Megszűnik egy visszás helyzet, és megszabadulunk egy újabb, értelmetlen kiadási tételtől: napokon belül megszűnik a telefonok hálózatfüggőségét biztosító kódolás feloldásáért fizetendő díj. A Telekom már október 20-ától bevezeti – és egyben egyszerűsíti is – az ingyenes dekódolást.
Nyáron döntött az NMHH
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nyáron illesztette rendeleteit az elektronikus hírközlésről szóló törvény június 15-i változásához. Az NMHH ennek keretében döntött arról is, hogy október 24-étől a szolgáltatóknak ingyenesen kell biztosítaniuk a hűségidővel és hálózatfüggőséggel értékesített telefonokat. Az új szabályozás mind a céges, mind a magán előfizetőkre vonatkozik.
Minden szolgáltató kínál hálózatfüggetlenül is készülékeket – lényegében piaci áron –, az előfizetők többséges azonban hűségidővel kedvezményes áron vagy részletfizetéssel vásárol készüléket. A kódolás biztosítja azt, hogy az ügyfél ne válogathassa össze a szolgáltatók legelőnyösebb ajánlatait, azaz a kedvezményesen vásárolt készülék az azt biztosító szolgáltató forgalmát növelje. A SIM lock során szoftveresen úgy korlátozták a készülékeket, hogy azok csak a szolgáltató SIM-kártyájának kezelésére voltak képesek.
A helyzet azért volt visszás, mert a hűségidő lejártával elvileg az ügyfél teljes tulajdonjogot szerzett a készülék fölött, ám hogy azt gyakorolhassa is, például más szolgáltató SIM kártyájávaé használhassa, azért fizetnie kellett, ráadásul nem is keveset. A legtöbbet a Telekom kérte: 15 ezer forintot, igaz, ez volt a tarifa akkor is, ha valaki a hűségidő lejárta előtt – természetesen az ilyenkor szokásos kötbér megfizetésével – kérte valaki a dekódolást. A Telenor 7500 forintot kért, a Vodafone pedig figyelembe vette, hogy lejárt-e a hűségidő. Két év hűség esetén az első évben – természetesen a kötbéren felül – 20 ezer forintot, a második évben 10 ezret, a hűségidő lejárta után viszont csak 2500 forintot kért az amúgy egyszerű műveletért.
A Telekomnál csak telefonálni kell
A szolgáltatók közül a Telenor és a Telekom maga intézte a kikódolást, míg a Vodafone ezt az ügyfeleire bízta, csak a szükséges információkat adta át. Az NMHH rendelete alapvetően csak annyi változást hoz a három szolgáltatónál, hogy nem kérnek pénzt a dekódolásért.
A Telekom bejelentette, már október 20-ától biztosítja az ingyenes dekódolást, és egyszerűsít is a folyamaton. Lakossági ügyfelek a napi 24 órájában hívható 1414-es telefonszámon az automata menüben tudják jelezni igényüket a hálózat-függetlenítésre. Meg kell adniuk a készülékük IMEI számát és egy mobilszámot, ahova a típustól függő feloldó kódot és a feloldás menetéről szóló tájékoztató linket SMS-ben küldi a cég. A telekom azt ígéri, hogy a szükséges adatok megléte esetén legkésőbb egy munkanapon belül megérkezik az SMS.
Az üzleti ügyfelek szintén így kérhetik a feloldó kódot, de számukra a 1400-s és 1435-ös telefonszám áll rendelkezésre önkiszolgáló módon, az automata menün keresztül.
A cégnél a mobilkészülékek döntő többségét már most is SIM lock nélkül értékesítik és ez így is marad a jövőben is – írja közleményében a Telekom. Ha valaki bizonytalan abban, hogy van-e SIM lock a készülékén, a telefon cikkszámából is kiderítheti, melyben az "SL" betűk jelzik a zárolás meglétét. Az iPhone-okat már csak kártyafüggetlenül lehet vásárolni a Telekomnál, azok a 7-es és korábbi verziók is kártyafüggetlenek, melyek cikkszámában szerepel az SL.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak