Már a hét elején bejelenthetik hivatalosan, hogy az Elliott Management és a Vista Equity Partners felvásárolja a Citrixet, állítja a Reuters bennfentes informátorokra hivatkozva. A felhőalapú megoldásokat (szerver-, alkalmazás- és desktop-virtualizáció, hálózati megoldások stb.) kínáló vállalat piaci értéke nagyságrendileg 13 milliárd dollár. A bejelentés hatására a Citrix árfolyama megugrott, a zárás utáni kereskedésben már közel 5 százalékot erősödött.
Az Elliott-Vista konzorcium állítólag készpénzben részvényenként 104 dollárt kínált a cégért, amit a vásárlás után kivezetnek a tőszdéről. Az ajánlat nagyvonalúnak semmiképpen sem nevezhető (a hír megjelenése előtt záráskor 100,71 dolláron állt az árfolyam). A Reuters szerint azonban érdemesebb inkább a decemberi mélypontot figyelembe venni, amikor az árfolyam 79 dollár alá ment. (A árfolyam tavaly volt fönt is, lent is, a decemberi mélyponttal szemben 2021 áprilisában például 140 dollár fölött is járt az árfolyam.)
Portfólióoptimalizálási lehetőséget látnak
Bár a kezdeményezés az Elliott-tól származott – a Reuters értesülése szerint tavaly október óta keres partnereket a vállalat megvásárlásához –, a Vistának különösen jól jött az ötlet. Az informátorok szerint ugyanis a befektetőtársaság azt tervezi, hogy a tőzsdéről történő kivezetése után a Citrixet összegyúrja a Tibcóval. Utóbbi céget, amely a bigdata-hájpot meglovagolva vált sikeres adatelemző céggé, a Vista 2015-ben vásárolta meg 4,3 milliárd dollárért. (Bár a hájp lecsengett, a technológia nagyon is virulens, amit mi sem bizonyít jobban, mint a magyar Starschema közelmúltbeli eladása.)
A Citrix annak ellenére nem tudott megerősödni az elmúlt időszakban, hogy a pandémiás, távmunkára épülő környezetben fontos területen, a távoli hozzáférésben nyújt kiemelkedő megoldásokat vállalati ügyfeleinek. Ez is közrejátszhatott, hogy tavaly ősszel menesztették a vállalat vezérigazgatóját, és ideiglenesen Robert Calderonit, az igazgatótanács elnökét nevezték ki a szervezet élére. (Érdekes egybeesés, hogy Calderoni korábban az Ariba vezérigazgatójaként sikeresen értékesítette a céget az SAP-nak.) A megbízott vezérigazgató szerint a vállalat azért nem tudta kihasználni a távmunka térnyerését, mert túl sokat költött értékesítési erőforrásaira, disztribúciós partnereire viszont túl keveset.
Az eredménytelenség a profiton is meglátszott. Hiába nőtt meg ugyanis a járvány alatt minden olyan szolgáltatásra a kereslet, amely támogatja a távmunkát, a vállalat profitja a legutóbbi lezárt negyedévében 84,5 millió dollárra esett az egy évvel azelőtti azonos időszak 128,3 millió dollárjáról. Az ok egyértelműen a túl magas működési költség volt. Erre utalt Calderoni is a negyedéves jelentés utáni elemzői kérdezz-feleleken.
Az Elliott egyébként nem vesz zsákbamacskát: ügyvezető partnere, Jesse Cohn ugyanis 2015-tól 2021-ig volt a Citrix igazgatótanácsának tagja. A társaság portfóliója meglehetősen színes (szép szóval: diverzifikált), a technológiai szektortól (Novell, Twitter, Compuware, Telecom Italia, Samsung, AT&T, NXP Semiconductors) az AC Milan fociklubig terjed. Az Vista Equity Partners portfóliója is sokszínű (agrárium, IT, egészségügy, sport és szórakozás stb.), de befektetéseinek többsége technológiai fókuszú.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak