A HCI platformok továbbra is a vezető virtualizációs trendek között szerepelnek, folyamatos fejlődésük pedig az elmúlt időszakban is újabb képességeket nyitott meg a technológia alkalmazásában.

A tároló, a számítási vagy a hálózati erőforrásokat is egyetlen keretrendszerbe foglaló hiperkonvergens infrastruktúrák (HCI) viszonylag új technológiai trendet képviselnek, fejlődésük azonban már évekkel ezelőtt nagy lendületett vett. A HCI-k közös felhasználói felületről teszik lehetővé a vállalati környezetekben a telepítési és menedzsmentfeladatokat, a beleértve az integrált technológiák közös rendszerként való kezelését is egy közös eszközkészlet segítségével. Igaz, hogy az ügyfelek nem ritkán a határaikon túlmenő lehetőségeket remélnek tőlük, de a piac villámgyorsan fejlődik: a Research and Markets egyik év végi elemzése szerint a HCI-szegmens globális forgalma 5 év múlva már 31 milliárd dollár fölé növekszik, 2109-től kezdve 26 százalék fölötti átlagos éves növekedési ütemet produkálva.

A 2021-re és a belátható jövőre vonatkozó legfontosabb virtualizációs trendek között mindenhol kiemelt helyen szerepel a konténerizáció, illetve a Kubernetes-támogatás a hiperkonvergens infrastruktúrákon vagy a közvetlenül a hardveren futó (bare metal) telepítésekben. A natív cloud technológiák (mint a konténerizáció mellett a mikroszolgáltatások vagy a szerver nélküli számítástechnika) meghatározóvá válnak a modern szervezetek működésében, a HCI pedig a korábbinál sokkal több lehetőséget biztosít az informatikai csapatoknak a virtualizált alkalmazások kezelésére, a műveletek leegyszerűsítésére és a virtualizált munkafolyamatok hatékony támogatására.

Az elvárások is változnak

Az informatikai szállítók folyamatosan fejlesztik termékeiket az adatközponti elemeket egyetlen architektúrába foglaló, szoftveresen definiált HCI infrastruktúrákhoz. Ezek egyre jobban alkalmazkodjanak a DevOps és a natív felhős alkalmazások követelményeihez is, ami a leginkább talán a hiperkonvergens infrastruktúrák Kubernetes-integrációjának megvalósításában nyilvánul meg. Ez természetesen megkönnyíti az ilyen implementációkat, különösen, hogy a legtöbb helyen továbbra is futnak (sőt még jó darabig futni is fognak) a hagyományos alkalmazások, a Kubernetes alkalmazáskezelő telepítése és működtetése viszont ebben a felállásban nagy körültekintést igényel.

A konténerizált folyamatok virtualizációs lehetőségeire jellemző, hogy a virtuális gépekkel (VM-ekkel) egymástól független, biztonságos környezeteket alakíthatók ki, ami a szigorú megfelelőségi feltételek között is lehetővé teszi a folyamatok megfelelő védelmét. A bare metal környezetben futtatott konténerek értelemszerűen nem nyújtanak ehhez mérhető izolációs szintet, így biztosítani is nehezebb azokat; a másik esetben viszont a DevOps számos, egymástól elkülönülő, különböző követelményeknek megfelelő VM-et telepíthet, amelyek egymással is sokkal nehezebben kerülhetnek konfliktusba.

Fontos megjegyezni, hogy a hiperkonvergens infrastruktúrákat működtető virtualizációs szoftverek jó esetben támogatják ezeket a VM-sablonokat, ennek következtében pedig sokkal könnyebb létrehozni a virtuális gépeket a felhőben, mint egy fizikai szerveren. Az ilyen HCI megoldások minőségbiztosítási vagy tooling lehetőségeket teremtenek a VM-ek konfigurációjában és menedzselésében, és általában többféleképpen is segítik a DevOps vagy a natív cloud technológiák használatát, például virtualizáció bevezetésével a szolgáltatásnyújtásban és -telepítésében.

Átalakulóban a HCI piac

Ez utóbbiról szólva akkor is nyilvánvalóvá válik a virtuális szerverek jelentősége, ha figyelembe vesszük, hogy újabb és újabb DevOps eszközök támogatják a virtuális telepítéseket, és egyre nagyobb lendülettel fejlődnek azok a szoftverek is, amelyek célja a VM-ekkel és a konténerizált alkalmazásokkal való munka megkönnyítése. A virtualizációs eszközök sem korlátozódhatnak a tradicionális alkalmazásokra, hanem meg kell felelniük a modern applikációk követelményeinek is, és az adaptáció feltételeként elég rugalmasnak kell lenniük ahhoz, hogy kezeljék a mindkét típusba tartozó folyamatokat.

Az új trendekre és a fejlődés ütemére jellemző, hogy két évvel ezelőtti mellékletünkben még hiperkonvergens platformok kihívásairól írtunk a hálózati virtualizáció megfelelő, a fizikai hálózati eszközök funkcionalitását biztosító megvalósításában. Időközben a szerver- , a tároló-, majd utóbb a hálózatvirtualizációt követően a legnagyobb gyártók termékeiben már a konténervirtualizáció és a Kubernetes-integráció is megvalósult, legyen szó a VMware Cloud Foundation HCI szoftverstack részeként elérhető vSphere vezérlőfelületről, vagy mondjuk a Nutanix Karbonról, a Nutanix Acropolis Hypervisorba ágyazott, vállalati szintű Kubernetes menedzsmenteszközről, nem beszélve más meghatározó szállítók (HPE, Dell EMC, Microsoft, Hitachi Vantara, Lenovo, Huawei, Cisco, NetApp stb.) megoldásairól.

A hiperkonvergens infrastruktúra-megoldások közös jellemzője a virtualizáció, az ilyen platformok beüzemelése és működtetése azonban továbbra sem feltétlenül egyszerű. Ebben az említett új eszközök és a folyamatos innováció mellett hatalmas előrelépést jelent a sztenderdizálás, ami mások mellett hatékonyabbá és gyorsabbá teszi a bevezetések vagy a frissítések hagyomanyosan nehéz es kockazatos feladatait. A Bitport áprilisi A Hónap Témája mellékletében ezeket az újításokat járjuk körül, kitérve az adatvédelem, a katasztrófák utáni helyreállítás vagy az adaptációs ráta kérdéseire is, amelyek egyrészt folyamatosan mérséklik a bekerülési és üzemeltetéi költségeket, másrészt az összecsomagolt megoldásokkal a piacot is átrendezik.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a Tech Data támogatásával készült. Részletek »

 

Cloud & big data

Rasszista, gyűlölködő, Hitler-imádó posztokat tolt Musk "javított" chatbotja

A Grokot fejlesztő xAI alig győzi törölni az alig néhány nappal ezelőtt továbbfejlesztett generatív algoritmusból áradó szemetet.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.