Az eddig megszokottnál lényegesen borúsabb jelentést adott ki az Ampere Analysis. A gaming piacra specializálódott kutatócég előrejelzése szerint ugyanis idén visszaesik a videójátékokra és a hozzájuk kötődő szolgáltatásokra költött globális forgalom.
A szektor az elmúlt évtizedet folyamatos erősödésben töltötte, amire csak katalizátorként hatott a világjárvány megjelenése. Az otthonukba kényszerített tömegek közül sokan azok közül is rákaptak a szórakozás ezen formájára, akiket addig különösebben nem vonzott a téma.
Ehhez képest komoly fordulatként értékelhető, hogy az Ampere számításai alapján a játéktartalmak és -szolgáltatások világpiaca 2022-ben 188 milliárd dollárra csökken, ami ugyan csak alig több mint egy százalékkal, de elmarad a tavalyi, rekordot hozó 191 milliárdos forgalomtól.
Játéktartalmak és -szolgáltatások globális forgalmának alakulása (forrás: Ampere Analysis)
A járványügyi szabályok enyhítése mellett rengeteg egyéb tényező is fékezi a szegmens növekedését. A megnövekedő infláció és a recessziós félelmek egyaránt óvatosságra intik a fogyasztókat. Természetesen Ukrajna orosz inváziója is kihatással van a globális teljesítményre. Különösen annak fényében, hogy az orosz piac a 10. legnagyobb bevételt produkáló ország volt a gaming szektorban. Ráadásul a háború elhúzódása és a külföldi cégek leállása, kivonulása miatt az is teljesen bizonytalan, mikor kezdődhet meg ott valamiféle újraépítkezés.
Csak a legkisebb királyfi cseperedik
Ami a platformok szerinti bontást illeti, meglehetősen egysíkú kép rajzolódik ki. Mind a legnagyobb bevételt hozó mobiloknál, mind a másik két nagy "láb", azaz a PC-k és a konzolok területén enyhe, de érzékelhető forgalomcsökkenésre számítanak a szakértők.
A játékipar teljesítménye platformok szerinti bontásban (forrás: Ampere Analysis)
Egyedüli kivételt a közvetlenül cloudon keresztül érkező szolgáltatások szegmense jelenti, ahol majdnem megduplázódik a forgalom. Nem éppen apró szépséghibája a történetnek azonban az, hogy a streamelt játékokból származó bevételek (310 millió dollár) így is szinte láthatatlanul kicsik a többi platformhoz képest. Ugyanakkor az Ampere felosztásában ide csak a tisztán streaming előfizetéses szolgáltatások kerülnek, miközben például a konzolos előfizetések egy része is tartalmaz már ilyen elemeket.
Előre megy, nem hátra?
A témával kapcsolatban érdemes megemlíteni egy másik kutatócég alig két hónappal ezelőtt publikált elemzését is. A Newzoo szakértői májusban még egyáltalán nem látták reálisnak a visszaesés lehetőségét. Annyira nem, hogy a cég előrejelzésében több iparági rekord megdöntése is szerepelt, köztük a 200 milliárdos globális bevételi határ áttörése. Persze az is lehet, hogy mostanra már az ottani optimizmus is kicsit alábbhagyott...
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak