A Reuters értesülései szerint a Vista Equity Partnersszel közösen vennék meg a Citrixet.

Már a hét elején bejelenthetik hivatalosan, hogy az Elliott Management és a Vista Equity Partners felvásárolja a Citrixet, állítja a Reuters bennfentes informátorokra hivatkozva. A felhőalapú megoldásokat (szerver-, alkalmazás- és desktop-virtualizáció, hálózati megoldások stb.) kínáló vállalat piaci értéke nagyságrendileg 13 milliárd dollár. A bejelentés hatására a Citrix árfolyama megugrott, a zárás utáni kereskedésben már közel 5 százalékot erősödött.

Az Elliott-Vista konzorcium állítólag készpénzben részvényenként 104 dollárt kínált a cégért, amit a vásárlás után kivezetnek a tőszdéről. Az ajánlat nagyvonalúnak semmiképpen sem nevezhető (a hír megjelenése előtt záráskor 100,71 dolláron állt az árfolyam). A Reuters szerint azonban érdemesebb inkább a decemberi mélypontot figyelembe venni, amikor az árfolyam 79 dollár alá ment. (A árfolyam tavaly volt fönt is, lent is, a decemberi mélyponttal szemben 2021 áprilisában például 140 dollár fölött is járt az árfolyam.)

Portfólióoptimalizálási lehetőséget látnak

Bár a kezdeményezés az Elliott-tól származott – a Reuters értesülése szerint tavaly október óta keres partnereket a vállalat megvásárlásához –, a Vistának különösen jól jött az ötlet. Az informátorok szerint ugyanis a befektetőtársaság azt tervezi, hogy a tőzsdéről történő kivezetése után a Citrixet összegyúrja a Tibcóval. Utóbbi céget, amely a bigdata-hájpot meglovagolva vált sikeres adatelemző céggé, a Vista 2015-ben vásárolta meg 4,3 milliárd dollárért. (Bár a hájp lecsengett, a technológia nagyon is virulens, amit mi sem bizonyít jobban, mint a magyar Starschema közelmúltbeli eladása.)

A Citrix annak ellenére nem tudott megerősödni az elmúlt időszakban, hogy a pandémiás, távmunkára épülő környezetben fontos területen, a távoli hozzáférésben nyújt kiemelkedő megoldásokat vállalati ügyfeleinek. Ez is közrejátszhatott, hogy tavaly ősszel menesztették a vállalat vezérigazgatóját, és ideiglenesen Robert Calderonit, az igazgatótanács elnökét nevezték ki a szervezet élére. (Érdekes egybeesés, hogy Calderoni korábban az Ariba vezérigazgatójaként sikeresen értékesítette a céget az SAP-nak.) A megbízott vezérigazgató szerint a vállalat azért nem tudta kihasználni a távmunka térnyerését, mert túl sokat költött értékesítési erőforrásaira, disztribúciós partnereire viszont túl keveset.

Az eredménytelenség a profiton is meglátszott. Hiába nőtt meg ugyanis a járvány alatt minden olyan szolgáltatásra a kereslet, amely támogatja a távmunkát, a vállalat profitja a legutóbbi lezárt negyedévében 84,5 millió dollárra esett az egy évvel azelőtti azonos időszak 128,3 millió dollárjáról. Az ok egyértelműen a túl magas működési költség volt. Erre utalt Calderoni is a negyedéves jelentés utáni elemzői kérdezz-feleleken.

Az Elliott egyébként nem vesz zsákbamacskát: ügyvezető partnere, Jesse Cohn ugyanis 2015-tól 2021-ig volt a Citrix igazgatótanácsának tagja. A társaság portfóliója meglehetősen színes (szép szóval: diverzifikált), a technológiai szektortól (Novell, Twitter, Compuware, Telecom Italia, Samsung, AT&T, NXP Semiconductors) az AC Milan fociklubig terjed. Az Vista Equity Partners portfóliója is sokszínű (agrárium, IT, egészségügy, sport és szórakozás stb.), de befektetéseinek többsége technológiai fókuszú.

Piaci hírek

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.