A legnagyobb kínai város március óta tartó szigorú lezárását a héten oldják fel a hatóságok, ami enyhítheti a globális alkatrészhiányt.
Hirdetés
 

A világgazdaság jelen pillanatban távolról sem folyik normális mederben. Már Oroszország ukrajnai inváziója előtt felerősödött az inflációs nyomás, miközben a jobbára a koronavírusra fogható csip- és alkatrészhiány, illetve a globális logisztikai problémák egyaránt nehezítették a cégek helyzetét. A pandémia aztán mindezt megtoldotta egy újabb "szeretetcsomaggal", amikor Kínában újra felszaporodtak a fertőzések, és ezért az ország két legjelentősebb ipari központját, Sencsen és Sanghaj városát is szinte hermetikusan lezárták.

Utóbbiról végre azonban jó hírek érkeztek. A városban előreláthatóan szerdán a korlátozások túlnyomó részét feloldják, így újraindulhat az élet, és ami a világgazdaság szempontjából kulcsfontosságú, több jelentős gyár termelése is. Sőt, mindez részben már el is kezdődött, ugyanis egy vasárnap, helyi tisztviselők által tartott sajtótájékoztatón arról beszéltek, hogy a régió 1700 "kulcsfontosságú termelésorientált vállalkozásánál" már folyik a munka és a gyártás. Ezen kívül 450 kiemelt jelentőségű pénzintézet és 580 külkereskedelmi vállalkozás szintén aktív állapotba került. A hírek szerint az e-kereskedelmi raktárak 88 százaléka is újraindította a működést.

Kína legfontosabb félvezetőgyártó és pénzügyi központjának normális ügymenethez való visszatérése mindenképpen enyhítő hatással lesz az immár hosszú ideje meglévő globális alkatrészhiányra. A március vége óta érvényben lévő korlátozások miatt például a Cisco is ellátási problémákra figyelmeztett, a Foxconn, a Tesla és a Toyota pedig leállította vagy jelentősen csökkentette a termelést. A csipgyártó SMIC úgy tudta valamennyire fenntartani a termelését, hogy a személyzetet vagy az üzemeibe, vagy az üzemei körüli COVID-mentes zónába költöztette.
Piaci hírek

A magyar fiataloknak bejön a mesterséges intelligencia

Egy tavaly ősszel végzett kutatás eredményei szerint a 13–16 éves fiatalok alapvetően pozitívan állnak hozzá a generatív algoritmusokhoz. A nagy többség nemcsak ismeri, de rendszeresen használja is a technológiát.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.