A mérföldkövet a cég legendás alapítója némi nosztalgiázással és egy mindenki számára letölthető ajándékkal ünnepelte.
Hirdetés
 

Az immár fél évszázada működő technológiai óriás története során hullámzó teljesítményt mutatott, ám szektorban elfoglalt pozíciója ma erősebb, mint valaha. A Microsoftot hivatalosan 1970 április 4-én alakította meg Bill Gates és az azóta elhunyt Paul Allen (eredetileg Micro-Soft néven), így a napokban megjelent számtalan összegzés és visszaemlékezés között külön figyelmet érdemel a cégóriástól jó ideje visszavonult Gates írása a témában.

A múlt héten publikált, retro hangulatú blogbejegyzésben a társalapító részletesen felidézi a Microsoft első terméke, az Altair BASIC értelmező szoftver (interpreter) születését. Minden a Popular Electronics magazin 1975 januári számával kezdődött, amelynek címlapján egy Altair 8800-as volt látható.

Kincs, ami nincs

Ez a gép a személyi számítógépek ősének is tekinthető, ám a MITS által gyártott készlet nem rendelkezett operációs rendszerrel vagy egyéb szoftveres támogatással. Gates és Allen azonban meglátták benne a lehetőséget, és eldöntötték, hogy egy olyan programot írnak, amivel lehetővé válik a BASIC nyelvben lévő fejlesztői kód soronkénti beolvasása és számítógép által is értelmezhető utasításokká formálása.

A témában meg is keresték a MITS alapítóját, és közölték vele, hogy elkészítettek egy olyan programot, amivel az Intel 8080 processzoron futó Altair 8800-as is utasíthatóvá válik. Egyetlen probléma az volt, hogy mindez még csak a fejükben volt meg.

Két hónapnyi megfeszített munka következett. Az éjjel-nappal végzett kódírás mellett a párosnak olyan nem apró problémákat is sikerült megoldania, mint például az, hogy nem rendelkeztek a célgéppel, azaz nem tudták kipróbálni értelmezőjüket az Altair 8800-on. A megoldást a Harvard Egyetemen működő PDP-10-es számítógép jelentette, amelyre lefejlesztettek egy Intel 8080-as emulátort. 

Nem nehéz kitalálni: az első termék nagy siker lett, ami elindította a céget a techóriássá válás útján. Gates saját elmondása szerint az Altair BASIC "a legkirályabb kód, amit valaha írt[am]", és a mai napig jó érzéssel tölti el, ha meglátja. Hogy mennyire király is ez a kód, arról bárki véleményt formálhat, ugyanis a bejegyzés végén ott van a letöltési link, ami a forráskód teljes dokumentációját tartalmazza egy 157 oldalas PDF-ben.

(Kép: Bill Gates és Paul Allen a 70-es években; Forrás: gatesnotes.com)

Piaci hírek

Van valami, ami rögtön bekapcsolja az MI-fejlesztők erkölcsi érzékét

A Columbia Egyetem egyik hallgatója olyan eszközt készített és árult, ami a mesterséges intelligencia támogatásával segítette át a jelentkezőket a nagy techcégek interjúin.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.