A Neoverse V2-t az 5G és az internetre csatlakoztatott eszközök generálta robbanásszerű adatnövekedés kiszolgálására tervezték.

Élesedik az adatközponti piacokon a verseny. Az Arm szerdán mutatta be azt az új csiptechnológiáját, melyet az 5G és az internetre csatlakoztatott eszközök generálta robbanásszerű adatnövekedés kiszolgálására optimalizáltak. A Neoverse V2-vel az Arm még komolyabb versenyt generálhat az Intel és az AMD uralta adatközponti csipek piacán.

A brit csiptervező cég technológiája viszonylag gyorsan szerzett komoly piaci részesedést: többek között az Ampere, az Amazon, a Fujitsu és az Alibaba is használ nagy mennyiségben az Armtól vásárolt licencen alapuló (de saját fejlesztésű) csipeket. Bár a bejelentésben az Arm konkrét adatokkal nem támasztotta alá, de állítása szerint a Neoverse V2-ven jelentősen javítható az adatközpontok energiahatékonysága. Erről közvetve a bejelentésen szintén megszólaló Ian Buck, az Nvidia alelnöke, árult el adatokat: bizonyos memóriatípusokkal kombinálva a csip wattonkénti teljesítménye akár több mint kétszerese is lehet a versenytársakhoz képest. Korábban is ez volt az Arm architektúra legnagyobb előnye: magasabb szálankénti teljesítményt nyújtott feleakkora energiafogyasztás mellett, mint x86-os versenytársai.

Hamarosan piacra kerülnek az első példányok

És hogy miért szólal meg az Nvidia egy Arm-bejelentésen? Mert a hamarosan érkező Nvidia Grace lesz az első adatközponti CPU, amely a Neoverse V2-t használja. Az amerikai félvezetőgyártó már tavasszal, a GTC fejlesztői konferenciáján bejelentette, hogy hamarosan érkezik egy új Arm-alapú processzora, amiben összesen 144 mag és 1 terabájt beépített memória lesz. Akkor azonban még nem lehetett tudni, a CPU magja már az Arm új technológiája szerint készült verzió lesz.

De mint azzal korábban a Bitport is foglalkozott, az Nvidia mellett (amely az adatközpontok mellett nagy energiát fektet a high performance computingot és a mesterséges intelligenciát támogató CPU-k fejlesztésére), az Arm-alapú megoldások egyre nagyobb teret nyernek a hyperscale adatközpontokban. Az Ampere, az Amazon, a Google is látványosan mozdult ebbe az irányba.

Ha a tesztek is visszaigazolják az Arm állítását, hogy a Neoverse V2 a wattonkénti teljesítményben a legjobb lesz, az nagy lökést adhat a tőzsdére készülő vállalatnak az adatközponti piacon, miközben a piacvezető Intel Pat Gelsinger kinevezése óta főleg sorai rendezésével van elfoglalva.

Cloud & big data

Olivia mindent kifecsegett a McDonald's-nál

Több tízmillió álláskereső személyes adatai kerültek veszélybe a Paradox.ai által létrehozott McHire oldalon, ahol a sebezhetőséget feltáró biztonsági kutatók taroltak az 123456 jelszóval.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.