Az elnök hivatala rögtön a bevezetés után nekiállt begyűjteni a manipulált videók megosztását jelző címkéket, az első eset azonban jól mutatja, hogy maga a technika sem tökéletes még, a módszer hatása pedig minimum véleményes.

A Twitter múlt csütörtökön vezetett be új szabályokat a mesterséges vagy szándékosan manipulatív tartalom jelölésére, vasárnap pedig első ízben alkalmazta a "manipulated media" címkét egy Donald Trump által továbbosztott videós tweetre. A bejegyzés eredetileg a Fehér Ház közzösségimédia-igazgatója, Dan Scavino osztotta meg, és Joe Biden demokrata elnökjelölt-aspiránst ábrázolja, amint egy kansasi gyűlésen némileg zavartan arról beszél, hogy a választás nem nyerhető meg, az eredmény csak Trump újraválasztása lehet.

A megosztásokat természetesen gúnyolódás és szörnyülködés kísérte, és sokan attól sem zavartatták magukat, hogy nem sokkal később kiderült: a rövid jelenet természetesen egy összefüggő gondolat kivágott eleme volt, Biden pedig arról beszélt, hogy a választást Trump szabályai szerint játszva nem lehet megnyerni, a demokratáknak pozitív kmpányt kell folytatniuk.
 


A Reuters beszámolója szerint az "elsőzés", vagyis a deepfake technikákkal készített és szándékosan manipulált videókat jelölő első címke kiosztása, nem sikerült tökéletesen: a vasárnap délután felbukkanó tag ugyanis nem jelent meg az olyan felhasználók képernyőjén, akik kereséssel jutottak el az amerikai elnök csatornájára, esetleg egy beágyazott tweetre kattintva nézték meg a videót és az azt kísérő gúnyos megjegyzést. A címke csak a megfelelő felhasználók idővonalán vált láthatóvá, ami a szolgáltató szerint sem a manipultív tartalmakat jelző funkció rendeltetészerű működése, és a Twitter szóvivője szerint gyorsan javítani is fogják a hibát.

Maga a Fehér Ház egelőre nem reagált a hírügynökség megkeresésére, de Scavino egy későbbi üzenetében kijelentette, hogy a szövegösszefüggésből kiragadott jelenet szerinte nem manipuláció. Ez az – nevezzük így – érvelés felénk sem ismeretlen, hazai politikusok is megpróbálták már elmagyarázni, hogy egy megtörtént eseményt miért teljesen korrekt dolog nem akkor és nem ott készült képekkel bemutatni.

Az NBC News még február végén közölt exkluzív riportot a Twitternél tesztelt új megoldásokról, amelyek egyértelműen felhívnák a felhasználók figyelmét a politikusok és más közszereplők által terjesztett valótlan információra, az egyik változat szerint a későbbiekben valamilyen közösségi visszacsatolás révén szűrnék ki a megalapozatlan vagy szándékosan félrevezető közléseket. A cél alkalmas az álhírek vagy hazugságok kiszűrése mellett az lenne, hogy az eddiginél erősebb kontextusba helyezzék a tweeteket – ahogy a fenti példa is mutatja, ettől nagyon sokat a technológiai fiaskótól eltekintve sem lehet várni, legfeljebb a hazugságok valamivel alacsonyabb hatásfokon működnek majd.

Közösség & HR

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.