Megtették a hatásukat Donald Trump unorthodox gazdaságpolitikai intézkedései: az amerikai tőzsdéken hatalmas az élet, a technológiai óriások pedig egymást cserélgetik az élen. Apró szépséghiba, hogy a szó szerint az egész világot megsarcolni igyekvő amerikai elnök lépései miatt nem felfelé, hanem lefelé tart minden. A helyzet annyira rossz, hogy aki kicsit lassabban zuhan, az rögtön PR-győzelmet ünnepelhet.
Estükben jutottak a csúcsra
Így járt a Microsoft is, amelynek papírjai az elmúl napokban csak mérsékelten gyengültek, miközben az egyre csak eszkalálódó amerika-kínai vámháború következményeiben vastagon érintett Apple részvényei teljes mélyrepülésbe kezdtek. A kedd délutáni tőzsdezáráskor így az eddig a világ legértékesebb vállalataként ismert almás cég kénytelen volt ismét átadni a helyét a Microsoftnak. Cupertino piaci kapitalizációja ugyanis 2,59 billió dollárra esett, míg a Redmondból irányított szoftveróriást aktuálisan 2,64 billióra taksálják a befektetők.
Az Apple és a Microsoft részvényeinek idei teljesítménye (forrás: Google Finance)
Csak az elmúlt négy kereskedési napon mintegy 23 százalékot estek az Apple-részvények, január elejétől nézve pedig már megközelítőleg a harmadával kevesebbet érik a cég papírjai. És mivel a jelek szerint egyelőre sem Peking, sem Washington nem hajlandó félrekapni a kormányt, vélhetően nem ez lesz a gödör alja.
Kereszttűzbe kerültek
Az Apple számára a kölcsönösen kivetett, horribilis mértékű vámtételek és az ezek mentén hozott egyéb szigorítások duplán fájnak, hiszen a jellemzően Ázsiában, jórészt Kínában gyártott iPhone-ok, Macek és egyéb hardverek behozatala meredeken drágítja az egyesült államokbeli értékesítést, miközben a cég második legfontosabb piacának számító Kínában drámaian beszűkülnek a lehetőségei.
A Microsoft ebből a szempontból kicsit jobb helyzetben van, hiszen bevételei nem eszközértékesítésből, hanem zömmel szoftverekből és szolgáltatásokból származnak, Kínában pedig amúgy sincs komolyabb jelenléte.
A trumpi gazdaságpolitika ugyanakkor rövidtávon még bevételnövekedést is generál az Apple-nek, hiszen az áremelkedésre számító hazai fogyasztók megrohamozták a cég üzleteit, hogy még a drágulás előtt hozzájussanak egy-egy új modellhez. Mindezt valószínűleg jól teszik, mivel egyes szakértői becslések szerint az iPhone 16 Pro Max ára például akár 350 dollárral is emelkedhet az USA-ban az elnök büntetővámjai miatt.
Az Apple ugyan az elmúlt években igyekezett diverzifikálni ellátási láncát, de ez a folyamat messze nem ért a végére, ráadásul most az sem sokat segítene, ha nem Kínában, hanem a szintén hatalmas vámokkal sújtott Vietnámban állítanák elő a legtöbb almás terméket. A hazai gondokat az természetesen megoldaná, ha az Apple belföldi üzemekben állítaná elé termékeit, ám ahogy azt a cég vezérigazgatója Tim Cook, korábban elmondta: Kína gyártási szakértelme és kapacitásai világszinten páratlanok.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak