A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.

Nagyjából 15 millió ember DNS-adatait árusíthatják ki világszerte, miután a 23andMe nevű genomikai vállalat csődöt jelentett, és ennek keretei között engedélyt kért vagyona – benne a szóban forgó adatok – elárverezésére. A Nature-nek nyilatkozó bioetikus szerint ez lehet majd a legnagyobb mennyiségű genetikai adat, ami valaha gazdát cserélt, és a dolog ugyanúgy nagy lehetőséget jelent a területen dolgozó tudósok számára, mint ahogy óriási kockázatot hordoz az érintett ügyfelek magánéletére nézve is.

A lapnak az egyik tudós arról beszélt, hogy nagy kár lenne, ha a jövőbeni vásárló nem érdeklődne a kutatási együttműködések iránt, hiszen ilyen mennyiségű információnak jó hasznát lehet venni az egészségügyi fejlesztésekben – sőt már eddig is több mint 250 kutatás épült rá. A személyiségi jogok védelmezői azonban arra figyelmeztetnek, hogy nincs rá garancia, hogy a genetikai adatok innentől nem kerülnek rossz kezekbe, és sürgetik a 23andMe ügyfeleit, hogy töröljék adataikat, amíg megtehetik.

A kaliforniai 23andMe 2006 óta működik, postán beküldött nyálmintákból nyeri ki és elemzi a kliensek DNS-ét, információt szolgáltatva nekik származásukról, családi örökségükről és ezzel összefüggésben a lehetséges egészségügyi kockázatokról. A megrendelők négyötöde ahhoz is hozzájárult, hogy az eredményeket kutatásokhoz használják fel. Az adatvédelmi szabályzatokat azonban módosítani is lehet, lehetővé téve akár biztosítótársaságok vagy bűnüldöző szervek hozzáférését az állományokhoz.

Remélik a legjobbakat

Bár a 23andMe azt hangoztatja, hogy az új tulajdonosnak is be kell tartania a vállalat jelenleg érvényes adatvédelmi szabályzatát, azt éppen maga a szabályzat mondja ki, a benne foglalt feltételek módosíthatók. A megszólaltatott bioetikus szerint nyilvánvaló, hogy az új tulajnak módja lenne úgy kezelni az adatokat, amit senki sem akar. A biztosítók például nem bizonyos esetekben felhasználhatnák az adatokat a genetikai betegségek fokozott kockázatának kitett személyek díjának emelésére.

Mindezen felül ott van a hekkelés kockázata, ami egyébként már korábban nyilvánvalóvá vált. A cikk emlékeztet rá, hogy a társaságtól még 2023-ban közel 7 millió ügyfél személyes adatai kerültek nyilvánosságra egy "nagyon buta biztonsági kihagyás" eredményeként. Az elmúlt években aztán a szolgáltató üzleti modellje is megingott: az egyik alapító márciusban arról írt, hogy fogyasztóközpontú termékfejlesztés híján utat tévesztettek, és sok szempontból tanulságosnak nevezte a 23andMe történetét.

A Nature szerint az említett árverésre akár május közepén sor kerülhet, és a 23andMe frissen lemondott alapító vezérigazgatója is az ajánlattevők között lehet majd. Anne Wojcicki közleménye szerint a legjobb pozícióban szeretne lenni a cég "független ajánlattevőként való továbbviteléhez", biztosítani akarja a vállalat vagyonát a szerkezetátalakításon keresztül, és elkötelezte magát eredeti elképzelésük mellett, hogy a genetikát "az egészségügyi ökoszisztémák alapvető részévé" tegyék világszerte.

Piaci hírek

Már az emberek álmaiba is beszivárgott a mesterséges intelligencia

Tudtuk, hogy az MI az élet minden területén megjelenik, de így is elég vadul hangzik, ami az Amerisleep márciusi felmérésében olvasható.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.