, hogy a kísérlet nem volt része a hivatalos határellenőrzésnek, a tesztek a közúti átkelőhely elkülönített pontján, önkéntes alapon zajlott.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.