Május végén zárult 2011-es pénzügyi évének utolsó három hónapját a várakozásoknak minimum megfelelő bevétellel és profittal teljesítette az Oracle. A részvények mégis zuhantak, mert a hardvereladások gyengén alakultak.
Ritka az olyan eset, amikor egy vállalatvezetőnek a terveknek megfelelő összbevétel elérése, illetve a várakozásokat meghaladó profit felmutatása mellett is magyarázkodnia kell. Márpedig ez történt az Oracle 2011-es pénzügyi évének mostani lezárásakor.

Elég pénz jött, még több marad Mielőtt a problémákkal foglalkoznánk, érdemes átfutni a pozitívumokon. Az utolsó negyedévben 10,8 milliárd dollár áramlott a cég kasszájába, ami gyakorlatilag centre megegyezik az előzetes várakozásokkal. Az egyszeri tételektől megtisztított profit viszont elérte a részvényenkénti 75 centet, miközben az elemzők csak 71-es szintet vártak.

Ha egyenként nézzük az üzletágakat, egy ideig ott is minden rózsaszínben pompázik. Az Oracle alaptevékenységének tekinthtő szoftveres szegmens 7,7 milliárddal vette ki a részét a bevételszerzésből. Az éves szinten 17 százalékos növekedés egy része ugyan a gyengén teljesítő dollárnak köszönhető, de az árfolyamhatás kiszűrése után is kétszámjegyű marad a bővülés üteme. Ami még jobb hír a cég számára, hogy a növekedés nagyobb része az új licencekből származó pénzeknek köszönhető. Ezt a mutató mindig kritikusan vizsgálják a befektetők, hiszen az új szerződések kihatással vannak a közeljövőben realizált további bevételekre is.

Az Oracle-részvények árfolyamváltozása az elmúlt két évben

(Forrás: Yahoo Finance)

Kevesebb vasat tartanak a tűzben Ahol viszont az összkép csúnyán romlik, az a hardverszegmens. A szerverek eladásai ugyanis éves szinten 6 százalékkal estek, ráadásul az árfolyamhatás kiszűrése után kiderül, a teljesítmény tulajdonképpen 11 százalékkal lett rosszabb, mint az előző év hasonló periódusában.

A vállalat társelnöke, Mark Hurd az eredményeket kommentálva úgy nyilatkozott, hogy a visszaesés természetes következménye annak a tudatos stratégiának, miszerint az Oracle a felső kategóriás termékcsoportra akar koncentrálni, azaz kevesebbet akarnak eladni, de nagyobb árréssel.

A vezető magyarázatát alátámasztja az egy részvényre jutó profit említett növekedése, azonban az érvelést gyengíti, hogy márciusban még maga az Oracle is 6 és 12 százalék közötti bővülést prognosztizált.

A cég még 2010 elején fejezte be története egyik legkomolyabb akvizícióját, a Sun megvásárlását. A szervergyártó a felvásárlás időszakában már komoly problémákkal küzdött, így sokan attól tartottak, hogy az Oracle nem fogja tudni igazolni az akvizíció bő hétmilliárdos költségét. Ezek a félelmek erősödtek fel a mostani számok láttán. A vállalat papírjai néhány óra leforgása alatt 7,5 százalékot zuhantak, ami a januártól mostanáig elért 3,7 százalékos erősödést egy csapásra eltűntette.

Az Oracle szépen profitál a nagy zabálásból
Az EU rábólintott az Oracle-Sun összeolvadásra

Konszenzusos közeljövő Ennek ellenére a most augusztusig tartó 2012-es első pénzügyi negyedévre kiadott Oracle-előrejelzés számai teljes összhangban vannak az elemzői várakozásokkal. A bevételek éves szintű növekedését 10 és 13 százalék közé várja a cég, és ebben a sávban mozog a piaci elvárás is.

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.