Az Apple alapító vezérigazgatója a Szilícium-völgy meghatározó alakja volt, aki újraértelmezte a számítástechnikát, a zenei és a mobil iparágakat, felépítve a világ legértékesebb technológiai vállalatát.
Az Apple csütörtökön jelentette be, hogy Steven Paul Jobs, a vállalat alapító vezérigazgatója 56 éves korában elhunyt a kaliforniai Palo Altóban. Jobs 2004 óta küzdött a hasnyálmirigy-rák egyik ritka formájával, augusztus végén pedig egészségi állapota miatt lemondani kényszerült az Apple vezetői posztjáról, bár a cég igazgatótanácsának haláláig az elnöke maradt.

A PC-től az iPad-ig Jobs a 70-es évek végén részt vett az első kereskedelmileg is sikeres személyi számítógép, az Apple II tervezésében és reklámozásában. A 80-as években a Xerox PARC egér-billentyűzet kombinációra épülő felhasználói felületét használta a Macintosh megalkotásához, újabb sikert aratva. 1985-ben a vállalaton belüli hatalmi harc eredményeként otthagyta az Apple-t, és megalapította a számítógépes platformot fejlesztő NeXT-et, amelyet 1996-ban éppen az Apple vásárolt fel, a cég operációs rendszere pedig a későbbi Mac OS X alapja lett.


Az Apple vezetője 1984-ben az új Macintosh gépek társaságában

Jobs 1997-től 2011-ig ismét a vállalat vezérigazgatójaként dolgozott. Nevéhez fűződik az iTunes zenei szoftver és az iTunes Store zenebolt elindítása, illetve az iPod zenelejátszók piacra dobása. A kultikus termékek sorában a multitouch érintésvezérelt iPhone telefonok következtek, amelyek legújabb típusát az Apple éppen tegnap mutatta be. Tavaly pedig megjelent az iPad táblagép, amelyet Steve Jobs az életében létrehozott legfontosabb dolognak nevezett.

Pillantás a jövőbe Vállalatvezetőként Jobs a Szilícium-völgy egyik legmeghatározóbb alakja volt. Bár közszájon forgott agresszív és követelőző természete - a Fortune magazin a Völgy legnagyobb egomániásának nevezte, egyik korábbi munkatársa szerint pedig kiváló francia király lehetett volna belőle -, eredményei alapján mégis sokan tartják az évtized CEO-jának a technológiai iparban. Vezetése alatt az Apple az informatikai trendek élére állt, amelyeket Jobs nem csak előre látott, de kiváló érzékkel irányított is. Az egyik érdekes példa ez az 1997-es felvétel, amelyen az Apple vezetője tulajdonképpen az iCloud-ról beszél, másfél évtizeddel annak indulása előtt.


Jobs az Apple mellett húsz évig állt a Pixar Animation Studios élén, amelyet 2006-ban 7,4 milliárd dollárért vásárolt fel a Disney. Ezzel Jobs a vállalat legnagyobb részvényesévé és a Disney igazgatótanácsának tagjává vált.

"Azoknak, akik annyira szerencsések voltunk, hogy vele dolgozhattunk, őrült nagy szerencsénk volt" - írta Bill Gates, a Microsoft elnöke, aki a több évtizedes versengés során egyszer már felülkerekedett az Apple-n, utóbb pedig ismét visszaszorult a második helyre.

"A világ szegényebb lett egy látnokkal. Talán az lehet a legnagyobb elismerés Steve felé, hogy a világ nagy része olyan eszközök segítségével értesült a távozásáról, amelyeket ő maga talált fel" - olvasható Barack Obama amerikai elnök közleményében.


Az amerikai Computerworld képes összeállítása

Gartner: az MI miatt újra kell tervezni az adatstratégiákat

A vállalatok kétharmada úgy véli, újra kell gondolnia és fejlesztenie is kell az adatokkal kapcsolatos működési modelljét.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.