A Twittere már azzal fenyegetőzik, hogy bíróság elé viszi a Metát a héten indított közösségimédia-platformja, a Threads miatt. Nem sokkal a Threads elérhetővé válását követően a vállalatot tavaly óta irányító Elon Musk ügyvédje küldött levelet a Meta vezérigazgatójának, amelyben "komoly aggályokról" írt a Threads törvényessége kapcsán – számolt be róla a Semafor. A Meta a levél szerint "aTwitter üzleti titkait és egyéb szellemi tulajdonát" használta volna fel a Threads létrehozatalához, és "a Twitter több tucat volt alkalmazottját" is felvette, akik közül néhányan "szabálytalanul megtartottak" a korábbi munkahelyükről származó dokumentumokat és elektronikus eszközöket.
A levélben azt is felvetik, hogy a Meta "feltérképezte és összegyűjtötte" a Twitter felhasználókról és követőkről szóló adatait, ami azért is érdekes, mert a mikroblog-szolgáltatás a hétvégén váratlanul korlátozásokat vezetett be a hozzáférésekben. Ezt részben azzal indokolták, hogy meg kivánják akadályozni más cégek hozzáférését az adataihoz. A Meta kommunikációs vezetője szerint azonban a Threads mérnökei közül senki sem volt korábban Twitter-alkalmazott, a twitteres adatok állítólagos begyűjtéséről szólva pedig megjegyezte, hogy a Threads az Istagram rendszerére épül. Musk közben úgy kommentálta a levélről szóló híreket, hogy "a verseny rendben van, a csalás nincs."
A csalás fogalmának rugalmas értelmezései
A Business Insider bennfentes forrására hivatkozva arról ír, hogy jelenleg is vannak korábbi Twitter-alkalmazottak a Metánál, de nem úgy tűnik, hogy bármelyikük is a Threadsen dolgozna. Szerinte amikor Musk több ezer twitteres mérnököt engedett el vagy rúgott ki a platform október végi átvétele óta, akkor amúgy sem kötött velük olyan versenytilalmi megállapodásokat, amelyek bármilyen módon megtiltották volna számukra akár a Threads fejlesztését. A céges eszközöket állítólag az elbocsátások alkalmával azonnal zárolták, praktikusan használhatatlanná téve azokat, és a gépeket egy esetenként hónapokig tartó folyamat során gyűjtötték be az elküldött dolgozóktól.
A jelek szerint most mégis per lesz a dologból, a BI pedig felidézi, hogy Musk időnként hajlamos nem teljesen megalapozott követelésekkel menni a bíróságra. Amikor megpróbált kibújni a Twitter felvásárlásáról szóló szerződés alól, akkor azzal érvelt, hogy onnan nem kapott elegendő az információt, ráadásul a platformot elöntötték a szoftverrobotok, amelyek csökkentik az előzetes megállapodásban szereplő értékét. Az ügy végül Musk visszakozásával ért véget, de érdemes megemlékezni róla, hogy a Twitter az eljárás során azzal vádolta meg az üzletembert, hogy korábbi befektetéseinek és adatkéréseinek célja egy saját Twitter-versenytárs alkalmazás létrehozása lett volna.
A mostani levelezés akár arra is emlékeztetheti az embert, mint amikor annak idején a mások ötleteit zseniális érzékkel sikerre vivő Steve Jobs fenyegetőzött az Android operációs rendszer teljes elpusztításával. A Threads indulása eközben szépen alakul, miután az első 7 órában 10 millió új felhasználót gyűjtött, működésének első napját már több mint 30 millióval zárta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak