A listájukra került többek között a fehérorosz vasúti hálózat és Oroszország saját fejlesztésű műholdas navigációs rendszere, a GLONASS is.

Mozgósításra buzdító üzenetet tett közzé az egy hete felálló önkéntes ukrán kiberhaderő. Mint korábban megírtuk, az ukrán kormány a "földalatti" hekkerfórumokon keresett önkénteseket az ország kritikus infrastruktúrájának megvédésére, illetve az orosz rendszerek támadásához és kiberkémkedéshez.

Bár Ukrajna kissé megkésett ezzel, és azt sem lehet tudni, hogy a laza szerveződésű önkéntesek mennyire hatékonyak, összességében valószínűleg tudnak kellemetlenséget okozni a szervezett erőforrásokkal jobban ellátott oroszoknak. Az ukrán hekkersereg egy Telegram-csatornán tette közzé, hogy fokozza támadási erőfeszítéseit, és megjelölte a fontosabb célpontjait is. Többek között a fehéroroszországi vasúti közlekedést és az oroszok saját fejlesztésű műholdas helymeghatározó rendszerét (GPS), a GLONASS-t akarják megbénítani.

A Reuters információi szerint egyébként az Ukrajnát támogató hekkerek legfontosabb állomáshelye épp Fehéroroszország. A magukat Fehérorosz Kiberpartizánoknak (Belarusian Cyber Partisans) nevező csoportosulás, amely az elsők között vetette be magát az ukrán kormány felhívása után, már korábban azt állította a Reutersnek, hogy a hét közepén sikeresen támadták a fehérorosz vasútirányítási rendszert. Ukrajna északi szomszédjának vasúthálózata azért fontos célpont, mert az orosz invázió egyik fő felvonulási útvonala a Kijev elleni támadásnál. (A fehérorosz hekkercsoport, amely az 2020-as elnökválasztás után alakult, politikailag is erősen motivált. Akcióikkal a jelenlegi fehérorosz elnök, Alekszandr Lukasenka megbuktatását szeretnék segíteni.)

A GLONASS blokkolásáról vagy meghibásodásáról egyelőre nincsenek hírek. De ha nem fejlesztették a rendszer biztonságát az elmúlt években, akkor azzal nem lesz nehéz dolga a hekkereknek.

Bár látványos eredményei egyelőre nincsenek, érzékelhető, hogy a kiberháború egyre hevesebb Ukrajna és Oroszország között. Tegnapi hír például, hogy támadás érte az orosz szövetségi űrügynökség, a Roszkoszmosz bizonyos rendszereit. A támadást egy az Anonymous mozgalomhoz kötődő, ukránokkal szimpatizáló csoport, az NB65 jelentette be először, majd azt a Roszkoszmosz vezetője, Dmitrij Rogozin is elismerte. Ám ahogy az ilyenkor lenni szokott, a támadók nagyobbítani, a Roszkoszmosz kisebbíteni próbálta a támadás jelentőségét. Rogozin szerint egy tesztrendszerüket érte támadás, amit sikerrel el is hárítottak. Az NB56 viszont azt állította, hogy az orosz műholdas irányító rendszert támadták sikerrel. Rogozin mindenestre a támadás után arról beszélt, hogy az orosz műholdakat támadni casus belli.

Biztonság

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.